Davis Cup: Australané dál žijí, Belgičané už postoupili

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 7. 2015 19:13
Čtvrtfinále Davis Cupu.
Lleyton Hewitt.
Lleyton Hewitt. | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Tenisté Belgie a Argentiny si jako první zajistili účast v semifinále letošního ročníku Davisova poháru. Belgičané o svém postupu přes Kanadu rozhodli už v dnešní čtyřhře stejně jako jejich příští soupeř Argentina, která hladce porazila Srbsko. Belgie prošla v týmové soutěži mezi nejlepší čtveřici poprvé od roku 1999.

Ve čtyřhře belgický pár Ruben Bemelmans, Kimmer Coppejans porazil dvojici Kanaďanů Daniel Nestor, Adil Shamasdin 7:5, 3:6, 6:4, 6:3 a získal pro domácí na antuce v Ostende nedostižný náskok 3:0. Belgie prošla v týmové soutěži mezi čtveřici nejlepších poprvé od roku 1999.

Třetí bod Argentiny získali Carlos Berlocq a Leonardo Mayer, kteří rovněž doma na antuce přehráli pár Viktor Troicki, Nenad Zimonjič 6:2, 6:4, 6:1.

Australané odvrátili vyřazení

Naději na postup vykřesali ve čtyřhře australští tenisté. Po pátečních dvouhrách prohrávali na domácí trávě v Darwinu s Kazachstánem překvapivě 0:2, ale dnes bezprostřední hrozbu vyřazení odvrátili. Dvojice Lleyton Hewitt, Sam Groth porazila Andreje Golubjova s Aleksandrem Nědovjesovem 6:4, 7:6, 6:2.

Čtyřiatřicetiletý Hewitt, někdejší světová jednička, je momentálně na žebříčku až ve třetí stovce a na leden chystá loučení s kariérou, ale v Darwinu ukázal, že je stále platným členem týmu. Groth, který s Golubjovem hrává čtyřhru a loni byli v Paříži v semifinále, ho skvěle doplňoval. Přitom v 1. kole v březnu v Ostravě tato dvojice podlehla Pavláskovi s Veselým.

Ve vedení také Britové

Vedení 2:1 se po čtyřhře ujala Velká Británie v duelu s Francií. Kapitán Leon Smith se rozhodl nasadit k Jamiemu Murraymu namísto Doma Inglota mladšího bratra Andyho a sázka na světovou trojku ve dvouhře se mu vyplatila.

Sourozenecká dvojice se sice v úvodních 20 minutách hledala, pak ale v bouřlivé atmosféře na dvorcích All England Clubu slavila nad párem Nicolás Mahut, Jo-Wilfried Tsonga vítězství 4:6, 6:3, 7:6 a 6:1.

Chvíli strachu si fanoušci wimbledonského vítěze z roku 2013 prožili ve třetím setu, kdy Andy Murray za stavu 5:5 upadl a s bolestivou grimasou se držel v oblasti třísel. Po delším ošetření se ale na kurt vrátil a po téměř tříhodinové bitvě mohl s bratrem, s nímž se v Davis Cupu představil v deblu poprvé od března 2013, slavit triumf.

Narazí Belgie na Argentinu, nebo Srbsko?

V neděli by měl být Murray navíc hlavním favoritem na zisk rozhodujícího třetího bodu, který by Brity posunul poprvé od roku 1981 do semifinále Davisova poháru.

Belgie se v září utká o postup do finále s vítězem duelu mezi Argentinou a Srbskem. Lepší z britsko-francouzského duelu se v září utká o postup do finále s Austrálií nebo Kazachstánem. Belgie bude hostit Argentinu.

Čtvrtfinále tenisového Davisova poháru - stav po čtyřhře:

Darwin: Austrálie - Kazachstán 1:2

Groth, Hewitt - Golubjov, Nědovjesov 6:4, 7:6 (7:4), 6:2.

Londýn: Británie - Francie 2:1

A. Murray, J. Murray - Tsonga, Mahut 4:6, 6:3, 7:6 (7:5), 6:1.

Ostende: Belgie - Kanada 3:0

Bemelmans, Coppejans - Nestor, Shamasdin 7:5, 3:6, 6:4, 6:3.

Buenos Aires: Argentina - Srbsko 3:0

Berlocq, Mayer - Troicki, Zimonjič 6:2, 6:4, 6:1.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy