Bank zaplatil krutou daň za vrcholový sport, říká Kolář. Koleno i kotník má zničené

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
23. 2. 2016 12:14
Ondřej Bank byl sice na možnost konce kariéry připraven, ale v duchu doufal, že ještě jednu sezonu přidá. Hrozivá zranění, která jej během kariéry provázela, jej ale nutí končit předčasně. "Vrcholový sport tuhle daň vyžaduje, platí ji každý. V případě Ondry však hned několikrát v celém jeho sportovním životě byla až příliš krutá. Teď je potřeba tuto kapitolu uzavřít a myslet do budoucnosti. Aby třeba za deset či patnáct let nelitoval, že s tvrdou řeholí lyžařského života se měl rozloučit dřív,“ zdůrazňuje Pavel Kolář.
Ondřej Bank na olympiádě v Soči zažil své nejlepší chvíle. I tady ale zůstal těsně pod vrcholem
Ondřej Bank na olympiádě v Soči zažil své nejlepší chvíle. I tady ale zůstal těsně pod vrcholem | Foto: Reuters

Praha - Pětatřicetiletý Ondřej Bank, historicky jeden z nejlepších českých sjezdařů, vstoupil do letošní sezony s představou kvalitních výkonů a dobrých výsledků.

Už před měsícem se však musel po opakovaných bolestech v kolenu se zasněženými svahy na čas rozloučit a minulý týden po lékařském vyšetření definitivně i s celou svojí aktivní kariérou.

Sám přitom počítal s tím, že po neustálých dlouholetých zdravotních problémech letos svoji závodní činnost asi uzavře. "Zadní vrátka jsem si však stále nechával otevřená. Ale po magnetické rezonanci mého poničeného kolena jsem se rozhodl, že skončím,“ přiznal Bank.

Koleno je příliš opotřebované

Za jeho rozhodnutím stojí především doporučení známého lékaře (nejen) českých sportovců profesora Pavla Koláře, který mu po důkladném vyšetření oznámil, že pokračovat v kariéře na vrcholné úrovni by bylo příliš riskantní.

"Koleno je po několika zlomeninách lýtkové i holenní kosti a potrhaných vazech velice opotřebované. Navíc po loňském hrozném pádu na mistrovství světa není v pořádku ani kotník. Proto jsem Ondrovi doporučil, aby dráhu vrcholového sportovce ukončil," řekl Kolář Aktuálně.cz

"V tréninku by se už nemohl při plné zátěži připravovat, a tudíž ani jeho výkony by nemohly být na odpovídající úrovni. Když sečtu všechny úrazy, které ho v jeho životě potkaly, tak je vcelku logické, že muselo dojít k tomuto závěru,“ vysvětlil renomovaný fyzioterapeut.

Bude mu chybět všechno a nic

Tento verdikt přijal Bank se smíšenými pocity z nedokončené práce. "Chtěl jsem končit, ale ne předčasně. Bude mi chybět všechno a zároveň vlastně nic. Budu postrádat soutěže a výzvy stále něco na sportovním poli i ve zdravotním stavu překonávat. Ale také nebudu muset být svědkem žabomyších válek trenérů někde na kopcích, kterých nebylo málo. V krásné vzpomínce mi zůstane především báječný pocit radosti a štěstí po pátém místě v obřím slalomu na předloňské olympiádě v Soči,“ uvedl sám lyžař.

Za tento velký úspěch a vůbec celé vystoupení na olympijských hrách i v řadě dalších závodů zaplatil daň. "Vrcholový sport ji vyžaduje, platí ji každý. V případě Ondry však hned několikrát v celém jeho sportovním životě byla až příliš krutá. Teď je potřeba tuto kapitolu uzavřít a myslet do budoucnosti. Aby třeba za deset či patnáct let nelitoval, že s tvrdou řeholí lyžařského života se měl rozloučit dřív,“ zdůrazňuje zkušený lékař.

Manželka neměla námitek

A kudy povede další Bankova cesta? “Už nejméně třikrát jsem se chtěl s lyžováním rozloučit a pokaždé v takových chvílích přemýšlel, co potom budu dělat. V hlavě těch možností mám několik, něco si najdu. Nejdřív si však musím v rámci možností vyléčit koleno, různým cvičením si udržet dobrou fyzickou kondici, prohlásil Bank. 

"A těším se, že se konečně budu moci věnovat rodině, navíc čekáme druhého potomka. Moje partnerka mi však řekla, že proti mé další sportovní sezoně nemá námitek. Takže mám spíš obavy, aby jí nevadilo, že teď budu doma častěji, než zatím byla zvyklá,“ směje se uprostřed podle něj předčasného loučení se svým lyžařským životem.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Při útoku afghánské armády na úkryt Tálibánu zemřelo 35 civilistů, hlásí úřady

Nejméně 35 civilistů zahynulo a 13 dalších utrpělo zranění v noci na pondělí při útoku afghánských vládních sil na úkryt povstalců z řad Tálibánu v provincii Hílmand na jihu země. Podle agentury Reuters to uvedli dva zástupci místních úřadů. Informace o operaci se nicméně rozcházejí. Americká armáda, která afghánské vládní síly podporuje, sdělila, že zabito bylo 22 bojovníků Tálibánu, o civilních obětech nehovoří.

Zdroj: ČTK
Další zprávy