"Chceme vyprodat Prahu." Basketbaloví hrdinové jdou opět do akce už s novým kapitánem

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
12. 2. 2020 17:25
V září pobláznili basketbalem celou zemi, teď se čeští reprezentanti poprvé od úspěšného vystoupení na mistrovství světa v Číně představí domácím fanouškům.
Nový kapitán basketbalové reprezentace Vojtěch Hruban (vpravo) s Jaromírem Bohačíkem při loňském veleúspěšném tažení na MS v Číně
Nový kapitán basketbalové reprezentace Vojtěch Hruban (vpravo) s Jaromírem Bohačíkem při loňském veleúspěšném tažení na MS v Číně | Foto: Reuters

Příští týden vstoupí čeští basketbalisté v Pardubicích do evropské kvalifikace, ale protože Praha bude příští rok v srpnu jedním ze čtyř pořadatelů šampionátu, účast mezi šestnácti nejlepšími celky mají jistou bez ohledu na výsledky. A jelikož Pavel Pumprla po mistrovství světa, kde tým obsadil skvělé šesté místo, ukončil reprezentační kariéru, povede mužstvo jako kapitán Vojtěch Hruban. "Je to pro mě velká pocta," komentuje změnu v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

S jakými záměry do této nové role vstupujete?

Přede mnou tuto funkci zastávali výborní basketbalisté a ještě lepší kluci. A protože přebírám toto žezlo po Pavlovi Pumprlovi, tak chci jít v jeho stopách. Nic tedy nehodlám měnit, chci jen navázat na všechno pěkné. Především si však uvědomuju, že tato moje nová role je o velké zodpovědnosti.

Účast na mistrovství Evropy má český tým jako jeden z pořadatelů jistou. Co pro vás tedy budou znamenat kvalifikační zápasy?

Budou mít pro nás stejnou důležitost, jako kdyby v nich šlo o postup na šampionát. Především chceme předvádět dál pěkný basketbal, udržet si fanoušky a v neposlední řadě půjde i o body do evropského žebříčku, v němž zatím držíme krásnou sedmou příčku. Ta by nám před losem mistrovství pomohla k umístění ve druhém koši.

K jakým změnám dojde v porovnání s mistrovstvím světa v sestavě?

Nejvíc bude samozřejmě chybět Satoranský, nemůžeme počítat ani s Veselým a dále pak s Balvínem a Pumprlou. Nastal však čas, aby šanci dostalo hned několik mladých basketbalistů, kteří zatím neměli moc možností se do týmu plně zapracovat.

Ve skupině vás čekají tři soupeři. Co od nich čekáte?

Dánsko postoupilo z předkvalifikace a je to pro nás neznámý soupeř. Jen víme, že nepatří mezi evropskou elitu a mělo by v té naší skupině být nejslabší. Belgičanům se v poslední době moc nedaří, ale určitě budou chtít dokázat, že nemají špatné mužstvo. A pokud jde o Litvu, tak to je bez komentáře špičkový soupeř a asi i největší favorit. Navzdory tomu, že jí budou chybět hráči z Euroligy a NBA. Nebudou tedy tak silní, ale i tak jistě potvrdí svoji kvalitu.

Jedna ze čtyř skupin závěrečného turnaje se uskuteční pražské O2 aréně. Čím pro vás budou zápasy před vlastními fanoušky?

Něčím nádherným. Každý sportovec si přeje představit se ve vrcholné soutěži v domácím prostředí. Snad se nám do té doby podaří "vyrobit" několik pěkných výsledků a fanoušky na naše zápasy přilákáme. A kdyby se nám dařilo a dokázali jsme třeba tuto pražskou arénu vyprodat, byl by to vrchol našeho snažení.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy