Basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i potřetí. Dánsko zdolaly o 20 bodů

Aktualizováno 13. 11. 2020 20:41
České basketbalistky i v improvizované sestavě porazily Dánsko 84:64 a v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy vyhrály i potřetí. Se stoprocentní bilancí tak vedou tabulku skupiny D, a pokud v neděli porazí Itálii a současně Rumunsko prohraje s Dánskem, zajistí si start na šampionátu.
Kateřina Elhotová
Kateřina Elhotová | Foto: Milan Kammermayer

Národní tým přijel do Rigy, kam byla kvalifikace přesunuta kvůli koronaviru a hraje se v uzavřené bublině, ve značně omlazené sestavě. Kvůli problémům s nákazou chyběly kapitánka Hejdová, Voráčková, Vyoralová, Šípová a Pochobradská, zatímco pivotky Hanušová a Vaughnová v týmu nejsou kvůli zranění. Dnes na poslední chvíli navíc kvůli potížím se zády vypadla Záplatová.

Češky se proti outsiderovi skupiny, který prohrál oba dosavadní zápasy, dostávaly do tempa pozvolna a první poločas byl vyrovnaný. Výraznější náskok pěti bodů si reprezentantky vypracovaly až v úplném závěru po pohotové akci Bartákové a zakončení Krejzové, jedné z pěti novicek v dvanáctičlenné nominaci.

Právě Bartáková byla ústřední postavou prvního poločasu, který české reprezentantky vyhrály 46:41, když zaznamenala 11 bodů a osm asistencí. Oba celky si také v úvodních dvou čtvrtinách pomohly střelbou z dálky. Češky zaznamenaly osm trojek, Dánky šest.

"Chvíli nám trvalo, než jsme se dostaly do zápasového tempa, ale pak už to bylo docela dobré. Viděly jsme se a i nám to celkem slušně padalo," uvedla Lenka Bartáková. "V první půli byla obrana trochu laxní, soupeř měl hodně otevřených střel, což se změnilo v druhé půli, kdy jsme na ně dupli," přidal trenér Štefan Svitek.

O osudu zápasu Češky rozhodly skvělým nástupem do druhé půle. V jejím úvodu se po sérii sedmi bodů dostaly do vedení 53:41 a odpor Dánek definitivně zlomily. Postupně navýšily vedení až na rozdíl 27 bodů, ale po prostřídání se soupeřkám ještě podařilo skóre zkorigovat.

"Útok nám šel od začátku, v poločase jsme měli přes čtyřicet bodů, což jsme nečekaly, ale obrana se musela zlepšit. Také jsme musely reagovat na zranění Julči," připomněla Bartáková ztrátu pivotky Reisingerové, která si podvrtla kotník a do druhého poločasu už nezasáhla.

Největší podíl na vítězství měla právě Bartáková, která zaznamenala double-double za 17 bodů a 11 asistencí a navíc přidala sedm doskoků. Nejlepší střelkyní byla s 21 body Kateřina Elhotová, zatímco Michaela Matušková s Michaelou Krejzovou při prvním startu za národní tým nasbíraly 12, respektive devět bodů.

"Lenka nás jednoznačně držela na rozehrávce, ale výborně zahrála třeba i Míša Matušková, která byla platná a i se prosadila," uvedl Svitek. "Jsem rád, že nové hráčky zvládly naskočit a pomohly. Mrzí samozřejmě zranění Julky Reisingerové. Doufám, že to nebude nic vážného a bude nám schopna pomoci ve druhém zápase," dodal.

České basketbalistky vítězstvím navázaly na úvodní dva kvalifikační triumfy z loňského listopadu v Itálii (62:52) a doma s Rumunskem (60:59). K postupu Svitkův výběr navíc přiblížila i večerní prohra Rumunska, které podlehlo Italkám 68:90.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 v Rize - skupina D:

ČR - Dánsko 84:64 (26:23, 46:41, 64:52)

Nejvíce bodů: Elhotová 21, Bartáková 17, Adamcová 13, Matušková 12 - Jespersenová 18, Heeová 12. Fauly: 18:19. Trestné hody: 21/14 - 14/8. Trojky: 12:8. Doskoky: 41:42.

Zemřel fotograf Pavel Jasanský, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let zemřel Pavel Jasanský. Byl jedním z nejosobitějších a nejinovativnějších českých fotografů 60. až 80. let minulého století, míní kurátor Pavel Vančát, který s ním spolupracoval na mnoha výstavách. Jasanský se věnoval divadelní fotografii a grafické úpravě tiskovin, fotografoval zpěváky i hudební skupiny. Spolupracoval s Divadlem za branou či Divadlem Na zábradlí.

Vytvářel subjektivní dokumenty a rozměrné snímky aktů, asambláže a plastiky. Kromě fotografií tvořil i grafiky, objekty, přemalby fotografií, projekce a instalace. V letech 1981 a 1982 se podílel na neoficiální výtvarné akci Most, kterou organizoval Jiří Sozanský a která reagovala na destrukci města Most. Po pádu komunismu spoluzaložil agenturu Signum a provozoval vlastní grafické studio Jago, v 90. letech také učil na pražské FAMU.

Aktualizováno před 15 minutami

Britský prodejce oblečení Boohoo koupil značku Debenhams. Obchody převzít nechce, hrozí zánik 12 000 míst

Britský on-line prodejce oblečení Boohoo koupil zhruba za 55 milionů liber (1,6 miliardy Kč) značku Debenhams, včetně jejího webu. Žádný ze 118 obchodů, které má Debenhams na hlavních třídách britských měst, se ale Boohoo převzít nechystá. Zájem nemá ani o zaměstnance, takže v ohrožení je až 12 000 pracovních míst.

Společnost Boohoo převzetí značek Debenhams popisuje jako transformační záležitost a označuje ji za velký krok. Podmínky dohody ale znamenají zánik pracovních míst, což v prosinci avizovali už správcové Debenhams, když zahájili likvidaci této 242 let staré firmy.