"Zařiďte si pohřeb, rozlučte se s rodinou." Tyčkař Lobinger leukemii stále vzdoruje

jšk
6. 10. 2022 16:21
Více než pět let bojuje se zákeřnou leukemií, nyní je však Tim Lobinger na konci své cesty. Vlastně je malý zázrak, že onemocnění ještě nepodlehl. Bývalý tyčkařský šampion se však nevzdává, při rozhovoru pro deník Bild mu často tváří přelétl úsměv. "Stojí za to bojovat za každý den, který mohu prožít a strávit se svou rodinou," říká padesátiletý atlet.
Tim Lobinger
Tim Lobinger | Foto: ČTK

"Už pro mě žádná léčba není. Moje rakovina je příliš agresivní," popisuje halový mistr světa z roku 2003, jehož osobní rekord je rovných šest metrů.

S leukemií bojuje od roku 2017. Vše začalo problémy s klouby, po celém těle se mu objevily viditelné promáčkliny. Na nohou, ramenou, na hlavě. Po několika chemoterapiích a transplantaci kmenových buněk to vypadalo, že maligní onemocnění překonal.

Jenže před dvěma lety se zákeřný soupeř vrátil. "V únoru mi lékaři řekli, že smrt je blízko. Měl bych se zařídit, vyřídit si pohřeb a rozloučit se se svými blízkými. Mluvit s mými dětmi bylo těžké," vrací se k nejtěžším chvílím svého života.

Je slabý, při svých takřka dvou metrech váží jen 66 kilo. Přesto nemoci statečně vzdoruje. Jít zápas od zápasu patří ve sportu mezi nejhloupější fráze, v jeho případě mu ale takový přístup skutečně pomáhá. Padesáté narozeniny oslavil 3. září s balonky a vaflemi. "Dožít se toho dne byl jeden z mých milníků," pokývá hlavou.

Dalším z nich měl být významný den šestiletého synka Okkerta, který 13. září poprvé nastoupil do školy. U toho však Lobinger bohužel chyběl, protože den předtím musel znovu do nemocnice - na urgentní operaci žaludku.

Jen v letošním roce už strávil v nemocnici více než 150 dní. "To není skutečný život. Život, který stojí za to žít, se odehrává venku."

A přesto se usmívá: "Stojí za to bojovat za každý den, který mohu prožít a strávit se svou rodinou," vysvětluje.

Zároveň se z posledních sil snaží povzbudit další pacienty s rakovinou. "Vždy existují malé způsoby, které vám umožní načerpat sílu a neztrácet naději," dodává statečně. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

V Indonésii bude hrozit až rok vězení za nemanželský sex

Indonéský parlament v úterý schválil nový trestní zákoník, který mimo jiné zakazuje nemanželský sex a soužití nesezdaných párů. Nová norma, která se bude vztahovat na Indonésany i cizince, počítá s trestem až jednoho roku vězení za pohlavní styk osob, které neuzavřely manželství. Zákon musí ještě podepsat prezident, uvedly agentury AP a Reuters. Platnost zákazu i pro cizince kritizují mimo jiné firmy podnikající v cestovním ruchu.

Nový trestní zákoník má vstupovat v platnost postupně v příštích třech letech. Nyní je v Indonésii trestná manželská nevěra, ale nikoliv předmanželský sex.

Nový zákoník kritizují zástupci firem podnikajících cestovního ruchu. Místopředseda jejich sdružení firem Maulana Yusran označil zákon za "zcela kontraproduktivní". Podnikatelé se obávají, že tresty za nemanželský sex a soužití nesezdaných párů by mohly odradit zahraniční turisty v době, kdy se cestovní ruch vzpamatovává po pandemii covidu-19. V Indonésii je řada populárních turistických destinací, například ostrov Bali.

Schválení zákoníku podle agentury ukazuje na posilování konzervativních sil v nejlidnatější muslimské zemi na světě. Podle kritiků nové paragrafy posílí policejní kontrolu nad morálkou, napsal Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy