Že je Špotáková na mateřské? Pořád je jednička, tvrdí oštěpařka Ogrodníková

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
27. 6. 2018 14:21
O více než tři metry si zlepšila osobní rekord, před čtrnácti dny vyhrála Zlatou tretru. Oštěpařka Nikola Ogrodníková prožívá snovou sezonu.
Nikola Ogrodníková
Nikola Ogrodníková | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Hodem 65,61 metru si oštěpařka Nikola Ogrodníková (27) vytvořila osobní rekord, splnila limit pro účast na srpnovém mistrovství Evropy a hlavně ji těší vzácná vyrovnanost jejích výkonů. Ve všech sedmi závodech poslala své nářadí za šedesátimetrovou hranici.

"Začíná se o mě říkat, že jsem česká oštěpařská jednička, ale tou je pořád Bára Špotáková, která to po mateřské dovolené určitě zase potvrdí," říká skromně.

Podepsaly se na vašich výrazně  zlepšených výkonech změny v přípravě?

Asi to tak bude. Na podzim jsem se plně věnovala náročné fyzické přípravě v Harrachově. Pomohly mně hlavně běžecké tréninky. Zlepšila jsem se v rozběhu a v technice hodů jsem uvolněnější. A hlavně mě nepotkaly žádné zdravotní problémy, což je samozřejmě velice důležité.

S  jakými záměry a představami jste do letošní sezony vstupovala?

Už na dlouhodobém soustředění v Africe mně oštěp létal dost daleko, z čehož jsem měla příjemný pocit. Dobře jsem však věděla, že závod je úplně něco jiného než trénink. Rozhodně jsem nečekala, že přehodím 65 metrů. Mým přáním bylo zlepšit si osobní rekord 62,34 a zajistit si účast na mistrovství Evropy v Berlíně. Obojí se mi podařilo, takže mohu být spokojená.

Co vám první závody na mezinárodní scéně napověděly, nebo dokonce prozradily?

Když oštěp doletěl za hranici 65 metrů, tak jsem si řekla, že ve všech dalších vystoupeních musím potvrdit, že nešlo o náhodu. Zvýšilo se mi sebevědomí, ale v přípravě jsem nic nezměnila. Věděla jsem, že mám dobrou formu a je nutné si ji udržet hlavně dobrým zdravotním stavem.

S kterými vystoupeními jste nejvíc spokojena?

Zní to možná divně, ale se všemi sedmi, protože ve všech dosavadních závodech oštěp doletěl za hranici 60 metrů. Loni se mi to za celý rok podařilo jen pětkrát. Největší hodnotu má pro mě třetí místo v závodě Diamantové ligy v Oslu a vítězství na největší domácí akci Zlaté tretře.

Dostala jste se rovněž do nominace na evropskou atletku měsíce dubna a skončila na druhé příčce. Překvapilo vás to?

Samozřejmě, že jsem byla víc než překvapená. Zároveň jsem však byla ráda, že se o mě v evropské atletice už ví.

Jaký máte program do mistrovství Evropy, které v Berlíně začíná 7.srpna?

V sobotu se zúčastním oštěpařského festivalu v Německu a 5. července závodu Diamantové ligy v Lausanne. Pak bude následovat třítýdenní soustředění před mistrovstvím Evropy v Nymburku, které přeruším startem v dalším závodě Diamantové ligy v Londýně a mistrovstvím republiky.

Co by vás na evropském šampionátu potěšilo?

Postup do finále, tedy moje první účast v elitní evropské společnosti.

Po mistrovství Evropy však sezona pokračuje. Máte nějaké další přání?

V seriálu Diamantové ligy jsem zatím na čtvrtém místě a moc si přeji, abych se udržela mezi osmi nejlepšími, které mají právo účasti ve finále této soutěže. Kdyby to vyšlo, bylo by to super. Velkou atletickou událostí je samozřejmě v Ostravě Kontinentální pohár, ale o nominaci mohou uvažovat jen špičkové evropské oštěpařky. Leda, že bych v Berlíně…(smích).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Inspekce obvinila tři policejní důstojníky z vynášení informací podnikatelům

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom v pátek informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Podle České televize a Českého rozhlasu případ souvisí s kauzou lobbisty Tomáše Horáčka, který je stíhán za korupci při zadávání nemocničních zakázek.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. "Podnikatelé za poskytování této 'ochrany' zaplatili minimálně jeden milion korun," uvedla Nguyenová.

Dva ze tří obviněných důstojníků slouží v ostravské expozituře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Třetí u hospodářské kriminální policie na krajském policejním ředitelství Moravskoslezského kraje. Obviněny byly i čtyři další osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Stíhání proti nim je vedeno kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosičům informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tři roky až deset let vězení.

Podle zdrojů webu iROZHLAS.cz stíhaní policisté Horáčkovi poskytovali informace z interních databází, informovali ho o připravovaných zásazích a údajně ho vedli jako informátora. Mezi obviněnými jsou podle serveru soukromí detektivové, kteří Horáčkovi zajišťovali například ochranu proti odposlechům.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 minutami

Soud nařídil vazbu trojici mužů, která se zapojila do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Obvodní soud pro Prahu 5 v pátek uvalil vazbu tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky, sdělil Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Bílý navrhoval na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky.

Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba. Za trestný čin teroristického útoku jim hrozí až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Navalnyj hlásí, že nemá cit v noze a ruce. Ukončí hladovku

Vězněný ruský oponent Kremlu Alexej Navalnyj oznámil, že ukončí protestní hladovku. Stále požaduje, aby ho prohlédl lékař, jehož si sám vybere. Nemá cit v noze a ruce.

Hladovku Navalnyj ohlásil 31. března ve snaze vynutit si náležitou lékařskou péči kvůli bolesti zad a ztráty citlivosti v nohou.

Lékaři ve čtvrtek projevili obavu o jeho život, pokud hladovku neukončí. Požádali rovněž o převoz Navalného z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy