Lillard se zařadil mezi rekordmany NBA, pak omdléval při pohledu na jehlu

27. 2. 2023 7:32
Basketbalista Damian Lillard jako osmý hráč v historii NBA překonal hranici sedmdesáti bodů, Portland dovedl 71 body k vítězství 131:114 nad Houstonem.
Damian Lillard (Portland Trail Blazers)
Damian Lillard (Portland Trail Blazers) | Foto: Reuters

Zároveň tak vyrovnal bodový rekord sezony Donovana Mitchella a 13 trefenými trojkami se postaral o druhý nejlepší výkon v historii soutěže. Pouze Klay Thompson dal v roce 2018 ještě o jednu trojku více.

Pro Lillarda to byl už patnáctý zápas kariéry, ve kterém dal přes 50 bodů, což ho řadí na šesté místo historie. Dosud bylo jeho i klubovým maximem 61 bodů.

Tentokrát měl už v poločase 41 bodů, a když 44 vteřin před koncem odcházel ze hřiště, svítilo u jeho jména 71 bodů. Více dali jen David Thompson (73), Kobe Bryant (81) a Wilt Chamberlain (72, 73, 73, 78 a 100). Z hráčů, kteří kdy pokořili hranici 70 bodů, je však Lillard první, který v zápase odehrál méně než 40 minut.

V historii se jen devětkrát stalo, že by hráč dal v zápase více než 12 trojek. A z toho třikrát právě letos v únoru. Dvakrát to byl Klay Thompson z Golden State, jemuž se to v pátek povedlo proti Houstonu stejně jako v neděli Lillardovi.

Obrana Rockets tak podruhé za sebou neubránila hráče na perimetru a inkasovala přes 20 trojek. Lillard opět neváhal zvedat střelu z velké dálky, jednou se trefil téměř z poloviny hřiště.

"Miluji tyto momenty, kdy jsem v útočném módu a trefuji jednu střelu za druhou," uvedl Lillard, který nedávno ovládl soutěž trojkařů při Utkání hvězd. "Každý hráč má rád, když se dostane do laufu. Já se pak cítím, že ať udělám cokoli, tak se to povede," dodal.

Hned po životním utkání musel na dopingový test. "Pro mě to je hrozné, protože nesnáším jehly. Mám sice tetování, ale odběr krve je něco úplně jiného. Omdlévám při tom," prozradil.

NBA: Atlanta - Brooklyn 129:127, Chicago - Washington 102:82, Cleveland - Toronto 118:93, Dallas - LA Lakers 108:111, Denver - LA Clippers 134:124 po prodl., Golden State - Minnesota 109:104, Milwaukee - Phoenix 104:101, Oklahoma City - Sacramento 115:124, Portland - Houston 131:114.