Chicago v NBA prohrálo s Portlandem. Rozhodl až koš za zvuku klaksonu

31. 1. 2021 9:14
Basketbalisté Chicaga prohráli v NBA potřetí za sebou. Portlandu doma podlehli o jediný bod 122:123, protože Damian Lillard proměnil závěrečnou tříbodovou střelu zároveň s klaksonem.
FILE PHOTO: ON THIS DAY -- June 4   June 4, 1997     BASKETBALL - Chicago Bulls' Michael Jordan shoots over Utah JazzÕs Karl Malone during the first period of the second
FILE PHOTO: ON THIS DAY -- June 4 June 4, 1997 BASKETBALL - Chicago Bulls' Michael Jordan shoots over Utah JazzÕs Karl Malone during the first period of the second | Foto: Reuters

Dramatický zápas Lillard zakončil se 44 body. Rozehrávač Bulls Tomáš Satoranský stihl z lavičky za třináct minut na hřišti šest bodů a po třech doskocích i asistencích.

Chicagu nevyšla druhá čtvrtina, v níž dalo jen 19 bodů, v ostatních ale Portland předčilo a půl minuty před koncem poslal domácí do pětibodového vedení Zach LaVine. Následující úsek však Bulls prohráli 2:8. Závěr patřil Lillardovi, hostující rozehrávač dal v posledních devíti sekundách dvě trojky.

Ve vypjatém závěru rozhodčí po souboji LaVinea s Trentem a Hoodem nařídili místo faulu rozskok, po němž vyslal rozhodující střelu Lillard. "Nemyslím si, že to měl být rozskok, nepřišlo mi, že by někdo z nich se jen dotkl balonu," řekl LaVine s tím, že ztratit pětibodový náskok v posledních 11 sekundách by ale neměl žádný tým.

"Nedala se na to použít trenérská výzva. Bylo to tak rychlé, stejně jako následný rozskok. Nemyslel jsem si, a to hned, že to bylo dobré rozhodnutí sudích, navíc v koncovce a za takového stavu. Musí nás to pro příště posílit. I já mohl pomoct, kdybych třeba vzal aspoň oddechový čas," přemítal kouč Chicaga Billy Donovan.

Nejlepším střelcem Bulls byl s 31 body finský křídelník Lauri Markkanen, LaVine jich nasbíral 26. Satoranský proměnil dvoubodový koš s faulem a jednu ze dvou trojek.

Vítězství v koncovce vybojovali po dvou porážkách obhájci titulu Los Angeles Lakers, kteří uspěli v Bostonu 96:95, protože naopak střelu s klaksonem Daniel Theis neproměnil. Anthony Davis měl 27 bodů a 14 doskoků, LeBron James 21 bodů. V dresu Celtics se celkem o 58 bodů postaralo duo Jayson Tatum (30 bodů), Jaylen Brown (28).

Podruhé za sebou prohráli Milwaukee Bucks, tentokrát s Charlotte 114:126. Jediná asistence dělila od triple double řeckou hvězdu Janise Adetokunba, který se postaral o 34 bodů, 18 doskoků a devět přihrávek.

Houston dotáhl k páté výhře v řadě, a to nad New Orleans 126:122, pivot Christian Wood s 27 body a devíti doskoky. Ještě o zápas delší má vítěznou sérii Memphis, který si poradil se San Antoniem 129:112. Finalisté posledního ročníku z Miami při návratu Jimmyho Butlera a s pomocí jeho 30 bodů porazili Sacramento 105:104.