Basketbalistky USK na úvod Euroligy prohrály s Fenerbahce

1. 12. 2020 16:56
Basketbalistky USK Praha na úvod nového ročníku Evropské ligy prohrály s Fenerbahce. Základní skupinu, jejíž úvodní tři kola se kvůli koronaviru hrají v uzavřené bublině v Istanbulu, odstartovaly porážkou 70:77. V dalších zápasech v Turecku český celek nastoupí ve čtvrtek proti Lyonu a v pátek proti Gdyni.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Milan Kammermayer

Hráčky USK do Istanbulu přijely v nelehké situaci, protože kvůli koronaviru se česká liga od října téměř šest týdnů nehrála a týmy nemohly ani trénovat. Po obnovení soutěže stihly Pražanky odehrát v ŽBL šest zápasů a duel proti Fenerbahce byl pro ně prvním ostrým testem.

Na hráčkách USK dlouho nebyl výpadek znát. V prvním poločase měly převahu na doskoku, vypracovaly si náskok až 14 bodů a úvodní půli vyhrály 43:32. Jenže do třetí čtvrtiny vstoupilo Fenerbahce mnohem lépe a i díky sérii 7:0 se domácím basketbalistkám podařilo snížit na rozdíl dvou bodů.

V úvodu závěrečného dějství měly ještě Pražanky náskok 62:57, ale začaly jim docházet síly. Šest minut minut před koncem se Fenerbahce podařilo poprvé od první čtvrtiny vyrovnat, a když Voráčková za stavu 66:66 neproměnila dva trestné hody, dokázaly domácí hráčky stav otočit.

Fenerbahce se ujalo vedení 70:66 a hráčky USK už neměly na obrat síly, navíc se jim přestalo dařit střelecky. Třetí tým euroligového ročníku 2018/19 prohrál závěrečné dějství 8:20 a největší zásluhu na výhře 77:70 měla Satou Saballyová, která dala 30 bodů a přidala 11 doskoků. V týmu USK byla s 16 body a 12 doskoky nejlepší Alyssa Thomasová.

Euroliga se měla původně hrát jako obvykle ve dvou osmičlenných skupinách, ale kvůli pandemii se vedení soutěže rozhodlo formát změnit. Skupiny jsou čtyřčlenné a hraje se ve dvou termínech v uzavřených bublinách na jednom místě. Odvety jsou na programu od 19. do 21. ledna a do čtvrtfinále postoupí dva celky.

Evropská liga basketbalistek - 1. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Fenerbahce Istanbul - USK Praha 77:70 (13:23, 32:43, 57:62)

Nejvíce bodů: Saballyová 30, J. Thomasová 19, McBrideová 14 - A. Thomasová 16, Režanová 14, Jonesová 13. Fauly: 19:20. Trestné hody: 13/10 - 12/7. Trojky: 7:1. Doskoky: 34:46.