Vrabcová-Nývltová odložila lyže na druhou kolej, teď se nejvíc těší na Pražský půlmaraton

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
1. 4. 2017 7:42
Eva Vrabcová-Nývltová má za sebou šest světových šampionátů v běžeckém lyžování a tři účasti na zimních olympijských hrách. Před třemi lety v Soči byla v závodě na 30 kilometrů dokonce pátá, ale letos v zimě si chtěla dát lyžařskou přestávku. Jako známá obojživelnice se o to víc těší na sobotní Pražský půlmaraton, na který se v posledních týdnech svědomitě připravovala. "Loni jsem sice zůstala jen čtyři vteřiny za českým rekordem, ale teď nemyslím na čas ani umístění. V přípravě jsem toho zvládla dost, cítím se dobře a v cíli chci být především spokojena sama se sebou," prozradila v úvodu rozhovoru pro Aktuálně.cz největší česká ženská naděje.
Eva Vrabcová-Nývltová.
Eva Vrabcová-Nývltová. | Foto: ČTK

Jaká byla vaše letošní zima bez lyžování?

Rozhodla jsem se pro lyžařskou přestávku, ale to neznamená, že jsem lyže nechala ve sklepě. Šlo jen o to, aby si klouby, svaly i šlachy trochu odpočinuly. Celý leden jsme s manželem strávili v italském Livignu, byla jsem na startu i jednoho závodu, ale přibrzdila mě nemoc a léčení antibiotiky. Letošní lyžování jsem brala jako součást přípravy na běžeckou sezonu.

Ta pro vás začne sobotním Pražským půlmaratonem?

Kdepak, ta už začala zkraje února půlmaratonem v Neapoli, v němž jsem si vytvořila osobní rekordy na 5, 10 i 15 kilometrů a zároveň splnila limit na srpnové atletické mistrovství světa v Londýně.

Kde se připravujete v těchto dnech?

V Trutnově a potom v Hradci Králové, kde se poslední týdny různými kritickými připomínkami podílím na stavbě našeho rodinného domku (smích). Jsem totiž známá perfektcionalistka, chci mít všechno do puntíku. Příští týden v úterý se zase vydáme na 16 dní do Livigna a potom už bude následovat závěrečný trénink na květnový Pražský maraton, který je pro mě před atletickým šampionátem vrcholnou akcí.

Vyhovuje vám víc půlmaraton, nebo maraton?

Je to možná trochu divné, ale je to maraton, v němž si zvolím určité tempo a to se snažím dodržovat. Naopak půlmaraton mě bolí víc, protože se běží rychleji, naplno a není čas na nějaké zvolnění.

A jaký je pro vás rozdíl mezi lyžováním a běháním?

Lyžování je rutina a zároveň i velká dřina. Navíc ho daleko výrazněji ovlivňuje počasí. Slunce a teplo je pro mě příjemnější, než zima. V běhání jsem se našla, stalo se pro mě s rodinou smyslem života.

Tím chcete říci, že lyžování jste už dala sbohem?

To ne, zvláště když začátkem příštího roku je olympiáda v Koreji, která je pro mě velice lákavá. O mém celém programu na příští zimní období se však rozhodnu až po skončení atletické sezony. Ještě po mistrovství světa v Londýně mě čekají dva starty a teprve po nich mně mnohé prozradí především zdravotní stav a třeba i nálada či chuť se znovu pustit do náročné přípravy.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy