Baseballisté podlehli Austrálii 3:8, ale budou hrát i na příštím ročníku WBC

ČTK ČTK
13. 3. 2023 7:45
Čeští baseballisté se rozloučili s prestižním turnajem World Baseball Classic (WBC) prohrou 3:8 s Austrálií, ale díky čtvrtému místu v tokijské skupině postoupili na příští ročník v roce 2026. Výběr trenéra Pavla Chadima skončil s jednou výhrou a třemi porážkami předposlední.
Martin Červenka v zápase World Baseball Classic 2023.
Martin Červenka v zápase World Baseball Classic 2023. | Foto: Reuters

Do kvalifikace musí pátá Čína, která prohrála všechny čtyři zápasy. Ten závěrečný s Koreou skončil vzhledem k vysokému rozdílu skóre 2:22 už po páté směně.

"Bez ohledu na to, jestli se udržíme, nebo ne, musím říct, že jsem na kluky ohromně pyšný. Sehráli jsme čtyři skvělá utkání a ukázali, že se můžeme měřit s nejlepšími celky na světě. Kdo by si to byl ještě před půl rokem pomyslel," řekl trenér Chadim v tiskové zprávě ještě před rozhodnutím o postupu.

Baseballisté zahájili svoji premiéru na WBC výhrou nad Čínou po obratu v závěrečné směně 8:5. Ve druhém zápase po vedení 1:0 po dvou směnách prohráli s favorizovanými domácími Japonci 2:10 a Korejcům po pěti inkasovaných bodech hned v první směně podlehli 3:7.

Utkání s Austrálií bylo šest směn vyrovnané. Nadhazovači Martinu Schneiderovi sice v první směně odpálil Alex Hall jednobodový homerun, ale víc český hasič soupeřům nedovolil. Když Schneider v rozehrané šesté směně střídal, kouč Chadim se před ním sklonil. "Kdyby nemusel dolů kvůli vysokému počtu nadhozů (68), dost možná bychom to vyhráli," uvedl Chadim.

Schneider, který se stal miláčkem japonských fanoušků, nebyl přes svůj výkon po utkání úplně spokojený. "Týmový výsledek je vždycky před individuálním výsledkem. A nemůžu být spokojený, pokud jsme nevyhráli," citoval českého nadhazovače web iSport.cz.

Schneider dodal, že celkově zanechali baseballisté na WBC mezi elitou dobrý dojem. "Čelili jsme nejlepším hráčům na světě a každý zápas jsme odehráli se ctí. Do posledního zápasu jsme měli šanci postoupit do čtvrtfinále, ale nedopadlo to, nepostoupili jsme. Je to takové padesát na padesát," uvedl Schneider.

O vyrovnání na 1:1 se postaral ve třetí směně kapitán Petr Zýma po odpalu amerického rodáka Erica Sogarda. Češi se znovu prezentovali i dobrou obranou v poli.

O výhře Australanů rozhodly závěrečné tři směny, v kterých udělal soupeř sedm bodů. Nadhazovači Marek Minařík a Daniel Padyšák čelili tvrdým odpalům, na chvilku zastavil australský nápor mladík Michal Kovala, ale i on byl střídán a zápas dokončil Jan Tomek.

Za stavu 1:6 ještě vykřesaly v osmé směně naději české odpaly a po ráně Marka Chlupa doběhli pro dva body Vojtěch Menšík a Sogard. V dohrávce poslední směny naplnili baseballisté i díky střídajícím hráčům mety, ale zápas ukončil dvojaut australské obrany.

Po vystoupení v Tokiu uvidí čeští fanoušci reprezentaci na zářijovém mistrovství Evropy, které se bude konat v Brně, Ostravě, Praze, Třebíči a Blansku. "Chceme první medaili v historii," vyhlásil Chadim cíl týmu, jehož základ by měl být stejný jako nyní na WBC.

World Baseball Classic:

Skupina B v Tokiu: Austrálie - Česko 8:3, Korea - Čína 22:2 (ukončeno po 5. směně).

Konečná tabulka:

1. Japonsko 4 4 0 38:8 100 %
2. Austrálie 4 3 1 29:19 75,0
3. Korea 4 2 2 40:26 50,0
4. Česko 4 1 3 16:30 25,0
5. Čína 4 0 4 10:50

0

Japonsko a Austrálie postoupily do čtvrtfinále.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy