Balner ve finále tyčky sedmý, Lavillenie zase ostrouhal

Aktualizováno 24. 8. 2015 16:28
Mistryní světa v trojskoku je stejně jako předloni Caterine Ibargüenová z Kolumbie.
Michal Balner ve finále
Michal Balner ve finále | Foto: Reuters

Peking - Tyčkař Michal Balner obsadil ve finále mistrovství světa v Pekingu sedmé místo, skočil 565 centimetrů. Jan Kudličkabyl s 550 cm třináctý.

Zlato z MS opět nezískal světový rekordman Renaud Lavillenie z Francie, který překonal 580 cm a podělil se s dvěma polskými soupeři o bronz. Překvapivě vyhrál jednadvacetiletý Kanaďan Shawnacy Barber, druhý byl rovněž s výkonem 590 cm německý obhájce titulu Raphael Holzdeppe.

Balner si připsal životní úspěch, dosud byl v kariéře v jediném finále v roce 2010 na halovém MS v Dauhá, kde skončil šestý. "Bylo to úžasné a já jsem rád, že jsem se z toho nepo..., pardon," pousmál se Balner. "Skákalo se mi úžasně, ještě líp než v kvalifikaci. Škoda, trochu jsem prokaučoval stojany, druhý pokus na 580 jsem byl vysoko," řekl.

Olympijský vítěz Lavillenie začal skákat až na výšce 580 cm a napoprvé ji zdolal, jenže to byl jeho jediný zdařený pokus v soutěži. O deset centimetrů výš už na rozdíl od Barbera a Holzdeppeho neuspěl a ke stříbru z Moskvy přidal třetí světový bronz.

Barber, který měl do letoška osobní rekord 575 cm, si zajistil životní úspěch prvním pokusem, obhájce Holzdeppe skočil 590 cm napotřetí. Šest metrů už nezdolal ani jeden z nich.

Kudlička litoval, že skončil hodně brzy. "Rozcvičování bylo dobré, začínal jsem letos na nejtvrdší tyči. Chtělo to přepadnout těch 565, aby se člověk dostal do závodního rytmu, aby se ten motor zahřál," řekl. "Většinou je ta sezona super, když je dobrá hala, ale já měl dva měsíce pauzu kvůli bolavé patě," připomněl.

Fraserová opět kralovala

Stometrový sprint s přehledem ovládla Jamajčanka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová a k dvěma titulům olympijské vítězky přidala šesté zlato z MS, z toho třetí na nejkratší běžecké trati. Prvenství z Moskvy obhájila v čase 10,76 sekundy, Nizozemka Dafne Schippersová ji stíhala marně.

Také trojskok měl stejnou vítězku jako předloni, opět zvítězila Caterine Ibargüenová z Kolumbie. Výkonem 14,90 vyhrála o dvanáct centimetrů před Hannou Knyazyevovou z Izraele, autorka jediného patnáctimetrového skoku v sezoně Jekatěrina Koněvová z Ruska skončila až sedmá.

Keňan Ezekiel Kemboi počtvrté za sebou triumfoval v běhu na 3000 metrů překážek, zvítězil v čase 8:11,28 před trojicí krajanů. Také ženskou desítku vyhrála Keňanka, za Vivian Cheruiyotovou si pro další medaile doběhly jednička letošní sezony Gelete Burkaová z Etiopie a Emily Infeldová z USA.

Cheruiyotová přitom byla před MS v tabulkách až desátá, na její finiš ale Burkaová nestačila. Z MS má keňská vytrvalkyně čtvrté zlato, minule v Moskvě přitom chyběla kvůli mateřským povinnostem.