Zemřel šampion, který na olympiádě triumfoval i s ochrnutou paží

ČTK ČTK
1. 12. 2022 10:32
Ve věku 89 let zemřel bývalý novozélandský atlet Murray Halberg, olympijský vítěz v běhu na 5000 metrů z roku 1960.

Dvě zlaté medaile získal i na Hrách Commonwealthu a k nejlepším běžcům světa patřil i přesto, že závodil s ochrnutou levou paží.

O jeho úmrtí informoval novozélandský atletický svaz, Halberga označil za jednu z nejikoničtějších postav sportu v zemi.

Halberg utrpěl jako sedmnáctiletý vážný úraz při novozélandském národním sportu ragby, kterému se původně věnoval, a žil s nepohyblivou paží.

Život po atletické kariéře pak zasvětil práci ve vlastní organizaci Halberg Trust, kterou založil v roce 1963 a jejímž posláním je pomáhat postiženým dětem sportovat.

Halbergovo jméno nese ocenění, které se na Novém Zélandu pravidelně uděluje sportovní osobnosti roku, a každým rokem se konají třídenní takzvané Halbergovy hry, na kterých sportují děti od osmi do 21 let s tělesným nebo zrakovým postižením.

"Byl opravdová legenda novozélandského sportu," citovala agentura AP novozélandského ministra sportu Granta Robinsona.

"Ale jeho přínos byl mnohem větší. Prostřednictvím Halberg Trust změnil životy generacím Novozélanďanů. Ta čirá radost, jíž jsme každoročně svědky při Halbergových hrách, je potvrzením jeho vize," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Při sebevražedném útoku v Pákistánu zemřelo nejméně 28 lidí, zřítila se i část mešity

Na 28 mrtvých a nejméně 150 zraněných si vyžádal pondělní sebevražedný pumový útok v mešitě ve městě Péšávar na severozápadě Pákistánu. S odvoláním na místní policii o tom informovala agentura AP.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Útočník odpálil sebevražednou vestu ve chvíli, kdy se v mešitě modlily desítky lidí, včetně mnoha policistů z okolních stanic.

Podle nemocnice, kam jsou převáženi zranění, je řada z nich v kritickém stavu a dá se předpokládat, že počet obětí ještě poroste. Při explozi se navíc zřítila část mešity a policie předpokládá, že pod troskami mohou být uvězněni další lidé.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 26 minutami

Policie a hasiči zasahují v kancelářské budově v Brně, muž tam vyhrožoval zbraní

Policisté zasahují v Brně v Holandské ulici. V jedné z kancelářských budov tam vyhrožoval muž se zbraní. Policie evakuovala 200 lidí, muže zajistila. Povolala pyrotechnika, musí prohlédnout zavazadlo, které tam muž nechal, řekl mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči se v místě zabývali drobnějším požárem. Na místě jsou i záchranáři, událost se obešla bez zranění. Policii asistují i strážníci.

"Na místo jsme povolali pyrotechnika, protože ten muž tam nechal zavazadlo. Musíme ověřit, jestli v něm není nějaký nebezpečný předmět," řekl Chaloupka. Doplnil, že oznámení dostali policisté před 8:00. Muže středního věku zajistili, stejně jako střelnou zbraň, zákrok hlídky se obešel bez zranění. Motivaci dotyčného bude policie zjišťovat.

"Na místě máme inspektora provozu a také velkokapacitní sanitní vůz, z evakuovaných nikdo nevyžadoval naši péči," řekla mluvčí záchranářů Michaela Bothová. V péči měli záchranáři podle ní pouze zajištěného muže. "Po kontrole zdravotního stavu jsme jej převezli do zdravotnického zařízení. Nejednalo se o zranění," řekla mluvčí.

Hasiči se v místě zabývali podle jejich mluvčího Jaroslava Mikošky drobnějším požárem. Vznikl podle něj v 18. patře zřejmě v nějaké menší místnosti, uhasil jej samohasicí systém. Podle Mikošky zatím nelze říct, zda požár souvisí s událostí v budově. Příčina vzniku požáru není známa, stejně jako škoda, vzhledem k rozsahu požáru by ale neměla být vysoká. Vyšetřovatel hasičů se na místo ale ještě nedostal, čeká se, až zásah ukončí policie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy