Hejnová si našla nového kouče v zahraničí, povede ji Němec Falk Balzer

Petr Havlíček
6. 10. 2016 12:46
Novým trenérem překážkářky Zuzany Hejnové se stal bývalý německý atlet Falk Balzer. Pro čtyřiačtyřicetiletého vicemistra Evropy na 110 metrů překážek z roku 1998 se rozhodla po ukončení spolupráce s Daliborem Kupkou. Velká část přípravy Hejnové se přesouvá do Německa, proto se již vybavila učebnicí pro samouky. Kromě ní bude louskat rychlé úseky, aby na mistrovství světa v Londýně dovršila zlatý hattrick. Od angažování Balzera ji neodradil ani jeho dopingový prohřešek.
Zuzana Hejnová představila nového kouče Falka Balzera z Německa.
Zuzana Hejnová představila nového kouče Falka Balzera z Německa. | Foto: Global Sports

Praha - Čas je ve sportovní kariéře Zuzany Hejnové tou vůbec nejdůležitější veličinou. Aby ten její na 400 metrů překážek neustrnul a posouval se nahoru, hledala po čtyřletém olympijském cyklu nového trenéra. Nakonec vybrala Němce Falka Balzera.

Snad bude v boji s časem úspěšnější než ve čtvrtek dopoledne, kdy vinou dopravních potíži v centru Prahy dorazil na oficiální představení s půlhodinovým zpožděním. Poté ale čtyřiačtyřicetiletý bývalý atlet, který se trenérství věnuje od roku 2003, prohlásil: "Zuzana se stává hlavní hvězdou mé skupiny."

Falk Balzer běhal ve své aktivní kariéře sprinterskou trať na 110 metrů překážek. Zúčastnil se olympijských her v Sydney a největšího úspěchu dosáhl stříbrem na mistrovství Evropy v Budapešti v roce 1998. Nyní se stará hlavně o mladé atlety.

Hejnovou převezme poté, co se nedávno rozloučila s Daliborem Kupkou. "Nešlo o lehké rozhodnutí, ale to v případě dlouhodobé spolupráce není nikdy. Zvažovala jsem mnoho variant. Trénovat s ryze českým zázemím nebo jej zkombinovat se zahraniční zkušeností. Nakonec jsem se přiklonila ke druhé variantě," popisuje Hejnová rozhodnutí, které definitivně učinila na dovolené.

S Kupkou už to dál nešlo

Prvotní impuls přišel po olympijských hrách, kde Hejnová, která letos bojovala se zraněním, doběhla čtvrtá. "Hned po olympiádě jsem si to sesumírovala a řekla, že touhle cestou už dál jít nechci. Přemýšlela jsem, jestli udělám změnu, nebo ne. Oba jsme ale byli nastavení, že už pokračovat nebudeme," ohlíží se za trenérem, který ji dovedl ke dvěma světovým titulům v Moskvě a Pekingu.

Balzer má za sebou dopingový prohřešek

Falk Balzer, nový trenér Zuzany Hejnové, na sklonku kariéry dopoval. V lednu 2001 byl pozitivně testován na užití anabolického steroidu nandrolon, za což obdržel dvouletý trest od Německé atletické federace. "Nijak jsem to neřešila. Je to minulost a takových lidí a trenérů je nespočet," nevzrušil tento fakt Hejnovou.

Při hledání nového trenéra nakonec zvítězila zahraniční varianta. Nabízeli se až čtyři adepti, mezi nimiž devětadvacetiletá atletka vybírala. Jednoznačné pořadí neměla, o Balzerovi ji definitivně přesvědčilo osobní setkání.

"Dávala jsem si na papír, jaké jsou možnosti, pro a proti, a potom jsem se takhle rozhodla. Falk o mně věděl opravdu hodně, navíc vystudoval psychologii, takže se promítlo v mé hlavě, že by to mohlo fungovat," popisuje Hejnová.

Balzer přinese do tréninku rychlost a nové metody

Muž, který kromě psychologie vystudoval ještě filozofii a historii, se jako bývalý sprinter na 110 metrů překážek plánuje hodně věnovat rychlosti. Zprvu se dokonce podivoval nad velkými objemy, které česká závodnice dosud běhala.

"Je to cesta, která by mi mohla sedět. Rychlost potřebuji ještě zvýšit nebo minimálně udržet, což v mém věku už není snadné. Jsem zvyklá na úplně jiný trénink. Falk říká, že si toho je vědomý a že ho umí postavit tak, abych své přednosti neztratila," vyzrazuje Hejnová nejbližší plány nové dvojice.

Proti českým kandidátům hrála roli i její touha vyzkoušet nové metody. "V Čechách trénují opravdu všichni podobně, chtěla jsem zkusit odlišný systém," říká.

Hejnová začíná s němčinou, koupila si učebnici pro samouky

Všechny výhody spolupráce ovšem budou vykoupeny logistickou a lingvistickou náročností. Hlavní část přípravy se přesune do Německa, do měst Hof a Bad Lobenstein, po čtrnácti dnech zde se kouč vydá na týden do Prahy.

"V tomto ohledu to bude náročné, nicméně složitá cesta vede k úspěchu," předkládá Hejnová motto, které si uvědomila. "Tady bych měla všechno pod nosem, tohle bude nový impuls," dodává.

Komunikace mezi Hejnovou a Balzerem zatím probíhá převážně v angličtině, oba však budou pracovat na zlepšení rodného jazyka toho druhého. "Umím pár slovíček a včera jsem si koupila němčinu pro samouky. Tím, že tam budu trávit tolik času, snad pochytím něco z okolí," věří.

V lázeňském Bad Lobensteinu navíc bude mít nepřetržitě k dispozici regeneraci, těší se také na nové prostředí útulného stadionu v přírodě. Využívat navíc může velkou posilovnu.

Halová sezona pro radost, cílem je mistrovský hattrick

Nová bude pro Hejnovou i destinace pro soustředění v teplých krajích. Zatím se rozhoduje mezi Tureckem či katarským Dauhá, kde se připraví na následující sezonu.

Cílem halové části bude především radost ze závodění, možná si vyzkouší i trať na 60 metrů překážek. Vrcholem by ovšem mělo být letní mistrovství světa v Londýně, kde může přijít třetí titul v řadě.

"Zajímá mě to, samozřejmě. Je to jasný cíl letošní sezony a udělám pro to maximum," vyhlíží Hejnová srpnovou akci. 

A co olympijské hry za čtyři roky v Tokiu? Třeba i po boku Balzera? "Takhle dalece nepřemýšlím. Záleží, jak na tom budu zdravotně. Ale věřím, že mám novou motivaci a nový náboj do tréninku. S Falkem jsme se zatím nedomluvili na daný čas. Uvidíme, jak to bude fungovat," uzavřela Hejnová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy