Baseballisté z Clevelandu po 105 letech přestanou být Indiány. Název je prý nevhodný

Sport ČTK Sport, ČTK
14. 12. 2020 8:17
Po více než sto letech se baseballový klub z Clevelandu přejmenuje a nebude Indians. Kvůli slovu "indiáni" čelil tradiční tým dlouho tlaku organizací bojujících za práva původních obyvatel Ameriky.
Baseballisté Clevelandu už nebudou nastupovat k zápasům jako Indians, název zmizí i z dresu. Logo, které je vidět na rukávu, změnili už dřív
Baseballisté Clevelandu už nebudou nastupovat k zápasům jako Indians, název zmizí i z dresu. Logo, které je vidět na rukávu, změnili už dřív | Foto: Reuters

"Nazrál čas. Tohle jméno už v dnešním světě není akceptovatelné," řekl dnes agentuře AP majitel klubu Paul Dolan. Už vloni se Cleveland vzdal loga se šklebícím se indiánem používaným od roku 1947 poté, co jeho zástupci uznali námitky, že je nevhodné. Nyní se po několika měsících diskusí rozhodli i pro změnu názvu.

Přízvisko Indians nese klub z Clevelandu od roku 1915 a ještě nějaký čas mu vydrží. Dolan uvedl, že se současným názvem tým absolvuje určitě ještě příští sezonu 2021, během níž bude hledat nové jméno.

"Necháme si čas na to, abychom to provedli správně. Najít nový název a udělat všechno, co je s tím spojené, je složitý a komplexní proces," uvedl Dolan. Odmítl myšlenku, že by klub před nalezením nového názvu působil bez přízviska. "Nechceme být Cleveland Baseball Team nebo mít nějaký dočasný název. Budeme Indians, než najdeme nové jméno, které nás doufejme přenese mnoha stoletími," dodal majitel dvojnásobných vítězů Světové série.

Baseballisté Clevelandu napodobí tým amerického fotbalu z Washingtonu, který se v červenci po nátlaku sponzorů vzdal po téměř 90 letech jména Redskins (Rudokožci). Svůj název letos změnil i účastník kanadské ligy amerického fotbalu Edmonton Eskimos.

Tlaky na přejmenování sportovních klubů s pohrdavými či stereotypními názvy vzrostly v létě během protirasistických protestů po smrti Afroameričana George Floyda při policejním zákroku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Epidemie koronaviru v Česku stále zpomaluje, za neděli přibylo 277 pozitivních lidí

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před týdnem. Méně se ale testovalo, pozitivita tak byla u všech třech typů testů vyšší. V nemocnicích stále zůstává více než 800 hospitalizovaných. Za posledních sedm dní připadá na sto tisíc obyvatel 117 nakažených, takzvané incidenční číslo se proti sobotě nezměnilo, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od konce července epidemie v zemi zpomalovala, o víkendu se ale mezitýdenní pokles nových případů zastavil. V sobotu přibylo asi o desetinu případů více než před týdnem. Víkendové nárůsty bývají pravidelně nejnižší z celého týdne, protože je nejmenší zájem o testování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy