Basketbalové zemětřesení. Nymburk devatenáctý titul v řadě nepřidá, porazila ho Opava

22. 5. 2023 20:17
Basketbalisté Nymburka prohráli doma rozhodující sedmé semifinále s Opavou 66:81 a budou po 21 letech chybět v ligovém finále.
Radovan Kouřil slaví s fanoušky Opavy postup do finále přes Nymburk
Radovan Kouřil slaví s fanoušky Opavy postup do finále přes Nymburk | Foto: ČTK

Dosavadní hegemon soutěže, který útočil na 19. titul po sobě, nezavršil obrat v sérii, v níž prohrával 1:3 na zápasy, a podlehl 3:4.

Opava je ve finále potřetí za sebou a živí naději na první triumf od roku 2003. Od pátku vyzve Děčín. Nymburk zahájí o den dříve boj o třetí místo s Pardubicemi.

Středočeši pokračují v nepovedené sezoně. V Lize mistrů skončili v základní skupině a v NBL prohráli již před vyřazovací fází 11 zápasů.

Nymburku dnes nepomohlo ani 14 bodů Ondřeje Sehnala a Nathana Watsona. Nejlepšími střelci Opavy byli Jakubové Slavík a Šiřina, kteří nasbírali 15 bodů.

Nymburk se naposledy do ligového finále neprobojoval v roce 2002, kdy v semifinále nestačil právě na Opavu.

Jediným týmem, který dokázal v play off sérii ze stavu 1:3 na zápasy otočit, zůstává USK. Pražané v roce 2001 otočili finále také proti Opavě.

Rozhodující utkání série v zaplněné Sportovní hale sledovaly i bývalé nymburské opory Vojtěch Hruban a Jiří Welsch. K jubilejnímu 500. zápasu v soutěži nastoupil domácí Lukáš Palyza.

Úvod vyšel lépe Opavě, jež vyhrála první čtvrtinu díky devíti bodům Jakuba Slavíka 19:12. Hosté také dominovali na doskoku, kde předčili úřadujícího šampiona 18:8.

Nymburk vrátil na začátku druhé čtvrtiny do hry Jimmy Boeheim, po jehož šesti bodech vyrovnal na 22:22. Opava ale zpevnila obranu a domácí měli problémy dostat se pod koš. Spoléhali proto na střely za tři body, trefili však jen čtyři pokusy z 19. Opava jim v závěru poločasu utekla opět do vedení 42:33.

Nymburk se snažil srovnat krok a přiblížil se na rozdíl čtyř bodů. Opava ale díky vydařené koncovce třetí části znovu odskočila. Po trojce Luďka Jurečky s klaksonem získali hosté před závěrečnou čtvrtinou jedenáctibodový náskok. Devětatřicetiletý Jurečka trefil tou dobou čtvrtou trojku z pěti pokusů.

Opavě dirigované Šiřinou vyšel i úvod závěrečné části a díky devíti bodům utekla do sedmnáctibodového trháku. Nymburk ve stíhací jízdě snížil na osm bodů (66:74), hosté si ale už závěr pohlídali.