Veselý si kvalifikaci ztížil, ale na finále si věří: Vím, že mám formu

ČTK ČTK
6. 7. 2016 19:57
Český oštěpař Vítězslav Veselý postoupil do finále mistrovství Evropy až posledním pokusem dlouhým 84,82 metru. Sám si ale před čtvrtečním závodem věří, protože cítí, že má formu.
Vítězslav Veselý
Vítězslav Veselý | Foto: Reuters

Amsterodam - V prostředí obklopeném slavnými muzei a třemi tisícovkami diváků natěsno u sektoru dnes oštěpař Vítězslav Veselý postoupil do finále mistrovství Evropy v Amsterodamu. Kvalifikaci v centru města absolvoval celou, limit hodil až posledním pokusem, ale výkon 84,82 metru ho opravňuje pomýšlet na úspěch ve čtvrtečním finále. Novinku si pochvaloval, ale je rád, že se na finále vrátí na stadion.

Za zády měl Art Square s jezírkem a slavné Rijksmuseum s originálem slavné Rembrandtovy Noční hlídky. Po pravé ruce stálo Muzeum Van Gogha, jednoho z nejdůležitějších malířů postimpresionismu, s originály jeho Slunečnic, Cypřišů či autoportrétů. Tribuny těsně obepínaly sektor a diváci vytvářeli elektrizující atmosféru. "Docela dobrý," uznal Veselý.

Rozběh pro kvalifikace oštěpařů nebyl na pódiu, ale zasazený do země na pláni zvané Museumplein, kde kdysi vznikala nizozemská atletika a kde stál první stadion. Ten Olympijský byl vystavěn pro hry v roce 1928. "Udělali to dobře. Dokonce Finové říkali včera v posilovně, že rozběh je dlouhý i pro Veselého," usmíval se český mistr světa z roku 2013. "Bál jsem se, že to bude na pódiu, že to bude pružit," řekl. "Líbila se mi hudba, bylo to takové uvolněnější," uvedl.

Až potud Veselý chválil, potom začal ale kritizovat. "To víte, že jsem si to mohl udělat snazší," uznal, že zbytečně házel třikrát. "Celou sezonu bojuju s tím, že mám pocit, že jsem blízko, a pak tam vysazuju zadek. Je to boj, když se rozběhu rychleji, tak to tolik nezvládám, je to takové hledání. Uvidíme, snad zítra se to sejde," věřil před finále.

To bude mít snazší, neboť bude už na stadionu. Dnes se totiž připravoval na rozcvičovacím stadionu, kde oštěpaři museli do svolavatelny hodinu a půl před začátkem závodu. Pak nasedli do autobusu a vydali se na cestu autobusem do centra. Pak už měli jen tři hody na rozházení. "Nebylo to šťastně vyřešené, bylo to strašně roztahané," soudil.

V přípravě na sezonu měl zdravotní potíže, není v ideální kondici, navíc moc sil dneska neušetřil. "Jsem ale rád, že to finále bude zítra, protože to většinou všechno rozbolí až další den," uvedl. "Na tréninku hážeme ale třikrát týdně, tak by to snad nemělo vadit," věřil, že mu síly zbyly.

"Vím, že mám formu, ale je to těžké v těch třech hodech najít. Naházelo se daleko, kdybych se nezlepšil tím posledním hodem, tak bych měl problém postoupit," řekl po své skupině a jeho predikce se potvrdila.

Do muzeí se po finále ale nejspíš nepodívá. "Budu asi tak rozsekanej, že budu rád, když si dojdu na jídlo a dám si ledovou lázeň," plánoval. "Ale jednoho dne by mě to zajímalo. Navykl jsem si, že jezdíme za sportem, ale po kariéře si snad najdu čas a podívám se na to, co mě zajímá," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 2 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy