Baseballisté z Clevelandu po 105 letech přestanou být Indiány. Název je prý nevhodný

Sport ČTK Sport, ČTK
14. 12. 2020 8:17
Po více než sto letech se baseballový klub z Clevelandu přejmenuje a nebude Indians. Kvůli slovu "indiáni" čelil tradiční tým dlouho tlaku organizací bojujících za práva původních obyvatel Ameriky.
Baseballisté Clevelandu už nebudou nastupovat k zápasům jako Indians, název zmizí i z dresu. Logo, které je vidět na rukávu, změnili už dřív
Baseballisté Clevelandu už nebudou nastupovat k zápasům jako Indians, název zmizí i z dresu. Logo, které je vidět na rukávu, změnili už dřív | Foto: Reuters

"Nazrál čas. Tohle jméno už v dnešním světě není akceptovatelné," řekl dnes agentuře AP majitel klubu Paul Dolan. Už vloni se Cleveland vzdal loga se šklebícím se indiánem používaným od roku 1947 poté, co jeho zástupci uznali námitky, že je nevhodné. Nyní se po několika měsících diskusí rozhodli i pro změnu názvu.

Přízvisko Indians nese klub z Clevelandu od roku 1915 a ještě nějaký čas mu vydrží. Dolan uvedl, že se současným názvem tým absolvuje určitě ještě příští sezonu 2021, během níž bude hledat nové jméno.

"Necháme si čas na to, abychom to provedli správně. Najít nový název a udělat všechno, co je s tím spojené, je složitý a komplexní proces," uvedl Dolan. Odmítl myšlenku, že by klub před nalezením nového názvu působil bez přízviska. "Nechceme být Cleveland Baseball Team nebo mít nějaký dočasný název. Budeme Indians, než najdeme nové jméno, které nás doufejme přenese mnoha stoletími," dodal majitel dvojnásobných vítězů Světové série.

Baseballisté Clevelandu napodobí tým amerického fotbalu z Washingtonu, který se v červenci po nátlaku sponzorů vzdal po téměř 90 letech jména Redskins (Rudokožci). Svůj název letos změnil i účastník kanadské ligy amerického fotbalu Edmonton Eskimos.

Tlaky na přejmenování sportovních klubů s pohrdavými či stereotypními názvy vzrostly v létě během protirasistických protestů po smrti Afroameričana George Floyda při policejním zákroku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy