reklama
 
 

České basketbalistky se rozloučily s domácím šampionátem senzační výhrou nad favoritkami

AKTUALIZOVÁNO 19. 6. 2017
České basketbalistky vybojovaly první výhru na domácím mistrovství Evropy až v posledním zápase. S favoritkami ze Španělska vyhrály v Hradci Králové poměrem 67:63.

Hradec KrálovéČeské basketbalistky se rozloučily s domácím mistrovstvím Evropy senzační výhrou 67:63 nad největším favoritem turnaje Španělskem. Vítězství však nezměnilo nic na tom, že pro svěřenkyně trenéra Ivana Beneše šampionát končí už po základní skupině po porážkách s Ukrajinou a Maďarskem.

Oba týmy už neměly o co hrát. Vítěz skupiny A Španělsko šetřilo některé opory, výborný výkon českých basketbalistek však naznačil, že postup byl v jejich silách. Vybojovaly alespoň první výhru nad Španělskem od mistrovství světa v roce 2006.

"Je to krásná náplast na velké bebíčko, na které ale není dostatečně velká. Přelepili jsme ho, ale pořád tam je," řekl trenér Beneš. "Jsem však šťastný, že zápas takhle dopadl, ale hlavně, že takhle vypadal. Výsledek i výkon byly pěkné. Po té strašné frustraci je to světlo v tunelu. To je to, co ten tým potřeboval. Dokázal si, že má na to hrát s kvalitními soupeři," dodal.

Utkání už nehrálo roli pro postavení v tabulce ani pro jeden tým, a tak se hrálo bez nervů a trenéři mohli dát prostor celému kádru. První start na velkém turnaji si tak připsala Veronika Voráčková, které bude ve středu 18 let.

Z českých hráček jakoby sobotní jistotou vyřazení spadla veškerá nervozita a do favorita se pustily zostra. A to hlavně v obraně, kde soupeř nedostal kousek prostoru. Fanoušci si užívali výbornou atmosféru vyprodané haly v Hradci Králové, kam dorazila i trojnásobná olympijská vítězka Martina Sáblíková. Rychlobruslařská královna sklidila bouřlivé ovace, když ji organizátoři ohlásili.

"Začínala jsem s basketbalem, jako malá jsme ho hrála a je to moje srdeční záležitost. Kdykoli můžu, tak se jdu podívat. Holky dnes ukázaly, že na to mají. Škoda, že v prvním utkání s Ukrajinou byly tak svázané, ale nemají se za co stydět," řekla Sáblíková ČTK.

"Začínala jsem s basketbalem, jako malá jsme ho hrála a je to moje srdeční záležitost. Kdykoli můžu, tak se jdu podívat. Holky dnes ukázaly, že na to mají. Škoda, že v prvním utkání s Ukrajinou byly tak svázané, ale nemají se za co stydět," řekla Sáblíková ČTK.

Dnes ale Češky svázaně nepůsobily. Dařilo se méně zkušeným hráčkám jako Petře Záplatové a mladší sestře kapitánky Kateřiny Elhotové Karolíně. Tým ale táhla hlavně Kateřina Elhotová a také Kia Vaughnová, autorky 17 a 18 bodů. Oba celky se neustále střídaly ve vedení.

Minutu před koncem poslala Češky do vedení Vaughnová. Španělky mohly srovnat nájezdem, ale Alena Hanušová skvěle soupeřku zablokovala a české basketbalistky už se ubránily. Sice ztrátou daly soupeřkám šanci, ale Karolína Elhotová vzápětí míč rychle získala zpátky a z trestných hodů potvrdila nečekané vítězství.

"Já si věřila. Jsem ráda, že jsem dala oba dva, protože to bylo hodně důležité. Přitom to bylo emočně docela náročné, protože jsem po předchozím zisku a reakci fanoušků byla sama hrozně dojatá. Vydýchala jsem to ale," uvedla Karolína Elhotová. "Byl to určitě můj nejpovedenější zápas za reprezentaci," těšilo ji.

Velkou radost měla i Kateřina Elhotová. "Rozlučka dopadla nejlépe, jak mohla. Výhru nad Španělskem určitě nikdo nečekal. Jsem opravdu ráda, že se to povedlo. Dosáhnout na takové vítězství před plným stadionem je úžasný pocit," řekla kapitánka.

"Ukázaly jsme, že jsme schopné hrát dobrý basketbal. Proti Ukrajině a Maďarsku jsme to nebyly my. Dnes jsme hrály jako jeden tým a jsem ráda, že se můžeme loučit s tímto pocitem. Mrzí mě však za fanoušky, všechny kolem týmu a organizátory, že nemůžeme pokračovat v turnaji. Teď musíme pokračovat v tvrdé práci a uvidíme, co přinese budoucnost," dodala Elhotová.

Mistrovství Evropy basketbalistek:

Skupina A:

ČR - Španělsko 67:63 (17:17, 28:29, 45:44)

Nejvíce bodů: Vaughnová 18, Kateřina Elhotová 17, Karolína Elhotová 10, Záplatová a Hanušová po 7 - Lyttleová 17, Torrensová 13, Nichollsová 10. Fauly: 22:18. Trestné hody: 6/4 - 20/11. Trojky: 5:4. Doskoky: 32:38. Diváci: 3666.

autoři: Sport, ČTK | 19. 6. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama