Lakers neubránili Antetokounmpa, z Čechů si dnes zahrál jen Satoranský

18. 11. 2021 8:45
Řecký basketbalista Janis Antetokounmpo zařídil 47 body výhru Milwaukee 109:102 nad Los Angeles Lakers. Obhájci titulu zvítězili teprve posedmé v sezoně NBA a zatím se drží pod hranicí postupu do play off.
Tomáš Satoranský (New Orleans Pelicans)
Tomáš Satoranský (New Orleans Pelicans) | Foto: Reuters

Naproti tomu Phoenix zažívá skvělý vstup do ročníku, proti Dallasu slavil desátou výhru za sebou (105:98) a má druhou nejlepší bilanci v lize. Ve Východní konferenci i přes porážku 87:97 se Charlotte zůstal první Washington, ale už jen těsně před trojicí pronásledovatelů, mezi které se dotáhlo Miami. Heat vyhrály 113:98 nad New Orleans, za které zaznamenal tři body, tři doskoky a asistenci český reprezentant Tomáš Satoranský.

Milwaukee se dosud spíše trápí. Přispělo k tomu i to, že druhá hlavní hvězda týmu Khris Middleton byl osm zápasů mimo hru kvůli covidu-19. Ve středu se ale vrátil a 16 body pomohl k výhře. Navíc trefil dvě trojky, už jich má v dresu Bucks na kontě 1051 a vyrovnal klubový rekord Raye Allena. Hlavní postavou byl ale Antetokounmpo. Dvojnásobný držitel ocenění pro nejužitečnějšího hráče NBA byl pro obranu Lakers nezastavitelný a proměnil 18 z 23 střel.

Dallasu chyběl zraněný Luka Dončič, ale i bez něj Mavericks vzdorovali rozjetému Phoenixu. Ještě dvě a půl minuty před koncem bylo skóre vyrovnané, ale závěr Suns vyhráli 9:2 a klíčovou roli sehrál rozehrávač Chris Paul. Celý zápas se přitom trápil střelecky a dal jen sedm bodů, ale v koncovce zaznamenal čtyři a čtyři asistence. Celkem v utkání nasbíral 14 finálních nahrávek a potvrdil roli nejlepšího nahrávače sezony. Nejlepším střelcem zápasu byl s 24 body Devin Booker.

Washingtonu nepomohl ani návrat Bradleyho Beala po krátké pauze zaviněné úmrtím v rodině. Beal se vrátil 24 body, ale nedařilo se Spencerovi Dinwiddiemu, který táhl Wizards při Bealově absenci. Tentokrát ale nedal ani bod.

Wizards přitom vedli až do poloviny třetí čtvrtiny až o devět bodů. "Pak jsme ale přestali být v útoku agresivní. Spokojili jsme se se střelami z dálky, ale ty jsme nedávali. Měli jsme hrát agresivněji do koše," řekl Beal.

Do čela tabulky mohlo jít Chicago, ale prohrálo 107:112 s Portlandem, přestože většinu zápasu vedlo až o 20 bodů. V koncovce se ale netrefoval Zach LaVine, autor 30 bodů, naopak Portland se mohl spolehnout na trestné hody a na Damiana Lillarda, který dal 10 ze svých 22 bodů v posledních sedmi minutách.

Na Washington dotírá i Brooklyn, který zvítězil 109:99 nad Clevelandem, a také Miami. Tomu k výhře nad New Orleans výrazně pomohl návrat Jimmyho Butlera po zranění. Hned si připsal triple double za 31 bodů, 10 doskoků a 10 asistencí.

K úspěchu Miami přispěla i kuriózní situace, kdy Tyler Herro přihrával z vlastní půlky hřiště Butlerovi, ale míč překvapivě skončil přímo v koši. "Snažil jsem se přihrát na Jimmyho, ale hodil jsem to moc silně a byl z toho koš. Bylo to bláznivé," řekl Herro.

Za Pelicans odehrál 16 minut Tomáš Satoranský, který proměnil jednu střelu zpod koše, jeden trestný hod a jednou zahájil akci, kterou spoluhráč zužitkoval nájezdem.

Druhý z Čechů v soutěži Vít Krejčí jen z lavičky sledoval výhru Oklahomy City nad Houstonem 101:89, při níž s 34 body zazářil Lu Dort.