Basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i potřetí. Dánsko zdolaly o 20 bodů

Aktualizováno 13. 11. 2020 20:41
České basketbalistky i v improvizované sestavě porazily Dánsko 84:64 a v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy vyhrály i potřetí. Se stoprocentní bilancí tak vedou tabulku skupiny D, a pokud v neděli porazí Itálii a současně Rumunsko prohraje s Dánskem, zajistí si start na šampionátu.
Kateřina Elhotová
Kateřina Elhotová | Foto: Milan Kammermayer

Národní tým přijel do Rigy, kam byla kvalifikace přesunuta kvůli koronaviru a hraje se v uzavřené bublině, ve značně omlazené sestavě. Kvůli problémům s nákazou chyběly kapitánka Hejdová, Voráčková, Vyoralová, Šípová a Pochobradská, zatímco pivotky Hanušová a Vaughnová v týmu nejsou kvůli zranění. Dnes na poslední chvíli navíc kvůli potížím se zády vypadla Záplatová.

Češky se proti outsiderovi skupiny, který prohrál oba dosavadní zápasy, dostávaly do tempa pozvolna a první poločas byl vyrovnaný. Výraznější náskok pěti bodů si reprezentantky vypracovaly až v úplném závěru po pohotové akci Bartákové a zakončení Krejzové, jedné z pěti novicek v dvanáctičlenné nominaci.

Právě Bartáková byla ústřední postavou prvního poločasu, který české reprezentantky vyhrály 46:41, když zaznamenala 11 bodů a osm asistencí. Oba celky si také v úvodních dvou čtvrtinách pomohly střelbou z dálky. Češky zaznamenaly osm trojek, Dánky šest.

"Chvíli nám trvalo, než jsme se dostaly do zápasového tempa, ale pak už to bylo docela dobré. Viděly jsme se a i nám to celkem slušně padalo," uvedla Lenka Bartáková. "V první půli byla obrana trochu laxní, soupeř měl hodně otevřených střel, což se změnilo v druhé půli, kdy jsme na ně dupli," přidal trenér Štefan Svitek.

O osudu zápasu Češky rozhodly skvělým nástupem do druhé půle. V jejím úvodu se po sérii sedmi bodů dostaly do vedení 53:41 a odpor Dánek definitivně zlomily. Postupně navýšily vedení až na rozdíl 27 bodů, ale po prostřídání se soupeřkám ještě podařilo skóre zkorigovat.

"Útok nám šel od začátku, v poločase jsme měli přes čtyřicet bodů, což jsme nečekaly, ale obrana se musela zlepšit. Také jsme musely reagovat na zranění Julči," připomněla Bartáková ztrátu pivotky Reisingerové, která si podvrtla kotník a do druhého poločasu už nezasáhla.

Největší podíl na vítězství měla právě Bartáková, která zaznamenala double-double za 17 bodů a 11 asistencí a navíc přidala sedm doskoků. Nejlepší střelkyní byla s 21 body Kateřina Elhotová, zatímco Michaela Matušková s Michaelou Krejzovou při prvním startu za národní tým nasbíraly 12, respektive devět bodů.

"Lenka nás jednoznačně držela na rozehrávce, ale výborně zahrála třeba i Míša Matušková, která byla platná a i se prosadila," uvedl Svitek. "Jsem rád, že nové hráčky zvládly naskočit a pomohly. Mrzí samozřejmě zranění Julky Reisingerové. Doufám, že to nebude nic vážného a bude nám schopna pomoci ve druhém zápase," dodal.

České basketbalistky vítězstvím navázaly na úvodní dva kvalifikační triumfy z loňského listopadu v Itálii (62:52) a doma s Rumunskem (60:59). K postupu Svitkův výběr navíc přiblížila i večerní prohra Rumunska, které podlehlo Italkám 68:90.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 v Rize - skupina D:

ČR - Dánsko 84:64 (26:23, 46:41, 64:52)

Nejvíce bodů: Elhotová 21, Bartáková 17, Adamcová 13, Matušková 12 - Jespersenová 18, Heeová 12. Fauly: 18:19. Trestné hody: 21/14 - 14/8. Trojky: 12:8. Doskoky: 41:42.

Itálie - Rumunsko 90:68.

1. ČR 3 3 0 206:175 6
2. Itálie 3 2 1 224:202 5
3. Rumunsko 3 1 2 197:205 4
4. Dánsko 3 0 3 191:236 3