Vadlejch i Frydrych se chtějí medailí odrazit k dalším úspěchům

Sport Sport
Aktualizováno 14. 8. 2017 15:49
Prohlédněte si ze záznamu tiskovou konferenci českých atletů po návratu z mistrovství světa v atletice.
Pro tohle jsem se narodil. Medailisté z Mistrovství světa v atletice jsou zpátky v Česku | Video: Tomáš Cetkovský

Praha - Ziskem první medaile na velké mezinárodní akci se chtějí oštěpaři Jakub Vadlejch a Petr Frydrych odrazit k dalším úspěchům. Oba díky osobním rekordům v sobotu vystoupili na mistrovství světa v Londýně spolu s vítězným Němcem Johannesem Vetterem na stupně vítězů. Vadlejchův první cenný kov se leskne stříbrem a Frydrych v životním závodě dosáhl na bronz.

Šestadvacetiletý Vadlejch se konečně utvrdil, že dokáže prodat své schopnosti i na velké akci. "Vím teď, že jdu správnou cestou a našel jsem techniku i nastavení hlavy pro další velké závody. Dokázal jsem si, že je možné úplně všechno, a chci tak pokračovat dál a dál. Bude to o těle, pokud mi bude i nadále sloužit jako teď, tak můžu být i nadále úspěšný," řekl Vadlejch na tiskové konferenci po návratu výpravy do Prahy.

Na druhé místo se zařadil díky výkonu 89,73 metru a za vítězným Vetterem zaostal jen o 16 centimetrů. "Vždycky jsou to smíšené pocity. Jsem hrozně rád, že jsem vybojoval medaili a potvrdil to, na co jsem měl a s čím jsem tam jel. Ale je to hrozný kousíček, 16 centimetrů je na té vzdálenosti opravdu nic. Ale tak to asi mělo být a jsem hrozně moc rád za stříbro," uvedl.

Devětadvacetiletý Frydrych svým posledním finálovým pokusem dosáhl na bronz díky výkonu 88,32. Forma posledních týdnů jej také přesvědčila, že může přidat ještě další úspěchy. "Jsem z medaile moc šťastný, je rozdíl mezi čtvrtým a třetím místem. Ale i do osmičky by to to pro mě byl úspěch," prohlásil.

Oba dávají velký díl svého medailového úspěchu trenérovi, světovému rekordmanovi Janu Železnému. "Vděčím za to především jemu. Celou dobu mi věřil. Můžu být samozřejmě strašně spokojený, že se mi podařilo vybojovat medaili posledním pokusem o pár centimetrů. Nechci být generál po bitvě, ale cítil jsem, že můžu hodit ještě dál. Nechci hovořit moudře po závodě, ale spíš to ve mně udržuje zdravý hlad, který potřebuju. Věřím, že mě bude posouvat dál dopředu," řekl Frydrych.

Vadlejch už v roce 2010 ve 22 letech na Zlaté tretře předvedl výkon 88,23, ale zopakovat něco podobného dokázal až teď v Londýně. "Jsem hrozně rád, že to, v co jsem věřil celé ty dlouhé roky, že mám na to bojovat s absolutní světovou špičkou, se povedlo. Ještě teď z toho mám pořád husí kůži, protože atmosféra byla neuvěřitelná. Když jsem hodil osobní rekord, tak to možná navenek nevypadalo, uvnitř jsem se hrozně těšil. Pro tohle žiju, pro to jsem se narodil a doufám, že to budu ještě moct co nejdéle dělat," říkal s nadšením.

Podívejte se na celý záznam z dnešní tiskové konference po příletu oštěpařů:

Přímý přenos ze setkání s medailisty. Oštěpaři Jakub Vadlejch a Petr Frydrych odpovídají na dotazy | Video: ČTK

Šampionát v Londýně podle něj ozdobili i skvělí fanoušci. "Skvělá organizace a skvělí lidi, Britové opravdu atletice rozumí. Chodilo jich na každý závod desetitisíce a fandili opravdu všem. Nechci říct, že by se (loni na olympiádě) v Riu nefandilo tolik, ale tady bylo cítit z publika, že přáli úplně všem. To je opravdu skvělé, o tom je sport. Dokonalá atmosféra," prohlásil Vadlejch.

Medailové oslavy byly v Londýně poklidné. "Oslavy byly hodné atletů, ve skupině s nejbližšími jsme si sedli a lehce popili. Nic velkého. Bylo to pohoda," popsal Vadlejch. "Myslím, že jsme všichni podobné typy a prožíváme tak nějak spíš vnitřně. Připili jsme si, měli jsme hezký večer a z hlediska oslav to spíš nějak řeší okolí, se kterým si asi budeme muset občas připít," usmíval se Frydrych.

Vadlejch měl v množství gratulací největší radost z té bezprostřední od Železného. "Pro mě je jeden z nejzajímavějších gratulantů pořád trenér. Pro mě to je prostě legenda a člověk, který pro mě hodně moc znamená," řekl vicemistr světa.

Frydrych je rád, že skupina svěřenců Železného dokazuje své kvality. "Ze začátku jsme byli spíš svěřenci Jana Železného než někdo, kdo házel nějak daleko. Už tenkrát v nás ale viděl potenciál. Věřil, že to můžeme někam dotáhnout, a šel do toho s námi naplno. Je to člověk, který jde do své trenérské profese na sto procent. Dřív byl nejlepší oštěpař všech dob a teď chce být nejlepší trenér na světě a my mu k tomu chceme dopomoct," dodal Frydrych.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Razýmová v Ruce loňskou senzaci nezopakovala, vyhráli Klaebo a Johauhová

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila sedmadvacátá na klasické desítce Světového poháru ve finské Ruce. Michal Novák doběhl v závodu na 15 km jako nejlepší z Čechů těsně za bodovanou třicítkou na 32. místě. Zvítězila favorizovaná Norka Therese Johaugová, mužům kraloval její krajan Johannes Hösflot Klaebo.

Razýmová před rokem šokovala v Ruce na stejné trati pátým místem, ale letos se jí tolik nedařilo. Na všech mezičasech se pohybovala ve třetí desítce, chvilku jí hrozilo, že z bodované třicítky vypadne, ale nakonec dojela na 27. pozici.

"S výsledkem určitě nemůžu být spokojen. Doufal jsem, že se budeme pohybovat výš. Nejde ale dělat závěry na základě jednoho závodu, podrobné hodnocení budeme dělat až po první periodě," řekl trenér žen Jan Franc v tiskové zprávě.

Na Johaugovou česká jednička ztratila přes minutu a půl. Druhá za Norkou skončila Švédka Frida Karlssonová a třetí byla její krajanka Ebba Anderssonová. "Tratě jsou tady hodně těžké, ale zvládla jsem to a jsem strašně ráda, jak dobře jsem novou sezonu odstartovala," řekla Johaugová po 74. vítězství v závodu SP.

Novák závod rozběhl nadějně. V první polovině se pohyboval ve třetí desítce, nakonec ho od bodované třicítky dělilo 3,3 sekundy. Další body po pátečním sprintu nepřidal ani Luděk Šeller, který doběhl na 71. místě.

"Dnes se povedla máza na stoupání. Děkuju servisu! Myslím, že jsem podal velmi dobrý výkon. Čekal jsem, že to vyjde do 30. místa. Bohužel nevyšlo," posteskl si Novák v tiskové zprávě. "Na prvních závodech je vždy každý v top formě a je skutečně náročné se prosadit. Mrzí mě to, byli prostě lepší," dodal.

Trojnásobný olympijský vítěz Klaebo po druhém místě v úvodním sprintu vyhrál s náskokem 15,2 sekundy před Rusem Alexejem Červotkinem, připsal si 38. úspěch v SP v kariéře a do nedělní stíhačky vyrazí jako lídr finské trojdílné minisérie z prvního místa s náskokem 26 sekund před Rusem Alexandrem Bolšunovem. Obhájce křišťálového glóbu dnes doběhl třetí.

Kateřina Janatová obsadila 55. místo, Petra Nováková 61., o čtyři pozice za ní skončila Petra Hynčicová a Tereza Beranová byla poslední 72. Adam Fellner skončil mezi muži na 63. příčce.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - 15 km klasicky:

1. Klaebo (Nor.) 34:04,6, 2. Červotkin -15,2, 3. Bolšunov (oba Rus.) -18,0, 4. Iversen (Nor.) -19,8, 5. Niskanen (Fin.) -21,7, 6. Musgrave (Brit.) -32,8, 7. Semikov -33,2, 8. Bělov -37,7, 9. Poroškin (všichni Rus.) -42,3, 10. Holund (Nor.) -47,2, …32. Novák -1:37,0, 63. Fellner -3:05,6, 71. Šeller (všichni ČR) -3:58,4.

Průběžné pořadí Ruka Triple: 1. Klaebo 36:10, 2. Bolšunov -26, 3. Iversen -31, …30. Novák -2:12, 63. Fellner -3:50, 69. Šeller -4:32.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Klaebo 96, 2. Bolšunov a Iversen oba 86, 4. Hakola (Fin.) 54, 5. Valnes 50, 6. Taugböl (oba Nor.) 48, …34. Šeller 9, 40. Novák 2.

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 25:01,4, 2. Karlssonová -21,8, 3. Anderssonová (obě Švéd.) -26,0, 4. Sorinová -26,1, 5. Něprjajevová (obě Rus.) -30,3, 6. Niskanenová (Fin.) -44,9, 7. T. Wengová (Nor.) -45,5, 8. Brennanová (USA) -46,6, 9. Fosseholmová (Nor.) -50,2, 10. Dahlqvistová (Švéd.) -52,5, …27. Razýmová -1:33,9, 55. Janatová -2:55,3, 61. Nováková -3:11,4, 65. Hynčicová -3:46,9, 72. Beranová (všechny ČR) -4:27,3.

Průběžné pořadí Ruka Triple: 1. Johaugová 28:06, 2. Karlssonová, 3. Něprjajevová obě -16, …30. Razýmová -1:43, 56. Janatová -3:00, 61. Nováková -3:23, 65. Hynčicová -4:00, 70. Beranová -4:33.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Svahnová (Švéd.) 74, 2. Dahlqvistová 72, 3. Něprjajevová 65, 4. Karlssonová 62, 5. Sorinová 60, 6. L. Wengová (Nor.) 58, …37. Razýmová 4.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě nehody aut na náledí uzavřely dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice byla uzavřená několik hodin, směr na Strakonice byl zprůjezdněn po 13:00, směr na Prahu zhruba o dvě hodiny dříve. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Příčiny a okolnosti havárii policisté vyšetřují, podle Truxy řidiči zřejmě nepřizpůsobili jízdu stavu a povaze vozovky.

Dokumentování nehod, odstraňování jejich následků a uklízení vozovky trvalo až do odpoledních hodin. Ve směru na Prahu i na Strakonice se tvořily na dálnici kolony. Na Strakonice se zatím jezdí jedním pruhem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy