Při nehodě helikoptéry zemřel legendární Kobe Bryant, nepřežila ani jeho dcera

Sport Sport
Aktualizováno 26. 1. 2020 22:24
Americký basketbalista Kobe Bryant (41) zahynul při nedělním leteckém neštěstí v kalifornském Calabases nedaleko Los Angeles. Vrtulník, na jehož palubě bylo tou dobou pět lidí včetně Bryantovy dcery, se z dosud nezjištěných příčin zřítil k zemi a začal hořet.
Basketbalová legenda Kobe Bryant zemřel při nehodně vrtulníku ve věku 41 let. | Video: Reuters, Asociated Press
Kobe Bryant | Foto: Reuters
Kobe Bryant v Šanghaji (2007) | Foto: Reuters
Kobe Bryant | Foto: Reuters
Foto: Reuters
Kobe Bryant | Foto: Reuters
Kobe Bryant | Foto: Reuters
Kobe Bryant (2011) | Foto: Reuters
Kobe Bryant (2011) | Foto: Reuters
Kobe Bryant (2010) | Foto: Reuters
Kobe Bryant na All Star Game 2016 | Foto: Reuters
Kobe Bryant a Shaquille O´Neal (2009) | Foto: Reuters
LeBron James a Kobe Bryant na All Star Game 2011 | Foto: Reuters
Kobe Bryant (2016) | Foto: Reuters
LeBron James a Kobe Bryant na olympiádě 2012 v Londýně | Foto: Reuters
Kobe Bryant (2013) | Foto: Reuters
Kobe Bryant (olympiáda v Londýně 2012) | Foto: Reuters
Kobe Bryant s Barackem Obamou (2009) | Foto: Reuters
Kobe Bryant (2016) | Foto: Reuters
Kobe Bryant (2011) | Foto: Reuters
Kobe Bryant v utkání s Clevelandem (2016) | Foto: Reuters
Kobe Bryant ve finále olympiády v Londýně 2012 | Foto: Reuters
Kobe Bryant (2011) | Foto: Reuters
Kobe Bryant | Foto: Reuters
Kobe Bryant s dětmi po vítězném finále NBA 2010 | Foto: Reuters
Kobe Bryant na All Star Game 2002 | Foto: Reuters
Kobe Bryant (2009) | Foto: Reuters
Kobe Bryant s dcerou Giannou (2019) | Foto: Reuters
Kobe Bryant na All Star Game 2016 | Foto: Reuters
Kobe Bryant na utkání MLS v roce 2020 | Foto: Reuters

Havárii podle místního šerifa nikdo na palubě nepřežil. Úřady nejprve oznámily nález pěti mrtvých těl a později potvrdily, že se mezi nimi nachází i Bryant. 

"S lítostí potvrzujeme, že Kobe Bryant a čtyři další osoby zemřely při havárii nedaleko Calabases. Helikoptéra se zřítila kolem desáté hodiny ranní (místního času) v polích za Las Virgenes. Na zemi nikoho nezranila," zveřejnil oficiální profil města Calabas na Twitteru.  

Na palubě vrtulníku podle zámořských médií byla i Bryantova třináctiletá dcera Gianna, její spoluhráčka z basketbalového týmu, jeden z jejích rodičů a pilot. Identitu mrtvých ale oficiální místa zatím nepotvrdily. 

Bryant měl kromě Gianny ještě další tři dcery, které všechny zplodil s manželkou Vanessou. Nikdo z nich se podle médií osudného letu nezúčastnil. 

Podle serveru TMZ, který o nehodě jako první informoval, cestoval Bryant helikoptérou často už od svých hvězdných let, kdy prostřednictvím stroje Sikorsky S-76 létal přímo na zápasy Lakers.

Pět prstenů a dvě zlata

Bryant, který celou svoji kariéru odehrál právě v dresu Los Angeles Lakers, byl považován za jednoho z nejlepších hráčů historie NBA.

Nejslavnější basketbalovou soutěž vyhrál pětkrát, osmnáctkrát si zahrál ve výběru hvězd a v roce 2008 byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem celé soutěže. Lakers po ukončení jeho kariéry v roce 2016 vyřadili obě čísla, která během let používal. 

Bryant je jedním ze sedmi hráčů, kteří během kariéry v NBA pokořili hranici 30.000 bodů. Jeho bilanci 33.643 bodů v sobotu překonal LeBron James a v historickém pořadí ho odsunul na čtvrté místo.

Mimořádný byl také jeho rekordní zápis 81 bodů v zápase proti Torontu, který zaznamenal v roce 2006. 

Podívejte se, jak dokázal Kobe Bryant v roce 2006 v jediném zápase nasázet 81 bodů. | Video: Sport

Úspěšný byl také na mezinárodní scéně, s americkým Dream teamem vyhrál dvě olympijská zlata v letech 2008 a 2012. 

Bryant navíc nezářil jen ve sportu, v roce 2018 získal s animovaným krátkým filmem "Dear Basketball" filmového Oscara a také cenu Emmy, v němž se vyznal ze své lásky k basketbalu.

Kobe Bryant se svojí rodinou

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
Další zprávy