Vadlejch: Z házení mám čirou radost, na psychické stránce ale musím pracovat

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
11. 6. 2017 19:33
Jakub Vadlejch zvítězil na mistrovství republiky v Třinci hodem dlouhým 87,07 metru a potvrdil výbornou formu. V sezoně se zatím cítí skvěle, ale ví, že musí nadále pracovat jak na technické, tak na psychické stránce věci. "Před časem bylo nemyslitelné hodit v závode vícekrát za 80 metrů, teď si to opravdu užívám," usmíval se nejlepší český oštěpař současnosti po závodě.
Jakub Vadlejch předvedl v Třinci skvělý hod 87,07 metru a suverénně ovládl republikový šampionát.
Jakub Vadlejch předvedl v Třinci skvělý hod 87,07 metru a suverénně ovládl republikový šampionát. | Foto: Dalibor Sosna

Třinec - Jakub Vadlejch pokračuje v letošní sezoně ve skvělých výkonech, na republikovém mistrovství v Třinci hodil 87,07 metru a potřetí v kariéře na této akci zvítězil. Od druhého po čtvrté místo se seřadili Jaroslav Jílek, Petr Frydrych a Vítězslav Veselý, ale nikdo z nich nepřehodil hranici 80 metrů, a tedy se ani nepřiblížil limitu pro mistrovství světa v Londýně. Ten má splněný jen Vadlejch.

Jakube, vy jste v Třinci potvrdil fantastickou formu hodem přes 87 metrů. Jaké je vaše hodnocení závodu?

Byl to poslední ze tří závodů v šesti dnech, které jsem teď absolvoval. Hodil jsem dokonce dál než na Diamantové lize v Římě, i když to dneska bylo trošku o jednom hodu. Nemůžu to ale hodnotit záporně, byl to skvělý závod, který jsem si maximálně užil. I ostatní kluci bojovali pěkně.

V této sezoně házíte stabilně za hranici 85 metrů. Jak se vám daří udržovat takhle stabilní formu?

Mám za sebou vynikající přípravu bez zranění a spoustu dobrých technických tréninků. Ta forma je vyústěním toho, že jsem se při tréninku cítil dobře. Pokračuji v konci minulé sezony, kdy jsem měl závody s výkony okolo 87, 88 metrů. Rozpomněl jsem se na konec sezony.

Chtěl jste atakovat osobní rekord 88,02 metru. Kde hledat ty další centimetry?

Je to v technice. V Římě jsem měl hodně dalekých hodů, ale vždycky chyběl maličký kousíček. Oštěp je o centimetrech, někdy o milimetrech. Ale stejně jsem ohromně rád. Před časem bylo nemyslitelné mít v závodě více hodů za 80 metrů. Užívám si to, mám teď čirou radost z házení.

Počasí bylo skvělé, na rozdíl od včerejška. Jste rád, že byl oštěp v neděli?

Bylo to naprosto dokonalé. Když jsem včera přijel a podíval se z okna, tak to vypadalo jako konec světa. Ale hlásili dobré počasí, tak jsem tomu věřil. Skvělé počasí, fanoušci fandili, co více si přát.

Bára Špotáková říkala, že rozběh tady na stadionu někomu mohl připadat krátký. Jak jste to měl vy?

Jelikož nemám moc dlouhý náběh, tak jsem byl v pohodě. Třeba Víťa Veselý má asi o deset metrů delší náběh než já, takže ten s tím mívá problémy.

Absolvoval jste tři závody v šesti dnech, ale nevypadalo to, že by vám ke konci scházely síly…

Ano, musím říct, že jsem méně unavený, než jsem si myslel. Před závodem jsem se cítil asi nejlépe z těch třech závodů. Takže nevím přesně, jak mé tělo pracuje, ale jsem za to rád (smích).

Říkal jste, že teď si uděláte dva týdny trochu volnější. Kam plánujete vyrazit?

Ne, že bych na dva týdny zmizel. Ale na den dva vyrazím na chalupu na Šumavy. Pak si v klidu potrénuju, je to něco jiného. Musím říct, že ta psychická únava už je docela znát.

V minulosti jste také říkal, že se snažíte více pracovat na té psychické stránce. Stále to pokračuje?

Samozřejmě. To je neustálá práce, neustálý vývoj, ať už v technice, v trénincích, anebo s hlavou. Člověk musí pracovat na tom, aby se vyvíjel.

Co říkáte na výkony Thomase Röhlera v letošní sezoně? Německý oštěpař hodil v Dauhá 93,90 metru…

Hází to přirozeně, hází pěkně. Já mu to přeju, mám ho rád. Myslím, že se navzájem respektujeme. Hází velmi dobře, nedělá žádné chyby, k tomu je perfektně fyzicky připravený. Dokonale trefuje hody, zato já mám spoustu hodů, kdy to dělá ve vzduchu takzvané myšky. Je třeba zapracovat na technice.

Máte za sebou skvělé výsledky, obhajujete celkové vítězství v Diamantové lize. Znáte recept, jak to konečně přenést i na akci typu mistrovství světa?

Já si myslím, že je to dost podobné. Před rokem jsem se cítil v Riu skvěle v kvalifikaci, ale při závodě to byl den, kdy jsem do toho šil jako hluchý do vrat. Docela jsem to cítil a nevyšlo to. To je právě ono, nesmíte si s tím lámat hlavu, ale jít do toho naplno.

Jak bude vypadat vaše příprava před mistrovstvím světa?

To ještě úplně přesně nevím. Mám před sebou ještě několik závodů, zhruba pět. Před mistrovstvím míváme soustředění v Nymburce a pak už pojedeme do Londýna, na místo činu.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

před 50 minutami

Vrtulník zasahoval u nehody na dálnici D11. Úsek už je průjezdný

Nákladní vůz najel odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě zasahoval vrtulník. Dálnice byla v místě nehody asi 30 minut uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová. Provoz byl obnoven před 17:00.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Nehoda se stala krátce po 16:00. Pětatřicetiletý muž utrpěl středně těžká zranění nohou a hlavy, letecky byl po ošetření převezen do královéhradecké nemocnice, řekla mluvčí záchranářů Petra Homolová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy