Bank míří na sjezdařský světový šampionát bez stresu

ČTK ČTK
30. 1. 2015 11:33
Hlava Ondřeje Banka je klidná a připravená. Poslední úspěchy v baštách sjezdařů ve Wengenu a Kitzbühelu znamenaly splnění cílů sezony, proto se před mistrovstvím světa nestresuje šancí na první českou
Ondřej Bank
Ondřej Bank | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Hlava Ondřeje Banka je klidná a připravená. Poslední úspěchy v baštách sjezdařů ve Wengenu a Kitzbühelu znamenaly splnění cílů sezony, proto se před mistrovstvím světa nestresuje šancí na první českou mužskou medaili. Startovat bude ve všech disciplínách s výjimkou slalomu, největší šance má v kombinaci.

Čtyřiatřicetiletý Bank bude startovat už na sedmém šampionátu a může to být jeho poslední MS. Už na tom prvním v St. Antonu v roce 2001 jako dravý mladík obsadil šesté místo právě v kombinaci, ale potom v dalších sezonách trpělo jeho zdraví.

Naděje na úspěch kazilo zdraví

Šest let v začátcích kariéry jezdil bez zkříženého vazu v koleni, na operaci byl v roce 2004. Po OH 2006 v Turíně mu spravili jeden meniskus a druhý odstranili. Když už se vracel do špičky, přišel sjezd v Kitzbühelu 2008, kde si na posledním skoku přivodil otevřenou zlomeninu holenní a lýtkové kosti. Rok a půl se léčil. Pak si dvakrát zlomil prst na ruce.

Už už to vypadalo, že se vrací, na MS v Ga-Pa 2011 byl opět v kombinaci pátý, jenomže to jaro si nejspíš z Thajska přivezl záhadnou nemoc, která představovala nejvážnější zdravotní trable v jeho kariéře.

Měsíce ležel v nemocnici, zhubl o 15 kilogramů a lékaři nevěděli, co s ním. Bankovo tělo kolabovalo, lékaři později přiznali, že už byl vlastně skoro na smrtelné posteli. A pak si po návratu zlomil čelist, vykloubil rameno a opět poranil koleno.

"Placka nebude snadná"

Zdravotní sinusoida jeho kariéry je však nyní nahoře. Loni na OH v Soči šokoval bojem o medaile a letos na životní rok navázal. Byl devátý ve sjezdu ve Wengenu a potom se v Kitzbühelu postavil podruhé na stupně vítězů. Byl třetí v kombinaci, stejně jako v roce 2007 v Beaver Creeku. V místě, kde příští týden světový šampionát začne.

"Placka nebude snadná. Ale ty cíle, co jsem letos měl, ty mám takřka splněné. Byl jsem na bedně, jsem v desítce ve sjezdu, mám nízká startovní čísla. Zalepil jsem ránu ze Soči," připomněl Bank dva nevydařené útoky na medaili na OH.

"Takže jsem v pohodě. Ve sjezdu mám na desítku, možná lépe, kombinace to samé, super-G a obřák jsou otevřené. Nemám na sebe žádný tlak, v Kitzbühelu jsem to ze sebe shodil. To bylo pro mě významnější než MS," ujistil.

Nachlazení pohodu nepokazilo

Jeho závěrečnou přípravu poznamenalo nachlazení. Léčil se, musel vynechat dva tréninky. "Ale nejsem nervózní, jsem zdravý a odpočatý," mávl rukou nad patálií. "Od podzimu jsem byl doma deset dní, brutalita, tak si to užívám," řekl.

Nevadí mu tréninky a závody, ale nemá čas na testování lyží. "Bere to energii a peníze. Kdyby mi bylo 25, tak v pohodě..." řekl. "Ale mě to baví," doplnil hned.

Chce pořád kombinovat všechny disciplíny. Slalom trénoval letos často kvůli kombinaci, obří slalom kvůli sjezdu. "Díky němu mám lepší techniku. Nechci být tupej sjezdař, co nezatočí," prohlásil. Navíc sjezdovku v Beaver Creeku má rád. "Vím, jak se tam dá jet rychle," upozornil.

S věkem přišly zkušenosti

A do not mu budou hrát i zkušenost, byť jak známo, starší sjezdaři už jezdí víc rozumem. "Jasně, že mám přibržděno, ale mám zkušenosti. Kdybych měl tyhle zkušenosti a vědomosti s tou magorskou povahou, když jsem byl mladý, to by byla jiná," usmíval se.

"V náročných pasážích trochu ztrácím, ale když mám dost tréninku, umím vyhodnotit riziko a taktiku. Potřebuju vědět, že jsem v pohodě, což teď jsem," uvedl.

Lyže si teď užívá naplno

Lyžování ho teď baví asi nejvíc v životě. "Posledních pět let jsem byl pořád zraněný, dva roky nejezdil, to byl průšvih. Loni se to ale otočilo a pokračuje to. Užívám si to. Každý den. Makám, i když jsem unavený. Dřív bych možná něco odflákl, ale teď ne. Má to efekt. Kdybych ale stál na místě, tak se na to vykašlu hned," konstatoval.

Je rád i za tajného sponzora, který mu dal po olympiádě peníze, určil cíl, ale nechce být vidět. "Ze začátku sezony se mi nedařilo, myslel jsem, že jsme to prošvihli. Takže je dobře, že peníze nedal do maňase, který neumí lyžovat. Jsem rád, že to nebylo zbytečné," podotkl.

Šampionát začne 2. února a potrvá do 15. února. Nejsilnější Bankova disciplína superkombinace je na programu v neděli 8. února.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy