Druhá prohra. Češi bez Satoranského neměli šanci proti Srbům s hvězdným Jokičem

3. 9. 2022 19:33
Čeští basketbalisté prohráli ve druhém utkání na mistrovství Evropy v pražské O2 areně se Srbskem 68:81 a zůstávají ve skupině D bez výhry.
Nikola Jokič (vlevo), největší hvězda Srbů, v utkání s Českem
Nikola Jokič (vlevo), největší hvězda Srbů, v utkání s Českem | Foto: Reuters

Vítězství favorita řídil 18 body, 11 doskoky a třemi asistencemi pivot Nikola Jokič z Denveru, nejužitečnější hráč NBA z posledních dvou sezon. Na české straně byli nejlepšími střelci se 13 body kapitán Vojtěch Hruban a Vít Krejčí. Třetí zápas čeká svěřence trenéra Ronena Ginzburga v pondělí od 17:30 proti Nizozemsku.

Češi před 15.067 diváky, rekordní návštěvou na basketbalové reprezentaci na domácí půdě, nastoupili bez rozehrávače Tomáše Satoranského. Lídr národního týmu sice v pátek proti Polsku (84:99) dva týdny po výronu kotníku odehrál více než 17 minut, ale dnes proti jednomu z favoritů celého šampionátu odpočíval.

Srbové za úvodní téměř dvě a tři čtvrtě minuty skórovali jen díky dvěma šestkám Vasilijeho Miciče a český tým díky koši kapitána Vojtěch Hrubana a trojce Ondřeje Sehnala vedl 5:2. Favorit se nastartoval trefou Nikoly Kaliniče z dálky, do vedení sice ještě vrátil smečí domácí Ondřej Balvín, potom ale začal úřadovat Jokič a Srbové vedli rázem 12:7. I díky trojkám Davida Jelínka a Martina Peterky se drželi Češi na kontakt. Autor 11 bodů v první čtvrtině Jokič zajistil vedení hostů 20:15.

Než se Češi ve druhé čtvrtině poprvé prosadili v čase 13:49 díky dvěma trestným hodů Hrubana, narostla série Srbů na 17:0. Na největší rozdíl v utkání 22 bodů vzápětí posunuli skóre Ognjen Jaramaz a úspěšnými šestkami Nemanja Nedovič. České fanoušky ve vyprodané O2 areně pak rozjásaly po střelecky chudém období Ginzburgova týmu koš a proměněné trestné hody Krejčího, Balvínova zarážka a Audova úspěšná koncovka. Srbové přesto vedli v poločase jednoznačně 43:25.

Druhý poločas začal trojkou Vanja Marinkovič, třemi úspěšným šestkami odpověděl Krejčí, a přestože se Češi střelecky chytli, Srbové dokázali podruhé v utkání uniknout až na 22 bodů. Ginzburgův výběr vrátila do hry jedenáctibodová šňůra, při které dal dvě trojky Martin Peterka a jednu Hruban.

Ve 32. minutě po Hrubanově průniku snížili Češi dokonce na 53:62, ale Srby uklidnily koše Dušana Rističe a trojka Miciče. Ginzburgovi svěřenci se nevzdávali a na 62:71 snížil trojkou Krejčí. Na osmibodový rozdíl stáhl ztrátu Auda, Hruban a 81 sekund před koncem i Tomáš Kyzlink. Srbové si ale výhru pohlídali a závěrečné drama se nekonalo.

Mistrovství Evropy basketbalistů:

Skupina D (Praha):

Česko - Polsko 68:81 (15:20, 25:43, 49:60)

Sestava a body ČR: Hruban 13, Balvín 8, Sehnal 5, Veselý 2, J. Bohačík - Krejčí 13, Peterka 11, Auda 8, Kyzlink 5, Jelínek 3, Kříž.

Nejvíce bodů Srbska: Jokič 18, Micič 13, Marinkovič 11.

Fauly: 24:16. Trestné hody: 13/12 - 23/19. Trojky: 8:8. Doskoky: 38:34. Diváci: 15.067.