Embiidovi stačilo v NBA 27 minut na vstřelení 50 bodů

20. 1. 2022 8:22
Basketbalista Joel Embiid potvrdil v NBA vynikající formu a Philadelphii pomohl k vítězství 123:110 nad Orlandem 50 body a 12 doskoky.
Joel Embiid
Joel Embiid | Foto: Reuters

Na vyrovnání osobního střeleckého rekordu mu přitom stačilo odehrát jen 27 minut. Jen o bod méně dal srbský pivot Nikola Jokič, který ke 49 bodům přidal i 14 doskoků a 10 asistencí a pomohl Denveru k výhře nad Los Angeles Clippers 130:128 v prodloužení.

Denver dlouho s Clippers prohrával, ale v posledních dvou a půl minutách normální hrací doby dal Jokič devět bodů a pomohl dostat zápas do prodloužení. V něm pak přidal dalších 11 bodů a dvě sekundy před koncem přihrál na vítěznou trojku Aaronu Gordonovi.

To Embiid měl jednodušší práci. Orlando sice v poločase překvapivě vedlo o deset, ale ve třetí části dal kamerunský pivot 23 bodů a zařídil Sixers vedení, které postupně narostlo až na 27 bodů. Embiid trefil 17 z 23 střel, k tomu přidal i 15 trestných hodů. Podle zámořských médií od roku 1955 nikdo nedosáhl alespoň na 50 bodů a 10 doskoků za méně minut, než se to povedlo Embiidovi. Kamerunec je také po Allenu Iversonovi a Wiltu Chamberlainovi teprve třetím hráčem Philadelphie, který pokořil hranici 50 bodů ve více než jednom zápase.

"Snažím se být nejlepším hráčem na světě. Spoluhráči se mě ptali, jestli budu dnes hrát pod košem jako Shaquille O'Neal, nebo jestli budu střílet jako Dirk Nowitzki. A já jim odpověděl, že budu hrát jako Embiid, protože když je potřeba, umím hrát jako Shaq, střílet jako Dirk nebo zakončovat po driblinku jako Kobe Bryant a Michal Jordan. Prostě se snažím kombinovat všechno, co v basketbalu jde," prohlásil Embiid.

Sixers vyhráli podeváté z posledních 11 zápasů a v tabulce Východní konference se dostali na páté místo před Cleveland, který prohrál 104:117 se Chicagem. Bulls díky vítězství udrželi první příčku ve Východní konferenci před Miami, které vyhrálo 104:92 nad Portlandem. Třetí je v těsném závěsu Brooklyn po výhře 119:118 ve Washingtonu. Obhájci titulu z Milwaukee se udrželi na čtvrtém místě před Philadelphií díky výhře 126:114 nad ve formě hrajícím Memphisem. Janis Adetokunbo k tomu přispěl 33 body, 15 doskoky a sedmi asistencemi.

Vedle Jokiče si triple double připsali také Dejounte Murray, který 23 body, 10 doskoky a 14 asistencemi pomohl San Antoniu k výhře nad Oklahomou City 118:96, a také LaMelo Ball a Domantas Sabonis. Ball při vítězství Charlotte 111:102 nad Bostonem zaznamenal 15 bodů, 10 doskoků a 10 asistencí. Sabonis se blýskl 20 body, 12 doskoky a 10 asistencemi a Indiana porazila 111:104 Los Angeles Lakers. Kalifornskému celku nepomohlo ani 30 bodů LeBrona Jamese, který je už druhým nejlepším střelcem soutěže za zraněným Kevinem Durantem.

Dallasu zařídil vítězství 102:98 nad Torontem hvězdný Slovinec Luka Dončič, který nastřílel 41 bodů včetně klíčové dlouhé trojky minutu před koncem. K tomu přidal i 14 doskoků. Dallas vyhrál desátý z posledních 11 zápasů a drží pátou příčku v Západní konferenci.

Výsledky NBA:

Atlanta - Minnesota 134:122, Boston - Charlotte 102:111, Chicago - Cleveland 117:104, Dallas - Toronto 102:98, Denver - LA Clippers 130:128 po prodl., LA Lakers - Indiana 104:111, Miami - Portland 104:92, Milwaukee - Memphis 126:114, Philadelphia - Orlando 123:110, Sacramento - Detroit 131:133, San Antonio - Oklahoma City 118:96, Utah - Houston 111:116, Washington - Brooklyn 118:119.

2. Denver 43 23 20 53,5
3. Minnesota 45 22 23 48,9