Satoranský nastoupil, ale prohru s Finy neodvrátil. Čechy drtila hvězda NBA

Aktualizováno 6. 9. 2022 23:07
Čeští basketbalisté prohráli na mistrovství Evropy v Praze i s rozehrávačem Tomášem Satoranským v sestavě s Finskem 88:98 a promarnili první možnost zajistit si účast v osmifinále v Berlíně.
Tomáš Satoranský po prohře proti Finsku
Tomáš Satoranský po prohře proti Finsku | Foto: Reuters

Po třetí porážce ze čtyř zápasů budou svěřenci trenéra Ronena Ginzburga bojovat o postup ve čtvrtek od 17:30 v závěrečném vystoupení ve skupině D s Izraelem, který dnes podlehl Srbsku 78:89 a také nezískal jistotu play off.

"Finsko si zasloužilo vyhrát, hrálo dobře. A nejen dnes. Využívá unikátní styl téměř bez dlouhých hráčů a způsobuje tím problémy svým soupeřům. My jsme nezačali dobře, pořád jsme je naháněli, a když jsme se přiblížili, tak oni dali klíčové střely. To je ale život. Věřím, že příště už vyhrajeme a postoupíme do Berlína," uvedl Ginzburg.

Výhru Finska režíroval hvězdný pivot Lauri Markkanen, který zaznamenal double double. Čerstvá posila Utahu z Clevelandu dala 34 bodů a zapsala 10 doskoků. Porážku českého týmu neodvrátil 22 body Vojtěch Hruban.

Satoranský, který dva týdny po zranění kotníku na pravé noze nastoupil v pátek v úvodním utkání s Polskem, ale v sobotu proti Srbsku i v pondělí proti Nizozemsku zůstal jen na lavičce, strávil na hřišti téměř 26 minut. Více odehrál ze spoluhráčů jen Hruban. Satoranský zaznamenal první dva body na turnaji a k tomu deset asistencí a čtyři doskoky.

"Myslím, že se už cítil lépe. Uvidíme, jak na tom bude po utkání. Z mého pohledu můžeme z tohoto zápasu jen těžit, pokud jde o jeho zapojení. Myslím, že příště bude ještě připravenější," řekl Ginzburg.

Češi sice na úvodní dvě úspěšně šestky Markkanena odpověděli trojkou Tomáše Kyzlinka, ale za tři a půl minuty už se trefil jen kapitán Hruban, zatímco Finové unikli až do náskoku 14:5. Potom se domácí nastartovali spoluprací Satoranského s Janem Veselým a trojku přidal Jaromír Bohačík.

Finové na přelomu první a druhé čtvrtiny unikli šňůrou 11:0 už na šestnáctibodový rozdíl. Střelecky je táhli především Markkanen se Sasuem Salinem. Snížili Hruban a smečí Veselý, ale hosté dokázali reagovat. Stejně tak na trojky Davida Jelínka a Hrubana a Salin je poslal do náskoku 43:28.

O 15 bodů vedl soupeř ještě jednou, ale Ginzburgův tým převedl dvanáctibodovou šňůru a střelecky stejně jako s Nizozemskem zářil autor 15 bodů Veselý. Trojka Salina, který stihl za poločas 18 bodů, dala do pauzy Finům náskok 51:45.

V třetí čtvrtině se za téměř šest minut trefil z české strany pouze Hruban, a přestože Finové také za dlouhou dobu skórovali jen dvakrát, tak potom šňůrou 7:0 unikli do vedení 61:47. Český střelecký výpadek přerušil v čase 26:46 trojkou Bohačík. O chvíli později ale po přesné mušce Henriho Kantonena vedli Finové už od 18 bodů.

Na přelomu třetí a poslední čtvrtiny nervózního zápasu plného soubojů a emocí Češi díky Patriku Audovi, trojce Hrubana a koši Bohačíka snížili na 64:72. V 35. minutě Bohačík trojkou stáhl ztrátu dokonce na sedm bodů a znovu ještě Hruban. Finové se ale z dálky trefovali, dalšími třemi trojkami si vylepšili bilanci na celkem 15 tříbodových košů a výhru si pohlídali.

"Hráli jsme proti dobrému týmu, který je od mládeže dlouho spolu. A hraje ve stále stejném systému. My znali silné stránky Finů, což je rychlý přechod do útoku a útočný doskok, ale v první fázi utkání jsme to nezastavili. Až pak se to zlepšilo, ale náš hlavní problém byl opět v obraně. Pokud bychom dokázali víckrát soupeře stopnout, mohli bychom víc vyrážet i do protiútoků. Obrana je základ všeho," podotkl izraelský kouč, který před dvěma roky získal i české občanství.

Teď jej čeká souboj s Izraelem. "Bude to klíčový zápas a bude to proti mé zemi. Teď ale žiju tady a miluju Česko, takže tam bude o něco víc emocí. Jistě, narodil jsem se v Izraeli, ale nakonec jde především o basket a my musíme vyhrát. Jistě tam bude trochu víc emocí, ale jakmile začne zápas, už tohle musí stranou," dodal Ginzburg.

Mistrovství Evropy basketbalistů:

Skupina A (Tbilisi):

Turecko - Belgie 78:63 (20:6, 37:30, 59:47), Španělsko - Černá Hora 82:65 (27:17, 53:31, 67:48), Gruzie - Bulharsko 80:92 (18:14, 38:39, 57:66).

Skupina B (Kolín nad Rýnem):

Francie - Bosna a Hercegovina 81:68 (19:19, 44:34, 52:50), Litva - Maďarsko 87:64 (22:18, 48:33, 75:52), Německo - Slovinsko 80:88 (14:21, 36:44, 55:61).

Skupina C (Milán):

Estonsko - Velká Británie 94:62 (24:18, 49:36, 78:53), Řecko - Ukrajina 99:79 (23:20, 39:46, 71:57), Itálie - Chorvatsko 81:76 (22:17, 42:34, 55:59).

Skupina D (Praha):

Polsko - Nizozemsko 75:69 (19:20, 31:40, 48:55), Srbsko - Izrael 89:78 (24:18, 50:38, 65:58)

Česko - Finsko 88:98 (18:29, 45:51, 59:72)

Sestava a body ČR: Hruban 22, Veselý 15, Kyzlink 8, Satoranský 2, Kříž - Auda 13, J. Bohačík 13, Balvín 7, Jelínek 3, Peterka 3, Krejčí 2, Sehnal.

Nejvíce bodů Finska: Markkanen 34, Salin 23, Koponen 14.

Fauly: 27:29. Trestné hody: 24/20 - 32/15. Trojky: 8:15. Doskoky: 34:33. Diváci: 10.381.

1. Srbsko 4 4 0 370:292 8
2. Polsko 4 3 1 318:318 7
3. Finsko 4 2 2 344:336 6
4. Izrael 4 2 2 317:328 6
5. Česko 4 1 3 328:358 5
6. Nizozemsko 4 0 4 292:337 4