Český baseballový pohár berou Eagles. Kotlářka přišla o šanci na poháry

Ján Jabrocký
3. 10. 2016 8:52
Baseballovou Final Four překvapivě ovládli Eagles, kteří ve finále porazili úřadující šampiony extraligy Draky Brno a zajistili si místo v poháru CEB. O šanci na poháry tak přišel loňský šampion Kotlářka.
Vítězní Eagles
Vítězní Eagles | Foto: Jan Homolka

Blansko - Dva týdny po konci Mistrovství Evropy se domácí baseballoví fanoušci mohli těšit na vyvrcholení českého baseballového poháru. Na stadionu v Blansku o něj ve Final Four soupeřily čtyři týmy. Domácí Olympia, aktuální extraligový mistr Draci Brno, loňský vítěz poháru Kotlářka Praha a Eagles Praha. Posledně jmenovaný celek nakonec dokázal zvítězit ve finále nad Draky těsně 1-0, a vybojoval si tak účast v evropském CEB poháru.

Blansko domácí fanoušky nepotěšilo

První den však pozdější vítěz natrefil na obhájce pohárového prvenství Kotlářku, které na svém stadionu podlehl 6-11. Ve druhém souběžně hraném utkání, dokázali Draci otočit nepříznivě se vyvíjející zápas a zvítězili nad Blanskem 8-5.

Protože se Final Four hraje systémem, že jedna prohra (až na finále) neznamená konec na turnaji, tak měli Eagles i Olympia šanci na reparát v sobotu dopoledne. V tomto duelu pražský tým svého soupeře výrazně předčil a vybojoval si naději. To Blansko se před svými fanoušky s turnajem rozloučilo jako první.

Následující zápas vítězů z prvního dne přinesl opakování extraligového finále. V něm Draci postavili na kopec Radima Chrousta, jenž výborným výkonem udržel pálkaře Kotlářky a dal svým spoluhráčům naději na výhru. Draci byli v útoku úspěšnější a nakonec se po výhře 6-0 radovali z postupu do finále.

Finále rozhodly chyby

Kotlářka se musela o postup do finále poprat s Eagles ve večerním utkání. Zápas se nesl ve znamení výborných výkonů nadhazovačů, ale také množství chyb. Hned pět jich vyrobila obrana Kotlářky a to ji nakonec stálo výhru. Po prohře 1-3 tak ve finále drželi palce Drakům, protože v případě, že by Eagles skončili druzí, tak by druhé postupové místo do evropských poháru připadlo právě Kotlářce, jakožto poraženému z extraligového finále.

Jenže nadhazovači Eagles si výbornou formu přenesli také do finálového zápasu. Zvlášť Matěj Hušek, který odházel již pět směn v sobotním utkání s Kotlářkou. Ten totiž dostal šanci také ve finále a celých osm směn aktuálnímu mistrovi české extraligy nepovolil ani jeden doběh. Jako rozhodující se nakonec ukázala osmá směna, kdy Michal Zýma dokázal stáhnout pro bod Daniel Vítka.

Draci si sice vypracovali několik možností na skórování, ale nedokázali z nich vytěžit ani jeden bod. Eagles tak po výhře 1-0 navázali na svá vítězství z let 2005 a 1993. Navíc si vybojovali místenku v příštím ročníku evropského CEB Cupu, kde budou bojovat také s Draky o místenku v prestižním Poháru Mistrů.

Drakům chyběla motivace

"Rozhodně jsme nejeli na turnaj z pozice favorita,“ řekl po finálovém duelu trenér Eagles Vladimír Chlup. "Čekali na nás totiž finalisté extraligy. Dnes o výhře rozhodlo, že Draci nedokázali na Huška a Duffka odpálit pořádný hit.“

"Ještě je brzo předjímat o posilách pro příští rok,“ reagoval na případné posílení kádru pro příští sezonu. Eagles totiž čeká kromě extraligových bojů i náročný Pohár CEB. "Ještě nevíme, kde se bude hrát a jaké týmy v něm nastoupí. Samozřejmě s tím kádrem, který teď máme, bychom celý týdenní turnaj nezvládli odehrát,“ naznačil Vladimír Chlup, který dokázal vyhrát český pohár před dvěma lety s Arrows Ostrava.

"Dneska mi přišlo, že jsme byli trochu nesoustředění,“ řekl po skončení turnaje trenér Draků Hynek Čapka. "Udělali jsme nějaké chyby na metách, kvůli kterým jsme pak neudělali žádný bod. Musím však říct, že Hušek házel nadprůměrně na to, že v sobotu odházel pět směn. My jsme to měli na začátku zápasu potrestat, když jsme měli běžce ve skórovacích pozicích.“

Draci tak po mistrovském titulu v extralize, výhře v Poháru Federací a Evropské lize, skončili druzí v českém poháru. Dá se tak mluvit o vyčerpávající sezoně, což potvrdil také kouč Čapka. "Trošku nám po titulu a Mistrovství Evropy asi chyběla i motivace. Máme v týmu spoustu reprezentantů a odehráli jsme dlouhou sezonu s množstvím vrcholů.“

 

Právě se děje

před 29 minutami

Evropský parlament schválil dohodu o vystoupení Británie z EU

Evropský parlament ve středu schválil dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie, která Spojenému království umožní v pátek o půlnoci spořádaně evropský blok po 47 letech opustit. Drtivá většina poslanců podpořila pakt, díky němuž budou mít obě strany od soboty 11 měsíců na dojednání budoucích vztahů. Dohodu musí ještě ve čtvrtek potvrdit zástupci členských zemí, než vstoupí v platnost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy