Video: Usain neodejde jako neporažený. Gatlin byl rychlejší, ale v cíli se Boltovi klaněl

Sport Sport
6. 8. 2017 10:31
Usain Bolt vtipkoval před zahájením atletického MS v Londýně s novináři, kterým říkal, ať si zapíšou, že kariéru na stovce ukončí jako neporažený. To se však nestalo a Jamajčan v sobotním finále nestačil na dvojici Američanů. Podívejte se na exkluzivní video ze závodu na sto metrů.
Usain Bolt přijal třetí místo velmi sportovně a přiznal, že jeho forma nebyla ideální. | Video: Reuters

Praha - Mistrovství světa v atletice má za sebou teprve dva soutěžní dny, ale největší vrchol už proběhl. Finále mužské stovky je vždy nesmírně sledovanou záležitostí, letos byl ale souboj o titul nejrychlejšího muže ještě třaskavější.

Usain Bolt běžel stovku úplně naposledy a moc toužil odejít z této trati jako neporažený na velké akci. Výjimkou je pouze diskvalifikace kvůli včasnému startu z MS 2011 v korejském Tegu. "Zapište si, že skončím jako neporažený," říkal Bolt s úsměvem na rtech novinářům před MS.

Jenže už semifinále napovědělo, že Boltova forma není optimální. Jamajský blesk skončil až za Colemanem a na amerického mladíka nestačil ani ve finále. Navíc Bolta předběhl ještě další sprinter americké národnosti, bývalý dopingový hříšník Justin Gatlin. Cílem proběhl v čase 9,94 sekund a popustil uzdu svým emocím.

Nejdříve si přiložil prst k puse, možná na znamení jakéhosi protestu proti záporné reakci publika. Jindy velmi přející londýnští diváci totiž na Gatlina bučeli, temnou minulost mu neodpustili. Následně pětatřicetiletý Američan propukl v pláč, konečně se mu povedlo jamajského rivala, ale zároveň kamaráda porazit.

Bezprostředně po doběhnutí se také Gatlin Boltovi přímo na dráze poklonil, načež přišlo vzájemné objetí. Diváci ale dále více oslavovali třetího muže závodu, který si vychutnával čestné kolečko. Mistr světa Gatlin zmizel ze scény mnohem dříve. Poslední stovku tedy Bolt vítězně nezvládl, za týden ho čeká ještě vystoupení ve štafetě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy