"Tohle je můj syn!" Hlasatel závodu slavil senzační vítězství svého potomka

ČTK ČTK
20. 7. 2022 12:26
Jake Wightman se v Eugene stal 39 let po legendárním Steveu Cramovi druhým britským mistrem světa v běhu na 1500 metrů. Jeho životní úspěch na stadionu Hayward Field prožil v roli hlasatele i jeho otec a trenér v jedné osobě Geoff.
Jake Wightman
Jake Wightman | Foto: Reuters

Zlatou medaili převzal atlet z rukou slavného krajana a bývalého běžce na středních tratích Sebastiana Coea, současného šéfa Světové atletiky. Také ceremoniál vyhlásil na stadionu Geoff Wightman.

"Co víc bych si mohl přát?" řekl Jake Wightman.

Když proběhl cílem finále zcela nečekaně jako první před olympijským vítězem Jakobem Ingebrigtsenem, ozvalo se stadionem mimo jiné konstatování nadšeného a dojatého hlasatele: "Tohle je můj syn a je to mistr světa!" Geoff Wightman, který atletické dění komentuje na stadionech už mnoho let, prý při hlasovém doprovodu závodů svého syna nikdy na příbuzenský vztah nepoukázal.

"Doufám, že tohle je vrchol jeho hlasatelské kariéry. I když pravděpodobně by řekl, že to byl Mo Farah (při triumfech na 5000 a 10.000 metrů) na olympiádě v Londýně 2012," podotkl Jake Wightman v rozhovoru s agenturou Reuters.

"Komentoval tolik mých špatných závodů, že tenhle zřejmě potřebuje oslavit. Je docela fajn mít otce, který komentuje závody, a to, že byl součástí mojí cesty až do tohoto bodu a dokonce součástí toho závodu, je asi v jakémkoliv sportu rarita," dodal osmadvacetiletý mistr světa.

"Když jsem s ním mluvil, byl velmi šťastný. Jsem rád, že trochu ukázal emoce. Je nádhera, že se projevila práce, kterou udělal, aby mě dostal na tohle místo, protože už se to nemusí nikdy opakovat. Sport se hrozně rychle vyvíjí," pokračoval.

I dvě hodiny po finále mu připadalo nereálné, že dokázal ve finále mistrovství světa zvítězit. V závodě udávali tempo favorizovaný olympijský vítěz Jakob Ingebrigtsen s Keňany, ale Wightman zaútočil na začátku poslední zatáčky. Mílař, jehož dosud největším dosavadním úspěchem byl evropský bronz z roku 2018, proběhl cílem jako první v nejlepším světovém čase sezony 3:29,23.

"Napadlo mě, že to zkusím. I kdybych měl skončit čtvrtý. Šel jsem do toho, že se pokusím zvítězit. Cítil jsem se dobře a vytušil šanci," řekl Wightman. Stále v cílové rovině čekal, kdy se vedle něj Ingebrigtsen objeví a předstihne ho. Neměl přehled, protože velkoplošná obrazovka je na opačné straně stadionu.

"Bylo a pořád to je neuvěřitelné. Než mi tohle dojde, dlouho to potrvá. Možná až po konci kariéry. Být mistrem světa, to se nedá slovy popsat. A budu jím, ať už se ve zbytku mojí kariéry stane cokoliv," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Překvapilo mě, že přežil, řekl muž, který napadnul spisovatele Rushdieho

"Asi mě překvapilo, když jsem slyšel, že přežil," řekl listu New York Post Hadi Matar, 24letý muž, který v pátek během přednášky v New Yorku pobodal britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho. Matar odmítl komentovat, zda se k útoku nechal inspirovat bývalým íránským duchovním vůdcem ajatolláhem Rúholláhem Chomejním.

"Respektuji ho. Podle mě to byl skvělý člověk, to je všechno, co k tomu řeknu," prohlásil Matar o Chomejním, který zemřel v roce 1989. S novináři mluvil prostřednictvím videohovoru z okresní věznice Chautauqua. Před soudem znovu stane v pátek.

V roce 1989 íránský duchovní vůdce Chomejní vydal pokyn (fatvu) k zabití Rushdieho za román Satanské verše. Část muslimů tuto knihu považuje za urážku islámu. Rushdie se kvůli fatvě musel léta mnohokrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé.

Matar uvedl, že ze Satanských veršů četl "jen pár stránek". O Rushdiem ale řekl, že "je někým, kdo napadl islám". "Nemám toho člověka rád. Nemyslím, že je to dobrý člověk. Nemám ho rád. Vůbec ho nemám moc rád," řekl o spisovateli obviněný útočník. Ačkoliv Rushdieho knihy důkladně nečetl, sledoval jeho přednášky na YouTube. "Viděl jsem jich hodně. Nemám rád pokrytecké lidi, jako je on," prohlásil Matar.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Perušič a Schweiner vyhráli na ME skupinu a jsou v osmifinále

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na mistrovství Evropy v Mnichově do osmifinále. Po vítězství 2:1 nad Youssefem Krouem a Quincym Ayem z Francie vyhráli skupinu D a vynechají díky tomu čtvrteční úvodní kolo play off. Naopak Jakub Šépka a Tomáš Semerád po druhé porážce na šampionátu dohráli, v konečném pořadí jim patří 25. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy