Do Ruska už ne. Americké basketbalistky podpoří odsouzenou krajanku, budou hrát jinde

Sport ČTK Sport, ČTK
22. 9. 2022 10:47
Americké basketbalistky a další hvězdy zámořské WNBA nebudou na rozdíl od minulých let hrát v evropské části sezony za ruské kluby.
Brittney Grinerová v ruském vězení
Brittney Grinerová v ruském vězení | Foto: Reuters

Důvodem je nejen ruská invaze na Ukrajinu, ale také případ Brittney Grinerové, jež byla po únorovém zatčení v Moskvě odsouzena v srpnu na devět let do vězení za pašování drog.

Rusko bylo v minulých dekádách oblíbenou destinací hráček z WNBA, jež si tam mohly vydělat miliony dolarů. Z více než deseti basketbalistek WNBA, které hrály v Rusku v minulé sezoně, se tam nyní nevrátí ani jedna.

"Musím přiznat, že to v Rusku bylo úžasné, ale vzhledem k tomu, že tam nespravedlivě zadržují BG, tak tam teď nikdo nepůjde. Jasně, že hodně hráček půjde do Evropy, ale když tam nebudou peníze o moc jiné, budou raději na příjemnějších místech," řekla Breanna Stewartová, která hrála s Grinerovou za Jekatěrinburg.

Dvojnásobná olympijská vítězka Grinerová byla zatčena na moskevském letišti krátce před vypuknutím invaze, když u ní byly při kontrole objeveny náplně do elektronických cigaret s hašišovým olejem. V USA je její odsouzení na devět let považováno za politické rozhodnutí a justiční omyl a případem se zabývají diplomaté obou zemí.

I proto se Stewartová ani další hvězdy WNBA Jonquel Jonesová či Courtney Vanderslootová nevrátí do jekatěrinburského velkoklubu, jenž získal pět euroligových titulů za posledních osm let.

Stewartová a Jonesová budou hrát v Turecku, Vanderslootová v Maďarsku, jehož pas od roku 2016 vlastní. "Bude to skvělé, protože jsem tam ještě od té doby, kdy jsem získala občanství, nehrála," uvedla posila Šoproně.

Třiatřicetiletá Vanderslootová má přitom na Rusko pouze pozitivní vzpomínky. "V klubu se k nám chovali skvěle a vytvořili jsme si s tamními lidmi blízký vztah, takže tomu nechci úplně zavřít dveře. Ale kvůli situaci s BG si myslím, že pro nikoho není bezpečné tam teď jít," řekla loňská šampionka WNBA.

Odchod z Ruska se netýká jen Američanek. Belgická hvězda Emma Meessemanová, další bývalá hráčka Jekatěrinburgu, bude v nové sezoně společně se Stewartovou posilou Fenerbahce.

Žádná z amerických basketbalistek také na podporu Grinerové nenastoupí na probíhajícím mistrovství světa v dresu s číslem 15. Vedení týmu ho před šampionátem ze sady reprezentačních trikotů na její počest vyřadilo.

Právě s patnáctkou Grinerová v národním týmu v minulosti nastupovala a pomohla USA ke dvěma titulům mistryň světa. Šampionát v Sydney vyvrcholí 1. října.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Průměrná hrubá mzda učitelů stoupla meziročně o osm procent na téměř 47 tisíc korun

Učitelé v regionálním školství pobírali po započtení všech příplatků a odměn v roce 2021 průměrnou hrubou měsíční mzdu téměř 47 tisíc korun. Je to meziročně o osm procent více. Pedagogové působící na základních a středních školách si loni v průměru vydělali téměř 50 tisíc korun měsíčně, průměrný plat učitelů v mateřských školách je o pětinu nižší, sdělil mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. V regionálním školství v Česku působilo podle údajů ministerstva školství loni 149 tisíc učitelů.

"Po letech 2018 až 2020, kdy mzda učitelů rostla dvojciferným tempem, došlo v následujícím období ke zpomalení. Minulý rok si učitelé v regionálním školství meziročně polepšili o 8,1 procenta, v absolutním vyjádření o 3525 korun," uvedla Jitka Wichová z odboru statistik rozvoje společnosti statisického úřadu.

Ministerstvo školství letos v březnu uvedlo, že průměrný hrubý plat učitelů loni vzrostl loni na 47 590 korun. Průměrná mzda v Česku činila podle statisického úřadu 37 839 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Habeck zkritizoval Spojené státy za vysoké ceny energií, producenti plynu podle něj profitují z dopadů války

Německý ministr hospodářství Robert Habeck kritizuje Spojené státy a další spřátelené dodavatelské země za předražené ceny plynu. Podle jeho názoru producenti plynu profitují z dopadů války na Ukrajině. Habeck to řekl deníku Neue Osnabrücker Zeitung.

"Některé země, i spřátelené, někdy dosahují astronomických cen. To s sebou samozřejmě přináší problémy, o kterých musíme mluvit," řekl německý ministr. Počítá proto s tím, že "o tom Evropská komise bude hovořit i se spřátelenými státy."

Obzvláště kritický byl německý politik směrem ke Spojeným státům. "Obrátily se na nás, když ceny ropy vystřelily vzhůru, a i v Evropě se kvůli tomu uvolňovaly rezervy ropy. Myslím, že taková solidarita by byla dobrá i ke zmírnění cen plynu," apeloval Habeck na Washington.

Nátlak ministr vyvíjel i na Brusel. Evropská unie "by měla spojit svou tržní sílu a zorganizovat chytré a synchronizované nákupní chování unijních států, aby se jednotlivé země vzájemně nepřeplácely a netlačily ceny na světových trzích nahoru." Tržní síla Evropy je podle něj obrovská, musí se jen využít.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

ČUS: Na sportovní činnost by mohly být příští rok nižší dotace než letos

 Na samotnou sportovní činnost od provozu klubů a sportovních svazů přes výchovu talentované mládeže až po přípravu a závody reprezentantů by mohly být příští rok dotace nižší než letos. Upozornila na to Česká unie sportu (ČUS). Vláda ve státním rozpočtu na rok 2023 navrhla na takzvané neinvestiční náklady asi o 700 milionů korun méně, než by měla Národní sportovní agentura (NSA) rozdělovat letos. Vedle peněz schválených přímo v rozpočtu na rok 2022 měla k dispozici ještě zhruba tři čtvrtě miliardy z nespotřebovaných výdajů z roku 2021 a má přislíbenou půlmiliardu v nové verzi rozpočtu, kterou nyní projednávají poslanci.

Celkem by se tak letošní státní dotace na sportovní činnost mohly vyšplhat na 5,647 miliardy korun. Na rok 2023 zatím vláda v této části výdajů navrhuje celkem přibližně 4,940 miliardy korun. "To znamená, že by bylo méně prostředků než v roce 2022. Přitom to bude první rok drahých energií pro klubová sportoviště a rok většiny kvalifikací na olympijské hry v roce 2024," řekl ČTK generální sekretář ČUS Jan Boháč.

před 1 hodinou

Siniaková dohrála v Munastíru ve druhém kole po porážce s Liuovou

Vítězná série tenistky Kateřiny Siniakové po šesti zápasech skončila. Ve 2. kole nového turnaje WTA v Munastíru podlehla Američance Claire Liuové 5:7 a 2:6. Světová deblová jednička naposledy získala 19. září titul v Portoroži, který byl pro ni prvním singlovým triumfem po více než pěti letech.

Šestadvacetiletá Siniaková na Jasmin Open v Tunisku prošla do druhého kola po skreči Chloé Paquetová z Francie. S Liuovou se dnes utkala poprvé v kariéře.

Další zprávy