Vadlejch i Frydrych se chtějí medailí odrazit k dalším úspěchům

Sport Sport
Aktualizováno 14. 8. 2017 15:49
Prohlédněte si ze záznamu tiskovou konferenci českých atletů po návratu z mistrovství světa v atletice.
Pro tohle jsem se narodil. Medailisté z Mistrovství světa v atletice jsou zpátky v Česku | Video: Tomáš Cetkovský

Praha - Ziskem první medaile na velké mezinárodní akci se chtějí oštěpaři Jakub Vadlejch a Petr Frydrych odrazit k dalším úspěchům. Oba díky osobním rekordům v sobotu vystoupili na mistrovství světa v Londýně spolu s vítězným Němcem Johannesem Vetterem na stupně vítězů. Vadlejchův první cenný kov se leskne stříbrem a Frydrych v životním závodě dosáhl na bronz.

Šestadvacetiletý Vadlejch se konečně utvrdil, že dokáže prodat své schopnosti i na velké akci. "Vím teď, že jdu správnou cestou a našel jsem techniku i nastavení hlavy pro další velké závody. Dokázal jsem si, že je možné úplně všechno, a chci tak pokračovat dál a dál. Bude to o těle, pokud mi bude i nadále sloužit jako teď, tak můžu být i nadále úspěšný," řekl Vadlejch na tiskové konferenci po návratu výpravy do Prahy.

Na druhé místo se zařadil díky výkonu 89,73 metru a za vítězným Vetterem zaostal jen o 16 centimetrů. "Vždycky jsou to smíšené pocity. Jsem hrozně rád, že jsem vybojoval medaili a potvrdil to, na co jsem měl a s čím jsem tam jel. Ale je to hrozný kousíček, 16 centimetrů je na té vzdálenosti opravdu nic. Ale tak to asi mělo být a jsem hrozně moc rád za stříbro," uvedl.

Devětadvacetiletý Frydrych svým posledním finálovým pokusem dosáhl na bronz díky výkonu 88,32. Forma posledních týdnů jej také přesvědčila, že může přidat ještě další úspěchy. "Jsem z medaile moc šťastný, je rozdíl mezi čtvrtým a třetím místem. Ale i do osmičky by to to pro mě byl úspěch," prohlásil.

Oba dávají velký díl svého medailového úspěchu trenérovi, světovému rekordmanovi Janu Železnému. "Vděčím za to především jemu. Celou dobu mi věřil. Můžu být samozřejmě strašně spokojený, že se mi podařilo vybojovat medaili posledním pokusem o pár centimetrů. Nechci být generál po bitvě, ale cítil jsem, že můžu hodit ještě dál. Nechci hovořit moudře po závodě, ale spíš to ve mně udržuje zdravý hlad, který potřebuju. Věřím, že mě bude posouvat dál dopředu," řekl Frydrych.

Vadlejch už v roce 2010 ve 22 letech na Zlaté tretře předvedl výkon 88,23, ale zopakovat něco podobného dokázal až teď v Londýně. "Jsem hrozně rád, že to, v co jsem věřil celé ty dlouhé roky, že mám na to bojovat s absolutní světovou špičkou, se povedlo. Ještě teď z toho mám pořád husí kůži, protože atmosféra byla neuvěřitelná. Když jsem hodil osobní rekord, tak to možná navenek nevypadalo, uvnitř jsem se hrozně těšil. Pro tohle žiju, pro to jsem se narodil a doufám, že to budu ještě moct co nejdéle dělat," říkal s nadšením.

Podívejte se na celý záznam z dnešní tiskové konference po příletu oštěpařů:

Přímý přenos ze setkání s medailisty. Oštěpaři Jakub Vadlejch a Petr Frydrych odpovídají na dotazy | Video: ČTK

Šampionát v Londýně podle něj ozdobili i skvělí fanoušci. "Skvělá organizace a skvělí lidi, Britové opravdu atletice rozumí. Chodilo jich na každý závod desetitisíce a fandili opravdu všem. Nechci říct, že by se (loni na olympiádě) v Riu nefandilo tolik, ale tady bylo cítit z publika, že přáli úplně všem. To je opravdu skvělé, o tom je sport. Dokonalá atmosféra," prohlásil Vadlejch.

Medailové oslavy byly v Londýně poklidné. "Oslavy byly hodné atletů, ve skupině s nejbližšími jsme si sedli a lehce popili. Nic velkého. Bylo to pohoda," popsal Vadlejch. "Myslím, že jsme všichni podobné typy a prožíváme tak nějak spíš vnitřně. Připili jsme si, měli jsme hezký večer a z hlediska oslav to spíš nějak řeší okolí, se kterým si asi budeme muset občas připít," usmíval se Frydrych.

Vadlejch měl v množství gratulací největší radost z té bezprostřední od Železného. "Pro mě je jeden z nejzajímavějších gratulantů pořád trenér. Pro mě to je prostě legenda a člověk, který pro mě hodně moc znamená," řekl vicemistr světa.

Frydrych je rád, že skupina svěřenců Železného dokazuje své kvality. "Ze začátku jsme byli spíš svěřenci Jana Železného než někdo, kdo házel nějak daleko. Už tenkrát v nás ale viděl potenciál. Věřil, že to můžeme někam dotáhnout, a šel do toho s námi naplno. Je to člověk, který jde do své trenérské profese na sto procent. Dřív byl nejlepší oštěpař všech dob a teď chce být nejlepší trenér na světě a my mu k tomu chceme dopomoct," dodal Frydrych.

 

Právě se děje

před 35 minutami

První návrh státního rozpočtu na příští rok počítá se schodkem 116 miliard korun, ale kvůli koronaviru se nejspíš zvýší

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje schodek 116 miliard korun. Před schvalováním se však schodek pravděpodobně výrazně prohloubí, kvůli dalším opatřením přijímaným kvůli koronaviru.

Stávající verze navíc nepočítá například s výpadkem, který by nastal při zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu, odhadovaným na 70 až 90 miliard korun.

Letošní schodek se kvůli koronavirové epidemii několikrát zvyšoval z původních 40 miliard na aktuálních 500 miliard korun. Schillerová počítá s tím, že svůj návrh na příští rok bude zpřesňovat podle dalších přijatých opatření.

"Příjmová strana je zatížena značnými nejistotami. Nemáme dohodu na superhrubé mzdě, to je jednoznačně spojeno s dohodou na rozpočtu. A je tam celá řada pozměňovacích návrhů k daňovému balíčku," řekla ČT Schillerová.

V neděli bude rozpočet na příští rok a související daňové změny probírat expertní tým prezidenta Miloše Zemana za účasti Schillerové a premiéra Andreje Babiše (ANO).

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy