Hádky se spoluhráči a teď i návštěva strip baru. NBA vyšetřuje hvězdného Hardena

ČTK ČTK
23. 12. 2020 18:07
Vedení NBA a Houstonu se zabývají videem s basketbalistou Jamesem Hardenem, na kterém se objevil bez roušky na oslavě ve striptýzovém klubu.
James Harden
James Harden | Foto: Reuters

Trojnásobný nejlepší střelec ligy, jenž si chtěl vymoci přestup do Brooklynu, mohl podle funkcionářů svým chováním hrubě porušit koronavirová pravidla a není jasné, zda bude moci nastoupit k dnešnímu úvodnímu duelu Rockets v sezoně s Oklahomou.

Video zveřejnil web Black Sports Online, záběry byly údajně natočeny tento týden na vánoční party v klubu v Houstonu. Vedení soutěže i kluby se nyní snaží ověřit, že opravdu jde o aktuální nahrávku.

Podle koronavirových pravidel NBA mají hráči zakázáno navštěvovat bary, noční kluby či společenské místnosti v hotelech. Nesmějí se ani účastnit shromáždění, na nichž je více než 15 lidí.

Jednatřicetiletý Harden se v posledních týdnech poté, co dal najevo přání odejít, postaral o pozdvižení už poněkolikáté. Na tréninkový kemp před sezonou nastoupil s týdenním zpožděním a odehrál jen dva ze čtyř přípravných zápasů. Portál The Athletic v úterý informoval o tom, že se Harden na tréninku několikrát pohádal se spoluhráči, po jednom z kolegů dokonce mrštil míč.

V dresu Houstonu odehrál Harden posledních osm sezon a pokaždé si vysloužil nominaci do Utkání hvězd. S texaským klubem má smlouvu ještě na tři roky, která mu zajišťuje 133 milionů dolarů. Vedení mu podle ESPN dokonce nabídlo prodloužení kontraktu o dva roky za 103 milionů dolarů.

Klub ale po minulé sezoně opustili trenér Mike D'Antoni i generální manažer Daryl Morey a Harden chce rovněž pryč. Touží po výměně do Brooklynu, kde by mohl nastupovat s dalšími hvězdami Kevinem Durantem a Kyriem Irvingem.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy