Vadlejch i Frydrych se chtějí medailí odrazit k dalším úspěchům

Sport Sport
Aktualizováno 14. 8. 2017 15:49
Prohlédněte si ze záznamu tiskovou konferenci českých atletů po návratu z mistrovství světa v atletice.
Pro tohle jsem se narodil. Medailisté z Mistrovství světa v atletice jsou zpátky v Česku | Video: Tomáš Cetkovský

Praha - Ziskem první medaile na velké mezinárodní akci se chtějí oštěpaři Jakub Vadlejch a Petr Frydrych odrazit k dalším úspěchům. Oba díky osobním rekordům v sobotu vystoupili na mistrovství světa v Londýně spolu s vítězným Němcem Johannesem Vetterem na stupně vítězů. Vadlejchův první cenný kov se leskne stříbrem a Frydrych v životním závodě dosáhl na bronz.

Šestadvacetiletý Vadlejch se konečně utvrdil, že dokáže prodat své schopnosti i na velké akci. "Vím teď, že jdu správnou cestou a našel jsem techniku i nastavení hlavy pro další velké závody. Dokázal jsem si, že je možné úplně všechno, a chci tak pokračovat dál a dál. Bude to o těle, pokud mi bude i nadále sloužit jako teď, tak můžu být i nadále úspěšný," řekl Vadlejch na tiskové konferenci po návratu výpravy do Prahy.

Na druhé místo se zařadil díky výkonu 89,73 metru a za vítězným Vetterem zaostal jen o 16 centimetrů. "Vždycky jsou to smíšené pocity. Jsem hrozně rád, že jsem vybojoval medaili a potvrdil to, na co jsem měl a s čím jsem tam jel. Ale je to hrozný kousíček, 16 centimetrů je na té vzdálenosti opravdu nic. Ale tak to asi mělo být a jsem hrozně moc rád za stříbro," uvedl.

Devětadvacetiletý Frydrych svým posledním finálovým pokusem dosáhl na bronz díky výkonu 88,32. Forma posledních týdnů jej také přesvědčila, že může přidat ještě další úspěchy. "Jsem z medaile moc šťastný, je rozdíl mezi čtvrtým a třetím místem. Ale i do osmičky by to to pro mě byl úspěch," prohlásil.

Oba dávají velký díl svého medailového úspěchu trenérovi, světovému rekordmanovi Janu Železnému. "Vděčím za to především jemu. Celou dobu mi věřil. Můžu být samozřejmě strašně spokojený, že se mi podařilo vybojovat medaili posledním pokusem o pár centimetrů. Nechci být generál po bitvě, ale cítil jsem, že můžu hodit ještě dál. Nechci hovořit moudře po závodě, ale spíš to ve mně udržuje zdravý hlad, který potřebuju. Věřím, že mě bude posouvat dál dopředu," řekl Frydrych.

Vadlejch už v roce 2010 ve 22 letech na Zlaté tretře předvedl výkon 88,23, ale zopakovat něco podobného dokázal až teď v Londýně. "Jsem hrozně rád, že to, v co jsem věřil celé ty dlouhé roky, že mám na to bojovat s absolutní světovou špičkou, se povedlo. Ještě teď z toho mám pořád husí kůži, protože atmosféra byla neuvěřitelná. Když jsem hodil osobní rekord, tak to možná navenek nevypadalo, uvnitř jsem se hrozně těšil. Pro tohle žiju, pro to jsem se narodil a doufám, že to budu ještě moct co nejdéle dělat," říkal s nadšením.

Podívejte se na celý záznam z dnešní tiskové konference po příletu oštěpařů:

Přímý přenos ze setkání s medailisty. Oštěpaři Jakub Vadlejch a Petr Frydrych odpovídají na dotazy | Video: ČTK

Šampionát v Londýně podle něj ozdobili i skvělí fanoušci. "Skvělá organizace a skvělí lidi, Britové opravdu atletice rozumí. Chodilo jich na každý závod desetitisíce a fandili opravdu všem. Nechci říct, že by se (loni na olympiádě) v Riu nefandilo tolik, ale tady bylo cítit z publika, že přáli úplně všem. To je opravdu skvělé, o tom je sport. Dokonalá atmosféra," prohlásil Vadlejch.

Medailové oslavy byly v Londýně poklidné. "Oslavy byly hodné atletů, ve skupině s nejbližšími jsme si sedli a lehce popili. Nic velkého. Bylo to pohoda," popsal Vadlejch. "Myslím, že jsme všichni podobné typy a prožíváme tak nějak spíš vnitřně. Připili jsme si, měli jsme hezký večer a z hlediska oslav to spíš nějak řeší okolí, se kterým si asi budeme muset občas připít," usmíval se Frydrych.

Vadlejch měl v množství gratulací největší radost z té bezprostřední od Železného. "Pro mě je jeden z nejzajímavějších gratulantů pořád trenér. Pro mě to je prostě legenda a člověk, který pro mě hodně moc znamená," řekl vicemistr světa.

Frydrych je rád, že skupina svěřenců Železného dokazuje své kvality. "Ze začátku jsme byli spíš svěřenci Jana Železného než někdo, kdo házel nějak daleko. Už tenkrát v nás ale viděl potenciál. Věřil, že to můžeme někam dotáhnout, a šel do toho s námi naplno. Je to člověk, který jde do své trenérské profese na sto procent. Dřív byl nejlepší oštěpař všech dob a teď chce být nejlepší trenér na světě a my mu k tomu chceme dopomoct," dodal Frydrych.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 44 minutami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 45 minutami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy