Olympiáda se vzdaluje, basketbalisté v kvalifikaci vysoko podlehli Turecku

1. 7. 2021 6:58
Čeští basketbalisté podlehli v kanadské Victorii na úvod kvalifikace o olympijské hry v Tokiu Turecku 70:87.
Čeští basketbalisté vedení Tomášem Satoranským tentokrát na rozdíl od mistrovství světa na tureckého soupeře nevyzráli | Foto: Reuters

Svěřenci kouče Ronena Ginzburga potřebují k udržení naděje na účast pod pěti kruhy porazit ve druhém utkání základní skupiny B Uruguay, proti které nastoupí v pátek ve 4:35 SELČ.

Českému výběru nepomohlo k úspěchu ani 15 bodů, šest asistencí a pět doskoků kapitána Tomáše Satoranského či double double Jana Veselého, který ke 13 bodům přidal 11 doskoků. Nejlepším střelcem utkání byl s 20 body Furkan Korkmaz.

Turecko, které v úvodním duelu vyhrálo nad Uruguayí 95:86, ovládlo skupinu a čeká jej v semifinále vítěz duelu mezi Řeckem a Čínou. Vítěz utkání České republiky s Uruguayí narazí na Kanadu, která vyhrála skupinu A díky vítězstvím nad Řeckem (97:91) a Čínou (109:79).

Ginzburg zařadil do základní pětky vedle Satoranského, Veselého, Jaromíra Bohačíka a Patrika Audy i nováčka na velké mezinárodní akci Patricka Samouru, jehož silou stránkou je defenzíva.

Bodový účet utkání otevřel po 38 sekundách trojkou Satoranský, který následně nahrál na smeč Audovi a bylo to 5:0. Turci sice za první čtyři minuty dali jediný koš, ale po druhé trojce Korkmaze začali získávat jistotu a na začátku druhé čtvrtiny dvakrát odskočili na rozdíl šesti bodů.

Češi dokázali otočit stav z 20:26 na 28:26 díky Bohačíkově trojce a pěti bodům Satoranského, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou. Ginzburgův tým 43 sekund před koncem prvního poločasu poprvé nabral dvoucifernou ztrátu, kterou sice ještě před pauzou snížil na sedm bodů, ale ve třetí čtvrtině Turci unikli dvakrát na dosud nejvyšší rozdíl v utkání 14 bodů.

Na startu poslední desetiminutovky sice Ondřej Balvín a trojkou Lukáš Palyza stáhli ztrátu na sedm bodů, ale Turci měli zápas ve své moci. Dvakrát v závěru vedli i o 19 bodů a oplatili českému týmu porážku 76:91 ze základní skupiny mistrovství světa v Číně ze září 2019, díky které Ginzburgův výběr tehdy při tažení za historickým 6. místem postoupil do osmifinále a získal později jistotu v kvalifikace o OH.