Basketbalová liga žen končí. USK má desátý titul v řadě a vyrovnaný rekord

Aktualizováno 13. 3. 2020 22:29
Basketbalová liga žen byla kvůli opatřením proti šíření koronaviru ukončena. Mistrem byl vyhlášen vítěz základní části USK Praha a má desátý titul v řadě. Celkově 14. triumfem vyrovnaly svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové rekord Žabin Brno. Zároveň po rozhodnutí FIBA skončila českým šampionkám sezona v Evropské lize, kde měly hrát čtvrtfinále s italským Schiem.
Teja Oblaková z USK Praha.
Teja Oblaková z USK Praha. | Foto: Milan Kammermayer

Mužská nejvyšší soutěž zatím zůstává přerušena, o dalším postupu bude jednat Česká basketbalová federace.

Vedení ženské nejvyšší soutěže se dohodlo na předčasném ukončení sezony den po vyhlášení nouzového stavu, při kterém se minimálně 30 dnů nesmí konat akce s účastí vyšší než 30 osob a jsou uzavřena sportoviště. Česká basketbalová federace o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

"Nemáme pochopitelně z celkové situace žádnou radost, nicméně jsme přesvědčeni, že rozhodnutí o ukončení soutěže je tím nejlepším možným řešení současného stavu. Přejeme všem hráčkám a dalším aktérům ŽBL především pevné zdraví," uvedl guvernér soutěže Daniel Kurucz.

Hráčky USK Praha ovládly základní část po 18 kolech s plným počtem 36 bodů, o tři body před Hradcem Králové. V novém formátu soutěže vítězky základní části nehrály nadstavbu, která měla čítat dalších osm zápasů, a měly se zařadit až do play off. Soutěž byla přerušena po 4. kole nadstavby.

Do případné baráže o účast v ŽBL pro ročník 2020/2021 bude zařazen tým Strakonic, který byl po základní části poslední. Právě po ní bylo určeno konečné pořadí. Strakonice zůstávaly poslední i v rozehrané nadstavbě.

V Evropské lize měl USK hrát ve středu první čtvrtfinálový zápas proti Schiu, které dorazilo do Prahy, ale duel byl po zásahu ministerstva zdravotnictví zrušen. Ve čtvrtek FIBA evropské soutěže přerušila a dnes zbytek sezony zrušila. Pokračovat nebude ani Evropský pohár mužů a žen.

"Jednotlivé vlády se snaží zmírnit šíření pandemie a všichni experti jasně doporučují zrušit sportovní a živé akce, aby se omezil rozsah viru. Řídíme se jejich radami," uvedl prezident FIBA Europe Turgay Demirel. "Je velice smutné takto končit naši klubovou sezonu, ale dbát na bezpečnost hráčů je naší prioritou," uvedl výkonný ředitel FIBA Europe Kamil Novák.

Nymburk ještě stihl v úterý vyhrát druhé osmifinále Ligy mistrů na půdě tureckého celku Bandirma, ale čtvrtfinálovou sérii s AEK Atény 24. března nezahájí. "Příští týden bude jednání vedení soutěže s kluby, kde by se mohlo rozhodnout o dalším postupu," řekl ČTK tiskový mluvčí klubu David Šváb.

Konečné pořadí RENOMIA ŽBL 2019/20: 1. ZVVZ USK Praha, 2. Sokol Hradec Králové, 3. KP Brno, 4. BK Žabiny Brno, 5. BLK Slavia Praha, 6. SBŠ Ostrava, 7. DSK Levhartice Chomutov, 8. BK Loko Trutnov, 9. Slovanka MB, 10. BK Strakonice - U19 Chance.