Baseballisté prohráli i s Italy a evropskou medaili nezískali

ČTK ČTK, Ján Jabrocký
Aktualizováno 17. 9. 2016 17:04
Čeští baseballisté na historickou medaili z mistrovství Evropy nedosáhli. Závěrečný zápas finálové skupiny s Italy prohráli po napínavé bitvě 2:3 a obsadili v nizozemském Hoofddorpu páté místo. Nejlepším umístěním českého baseballu na ME zůstalo předloňské čtvrté místo z Ostravy. Aby dnes mohli reprezentanti pomýšlet na bronz, potřebovali vedle výhry nad Itálií ještě pomoc soupeřů. Zatímco těsně před šampionátem v přípravě ve Florencii nad domácím týmem zvítězili, dnes se jim to nepodařilo. Rozhodla čtvrtá směna, po níž Italové vedli 3:1. V osmém inningu Češi už jen snížili.
Čeští baseballisté na ME 2016
Čeští baseballisté na ME 2016 | Foto: Chris Kabout

Praha - Po páteční prohře se Španělskem vstupovali Češi do sobotního souboje s vědomím, že musí porazit silnou Itálii, aby si udrželi naději na zisk medaile. V dramatickém duelu však nakonec tahali za kratší konec a na evropském šampionátu skončí po prohře 2:3 na pátém místě.

Národní tým začal utkání s Martinem Schneiderem na kopci a ten jim svým výkonem dal velkou naději na výhru. Ve hře vydržel sedm směn, ve kterých obdržel pouze tři doběhy, z nichž jde na jeho vrub pouze jeden. Dva body totiž Italové stáhli po chybě v obraně českého celku.

Hosté od začátku poslali nadhazovače Josého Escalonu, jenž ještě před pár lety reprezentoval Venezuelu. Proti němu se dokázal prosadit pouze Jakub Malík, který ve čtvrté směně homerunem vyrovnával na 1-1. Bohužel v dohrávce směny soupeř odskočil o dva body. Český tým však opět ukázal, že nabral na sebevědomí a v osmé směně nejen, že snížil na 2-3, ale byl také velmi blízko vyrovnání. Jenže aktuálně devátý tým světového žebříčku si s tlakem svěřenců Mikea Griffina dokázal poradit a nepovolil mu vyrovnat. Češi si vypracovali ještě jednu šanci na vyrovnání v deváté směně, kdy se do skórovací pozice dostal Matěj Hejma. I s touto situací si soupeř dokázal poradit a před velmi slušnou diváckou návštěvou se radoval z výhry.

"Martin Schneider odházel skvělý zápas a dal nám možnost jej vyhrát. Stačilo málo a mohli jsme utkání v posledních dvou směnách otočit,“ řekl po zápase Matěj Hejma, jenž odpálil na šampionátu dva homeruny. Po jednom přidali Petr Zýma a Jakub Malík.

Národní tým tak letos nezopakoval čtvrté místo z posledního mistrovství. Svými výkony však dodal českým fanouškům mnoho optimismu do dalších let. To potvrzuje také velmi zkušený nadhazovač Petr Minařík.

"Toto byl můj sedmý evropský šampionát. Výsledkově to možno vypadá, že hrajeme pořád stejně. Za těch třináct let však vidím velký progres. Kdysi jsme moc reálně neuvažovali, že můžeme porazit Holandsko nebo Itálii a teď jdeme do zápasu s vědomím, že to můžeme dokázat. Další krok, je to potvrdit výsledkově. Náš pozitivní vývoj je nezpochybnitelný. Bohužel to jde pomaleji, než bychom si všichni přáli. Musíme vydržet a dál všichni poctivě makat. Holanďani jsou zkušení organizátoři a vše probíhalo bez větších problémů. Vědomí, že jsme byli jeden - dva odpaly od medaile, nás však motivuje do dalších sezón,“ uvedl Petr Minařík.

Čeští baseballisté na ME 2016
Čeští baseballisté na ME 2016 | Foto: Chris Kabout
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy