Baseballisté Kotlářky přerušili jednadvacetiletou nadvládu Draků v základní části

Ján Jabrocký
12. 7. 2016 13:32
Baseballisté pražské Kotlářky ovládli základní část extraligy. Postarali se o to v poslední bitvě proti Drakům Brno, které porazili a po jednadvaceti letech je sesadili z prvního místa tabulky. Nyní se mimo jiné i tito favorité poperou v play off o titul.
Baseballisté Kotlářky slaví dílčí úspěch
Baseballisté Kotlářky slaví dílčí úspěch | Foto: ČTK

Praha - Neskutečné drama nabídlo vyvrcholení základní části baseballové extraligy v zápase mezi úřadujícím mistrem Kotlářkou Praha a devatenácti násobným mistrem Draky Brno. Na jeho konci se nakonec radovali hráči Kotlářky, kteří přerušili jednadvacetiletou nadvládu Draků v základní části.

Domácí poslali od začátku na kopec Radima Chrousta, ale Kotlářka se hned v druhé směně dokázala prosadit, když Daniel Vavruša stáhl pro bod Martina Mužíka. Domácí však kontrovali v dohrávce. Hostující hráči totiž udělali dvě chyby, kterých dokázali Draci využít a vyrovnali na 1-1. O dvě směny později šli Draci do vedení zásluhou doběhu Tomáše Polanského.

V páté směně však opět udeřila Kotlářka. Kris Richards se nejdříve dostal na metu a pak Martin Mužík odpalem za plot zvrátil stav ve prospěch pražského celku. To vylepšil dalším doběhem Mitch Nilsson, který doběhl po sebeobětovacím odpalu Daniela Vavruši. To bylo na dlouhou dobu vše. Marek Minařík na kopci Kotlářky dobře držel útok Draků a dával svému týmu naději na výhru.

Domácím nešla upřít snaha. Martin Schneider si opět připsal dva hity a prodloužil svou neuvěřitelnou sérii s minimálně jedním hitem na dvacet dva zápasů, což je nejlepší výkon letošní sezony. Navíc se stal jediným hráčem extraligy, který si připsal hit v každém utkání, kdy nastoupil na pálku.

Jenže na další body si museli domácí počkat až do deváté směny. Před její dohrávkou stále prohrávali 2-4 a věděli, že musí minimálně dvakrát skórovat, aby si udrželi naději na výhru. Jiskřičku naděje vykřesal hned první pálkař, velezkušený Pavel Budský, který svým jednometovým odpalem vyhnal Marka Minaříka z kopce. Od té doby se pak děli věci. Draci dokázali zaplnit všechny mety, Kotlářka několikrát vyměnila nadhazovače a nakonec se domácí dočkali vyrovnávajícího bodu. A byli hodně blízko výhře, jenže odpal Michala Ondráčka do pravého pole dokázal zachytit Ivan Aubrecht a poslal tak zápas do nastavení.

Manažer Kotlářky: Teď jdeme za obhajobou

V něm dali domácí trenéři šanci mladému Filipu Moštěkovi, jenž se postavil do středního pole. Jak se později ukázalo, byl to jeden z rozhodujících okamžiků utkání. Filip totiž nedokázal zachytit hratelný vysoký odpal Jakuba Sládka a Kotlářka tak měla plné mety bez autu. Tuto výhodu nakonec přetavila v zisk tří bodů. V dohrávce ještě Draci zatlačili a stáhli dva běžce po chybách hostující obrany. To však nestačilo a po strikeoutu Jasona Jarvise se z vítězství a historického prvenství po základní části mohli radovat hráči z hlavního města.

„Jsme šťastni, že jsme to dotáhli do vítězného konce,“ usmíval se po utkání manažer Kotlářky Ondřej Chocholatý. „Celý zápas jsme byli lepší a nebýt toho těsného diskutabilního verdiktu na první metě, tak by Draci zůstali na třech hitech a dvou dobězích. Celé utkání se na Marka Minaříka nedokázali prosadit. Do playoff jdeme za obhajobou titulu, ale bude to velmi těžké. Půjdeme postupně od zápasu k zápasu.“

„Každá prohra v extralize bolí,“ řekl manažer Draků Arnošt Nesňal. „Musíme říct, že dokud byl na kopci Marek Minařík, tak soupeř byl lepší a měl větší tlak na pálce. Minařík házel výborně. Na druhou stranu když sáhli do bullpenu, tak se karta začala obracet a nastavení je už taková loterie. Do playoff jdeme s cílem získat dvacátý jubilejní titul.“

 

Právě se děje

před 41 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy