Veselý si kvalifikaci ztížil, ale na finále si věří: Vím, že mám formu

ČTK ČTK
6. 7. 2016 19:57
Český oštěpař Vítězslav Veselý postoupil do finále mistrovství Evropy až posledním pokusem dlouhým 84,82 metru. Sám si ale před čtvrtečním závodem věří, protože cítí, že má formu.
Vítězslav Veselý
Vítězslav Veselý | Foto: Reuters

Amsterodam - V prostředí obklopeném slavnými muzei a třemi tisícovkami diváků natěsno u sektoru dnes oštěpař Vítězslav Veselý postoupil do finále mistrovství Evropy v Amsterodamu. Kvalifikaci v centru města absolvoval celou, limit hodil až posledním pokusem, ale výkon 84,82 metru ho opravňuje pomýšlet na úspěch ve čtvrtečním finále. Novinku si pochvaloval, ale je rád, že se na finále vrátí na stadion.

Za zády měl Art Square s jezírkem a slavné Rijksmuseum s originálem slavné Rembrandtovy Noční hlídky. Po pravé ruce stálo Muzeum Van Gogha, jednoho z nejdůležitějších malířů postimpresionismu, s originály jeho Slunečnic, Cypřišů či autoportrétů. Tribuny těsně obepínaly sektor a diváci vytvářeli elektrizující atmosféru. "Docela dobrý," uznal Veselý.

Rozběh pro kvalifikace oštěpařů nebyl na pódiu, ale zasazený do země na pláni zvané Museumplein, kde kdysi vznikala nizozemská atletika a kde stál první stadion. Ten Olympijský byl vystavěn pro hry v roce 1928. "Udělali to dobře. Dokonce Finové říkali včera v posilovně, že rozběh je dlouhý i pro Veselého," usmíval se český mistr světa z roku 2013. "Bál jsem se, že to bude na pódiu, že to bude pružit," řekl. "Líbila se mi hudba, bylo to takové uvolněnější," uvedl.

Až potud Veselý chválil, potom začal ale kritizovat. "To víte, že jsem si to mohl udělat snazší," uznal, že zbytečně házel třikrát. "Celou sezonu bojuju s tím, že mám pocit, že jsem blízko, a pak tam vysazuju zadek. Je to boj, když se rozběhu rychleji, tak to tolik nezvládám, je to takové hledání. Uvidíme, snad zítra se to sejde," věřil před finále.

To bude mít snazší, neboť bude už na stadionu. Dnes se totiž připravoval na rozcvičovacím stadionu, kde oštěpaři museli do svolavatelny hodinu a půl před začátkem závodu. Pak nasedli do autobusu a vydali se na cestu autobusem do centra. Pak už měli jen tři hody na rozházení. "Nebylo to šťastně vyřešené, bylo to strašně roztahané," soudil.

V přípravě na sezonu měl zdravotní potíže, není v ideální kondici, navíc moc sil dneska neušetřil. "Jsem ale rád, že to finále bude zítra, protože to většinou všechno rozbolí až další den," uvedl. "Na tréninku hážeme ale třikrát týdně, tak by to snad nemělo vadit," věřil, že mu síly zbyly.

"Vím, že mám formu, ale je to těžké v těch třech hodech najít. Naházelo se daleko, kdybych se nezlepšil tím posledním hodem, tak bych měl problém postoupit," řekl po své skupině a jeho predikce se potvrdila.

Do muzeí se po finále ale nejspíš nepodívá. "Budu asi tak rozsekanej, že budu rád, když si dojdu na jídlo a dám si ledovou lázeň," plánoval. "Ale jednoho dne by mě to zajímalo. Navykl jsem si, že jezdíme za sportem, ale po kariéře si snad najdu čas a podívám se na to, co mě zajímá," dodal.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy