Basketbalisté nebudou o olympiádu usilovat doma. Bylo by to drahé, vysvětluje svaz

Sport ČTK Sport, ČTK
19. 9. 2019 16:18
O účast na olympijském turnaji v Tokiu v roce 2020 budou bojovat také basketbalisté Chorvatska, Slovinska, Číny, Koreje, Mexika, Uruguaye, Angoly a Senegalu.
Český basketbalista Ondřej Balvín na nedávném mistrovství světa v Číně
Český basketbalista Ondřej Balvín na nedávném mistrovství světa v Číně | Foto: Reuters

Tato osmička, v níž mají zastoupení vždy dva týmy z každého kontinentu mimo Oceánie, doplnila na základě žebříčku FIBA šestnáct zemí včetně České republiky, které si zajistily start v kvalifikaci na nedávném mistrovství světa v Číně. Chorvaté s úřadujícími mistry Evropy Slovinci a Mexiko s Uruguayí se mezi 32 účastníků šampionátu nedostali, ostatní celky se na něm představily.

Čtyřiadvacet zemí bude rozděleno do čtyř skupin po šesti a jejich vítězové zaplní zbývající čtyři volná místa pod pěti kruhy. Turnaje se budou hrát od 23. do 28. června příštího roku a o jejich pořadatelích se bude teprve rozhodovat.

V Česku se boj o olympiádu pravděpodobně konat nebude. "Máme výkonný výbor až příští týden v pátek, ale myslím si, že se o pořádání ucházet nebudeme, protože základní poplatek je tak vysoký, že by to pro nás bylo velice finančně náročné i vzhledem k tomu, že v roce 2021 budeme hostit základní skupinu mistrovství Evropy," řekl generální sekretář České basketbalové federace Michal Konečný.

Přímou účast na olympijských hrách mělo dopředu jasnou pořádající Japonsko a účast si vybojovaly dva nejlepší týmy z Evropy (Španělsko a Francie) a Ameriky (Argentina a USA) a po jednom z Oceánie (Austrálie), Afriky (Nigérie) a Asie (Írán). Vedle nich si dalších šestnáct nejlepších celků zajistilo účast v kvalifikaci, kam se jako poslední dostalo dvaadvacáté Turecko a přímo postupoval ještě třiadvacátý Írán.

V žebříčku FIBA zaznamenala největší posun díky konečnému šestému místu na MS Česká republika, která se posunula o čtrnáct pozic na 10. místo. Mezi evropskými zeměmi je sedmá. V čele světového pořadí se přes konečné sedmé místo, nejhorší v historii MS, drží Spojené státy americké.

Přehled účastníků kvalifikace o olympijské hry v Tokiu v roce 2020 (23.-28. června):

Angola, Brazílie, Čína, Česká republika, Dominikánská republika, Chorvatsko, Itálie, Kanada, Korea, Litva, Mexiko, Německo, Nový Zéland, Polsko, Portoriko, Rusko, Řecko, Senegal, Slovinsko, Srbsko, Tunisko, Turecko, Uruguay, Venezuela.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy