Jasné vítězství. Basketbalisté na úvod přípravy na ME porazili v Pardubicích Bulhary

12. 8. 2022 19:38
Čeští basketbalisté na úvod přípravného turnaje v Pardubicích porazili Bulharsko 93:60. Nejlepším střelcem úvodního testu před zářijovým mistrovstvím Evropy, jehož jednu základní skupinu hostí pražská O2 arena, byl se 16 body Patrik Auda. Svěřenci trenéra Ronena Ginzburga se v Enteria areně utkají ještě v neděli od 17:30 s Chorvatskem.
Český kouč Ronen Ginzburg v zápase USA - Česko na OH 2020
Český kouč Ronen Ginzburg v zápase USA - Česko na OH 2020 | Foto: Reuters

Mimo čtrnáctičlennou soupisku pro utkání zůstali rozehrávači Tomáš Vyoral a Viktor Půlpán. V české základní pětce nechyběl čerstvý Basketbalista sezony Jan Veselý, který oblékl reprezentační dres poprvé od loňských olympijských her v Tokiu.

Bulhaři představili jen šestici hráčů, kteří zasáhli v Pardubicích 27. února v duelu kvalifikace mistrovství světa, který Češi vyhráli 83:80. Chyběl americký rodák Dee Bost z Galatasaraye, hlavní strůjce také únorové domácí výhry v Botevgradu 79:70. Nastoupil jiný rodák z USA David Kravish, jenž v létě z Galatasaraye posílil španělskou Unicaju.

Bulhaři v utkání ani jednou nevedli. Třikrát v úvodu srovnali krok, ale od koše kapitána Vojtěcha Hrubana na 8:6 už celou dobu ztráceli. Domácí měli brzy hned dvakrát sedmibodový náskok a po první čtvrtině vedl český tým už 25:14. Kouč Ginzburg v ní protočil na palubovce deset hráčů: návrat do reprezentace poprvé od duelu kvalifikace MS ve Vilniusu proti Litvě v 24. února 2020 absolvoval rozehrávač Oklahomy Vít Krejčí, který bude od nadcházející sezony jediným českým zástupcem v NBA.

Náskok českého týmu narůstal, v rychlém sledu trefili trojky Krejčí a Martin Peterka a po průniku Satoranského to bylo už o 17 bodů. Bulhaři dokázali odpovědět, ale pod dvoucifernou ztrátu se dostali jen na chvíli hned po poločase.

Krejčí se ale dvěma trojkami za sebou postaral o vedení 51:37. Fanoušci si mohli vychutnat i krásnou souhru Satoranského se skórujícím Audou. Šňůra 10:0 pak zajistila Ginzburgovu týmu poprvé už dvacetibodový náskok.

V úvodu poslední čtvrtiny se povedly dvě střely z dálky Tomáši Kyzlinkovi, přidal se i Ondřej Sehnal. Jaromír Bohačík s dvakrát z sebou úspěšným Ondřejem Balvínem potom i díky pěti bodům Martina Kříže posunuli největší náskok zápasů na 41 bodů. Bulhaři snížili jedenáctibodovou šňůrou a poslední slovo měl úspěšnou trojkou Lukáš Palyza. Na poslední necelé čtyři minuty se dočkal debutu i pivot James Karnik, kanadský rodák s českým kořeny i občanstvím.