Australanka Foxová získala zlatý double ve vodním slalomu

ČTK ČTK
9. 9. 2018 10:29
Z dvojice Češek do odpoledního finále postoupila jen Tereza Fišerová.
Jessica Foxová
Jessica Foxová | Foto: Milan Kammermayer

Seu d'Urgell - Australanka Jessica Foxová po sobotním vítězství na kajaku získala ve španělském Seu d'Urgell celkové prvenství s předstihem i na kanoi a jako první má ve Světovém poháru ve vodním slalomu zlatý double. 

Trojnásobná mistryně světa v této disciplíně Foxová potřebovala k potvrzení triumfu uspět v semifinále, a to se jí bez problémů podařilo. Zajela čistě a ze všech kanoistek měla nejlepší čas.

Odpolední finále pojede i Fišerová. Vicemistryně světa z roku 2017 sice na trati musela udělat eskymáka, ale sedmé místo na postup stačilo. Kateřina Havlíčková, která vyhrála Světový pohár v roce 2014, po velké chybě obsadila 18. místo a do finále nepostoupila.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy