Vadlejch: Z házení mám čirou radost, na psychické stránce ale musím pracovat

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
11. 6. 2017 19:33
Jakub Vadlejch zvítězil na mistrovství republiky v Třinci hodem dlouhým 87,07 metru a potvrdil výbornou formu. V sezoně se zatím cítí skvěle, ale ví, že musí nadále pracovat jak na technické, tak na psychické stránce věci. "Před časem bylo nemyslitelné hodit v závode vícekrát za 80 metrů, teď si to opravdu užívám," usmíval se nejlepší český oštěpař současnosti po závodě.
Jakub Vadlejch předvedl v Třinci skvělý hod 87,07 metru a suverénně ovládl republikový šampionát.
Jakub Vadlejch předvedl v Třinci skvělý hod 87,07 metru a suverénně ovládl republikový šampionát. | Foto: Dalibor Sosna

Třinec - Jakub Vadlejch pokračuje v letošní sezoně ve skvělých výkonech, na republikovém mistrovství v Třinci hodil 87,07 metru a potřetí v kariéře na této akci zvítězil. Od druhého po čtvrté místo se seřadili Jaroslav Jílek, Petr Frydrych a Vítězslav Veselý, ale nikdo z nich nepřehodil hranici 80 metrů, a tedy se ani nepřiblížil limitu pro mistrovství světa v Londýně. Ten má splněný jen Vadlejch.

Jakube, vy jste v Třinci potvrdil fantastickou formu hodem přes 87 metrů. Jaké je vaše hodnocení závodu?

Byl to poslední ze tří závodů v šesti dnech, které jsem teď absolvoval. Hodil jsem dokonce dál než na Diamantové lize v Římě, i když to dneska bylo trošku o jednom hodu. Nemůžu to ale hodnotit záporně, byl to skvělý závod, který jsem si maximálně užil. I ostatní kluci bojovali pěkně.

V této sezoně házíte stabilně za hranici 85 metrů. Jak se vám daří udržovat takhle stabilní formu?

Mám za sebou vynikající přípravu bez zranění a spoustu dobrých technických tréninků. Ta forma je vyústěním toho, že jsem se při tréninku cítil dobře. Pokračuji v konci minulé sezony, kdy jsem měl závody s výkony okolo 87, 88 metrů. Rozpomněl jsem se na konec sezony.

Chtěl jste atakovat osobní rekord 88,02 metru. Kde hledat ty další centimetry?

Je to v technice. V Římě jsem měl hodně dalekých hodů, ale vždycky chyběl maličký kousíček. Oštěp je o centimetrech, někdy o milimetrech. Ale stejně jsem ohromně rád. Před časem bylo nemyslitelné mít v závodě více hodů za 80 metrů. Užívám si to, mám teď čirou radost z házení.

Počasí bylo skvělé, na rozdíl od včerejška. Jste rád, že byl oštěp v neděli?

Bylo to naprosto dokonalé. Když jsem včera přijel a podíval se z okna, tak to vypadalo jako konec světa. Ale hlásili dobré počasí, tak jsem tomu věřil. Skvělé počasí, fanoušci fandili, co více si přát.

Bára Špotáková říkala, že rozběh tady na stadionu někomu mohl připadat krátký. Jak jste to měl vy?

Jelikož nemám moc dlouhý náběh, tak jsem byl v pohodě. Třeba Víťa Veselý má asi o deset metrů delší náběh než já, takže ten s tím mívá problémy.

Absolvoval jste tři závody v šesti dnech, ale nevypadalo to, že by vám ke konci scházely síly…

Ano, musím říct, že jsem méně unavený, než jsem si myslel. Před závodem jsem se cítil asi nejlépe z těch třech závodů. Takže nevím přesně, jak mé tělo pracuje, ale jsem za to rád (smích).

Říkal jste, že teď si uděláte dva týdny trochu volnější. Kam plánujete vyrazit?

Ne, že bych na dva týdny zmizel. Ale na den dva vyrazím na chalupu na Šumavy. Pak si v klidu potrénuju, je to něco jiného. Musím říct, že ta psychická únava už je docela znát.

V minulosti jste také říkal, že se snažíte více pracovat na té psychické stránce. Stále to pokračuje?

Samozřejmě. To je neustálá práce, neustálý vývoj, ať už v technice, v trénincích, anebo s hlavou. Člověk musí pracovat na tom, aby se vyvíjel.

Co říkáte na výkony Thomase Röhlera v letošní sezoně? Německý oštěpař hodil v Dauhá 93,90 metru…

Hází to přirozeně, hází pěkně. Já mu to přeju, mám ho rád. Myslím, že se navzájem respektujeme. Hází velmi dobře, nedělá žádné chyby, k tomu je perfektně fyzicky připravený. Dokonale trefuje hody, zato já mám spoustu hodů, kdy to dělá ve vzduchu takzvané myšky. Je třeba zapracovat na technice.

Máte za sebou skvělé výsledky, obhajujete celkové vítězství v Diamantové lize. Znáte recept, jak to konečně přenést i na akci typu mistrovství světa?

Já si myslím, že je to dost podobné. Před rokem jsem se cítil v Riu skvěle v kvalifikaci, ale při závodě to byl den, kdy jsem do toho šil jako hluchý do vrat. Docela jsem to cítil a nevyšlo to. To je právě ono, nesmíte si s tím lámat hlavu, ale jít do toho naplno.

Jak bude vypadat vaše příprava před mistrovstvím světa?

To ještě úplně přesně nevím. Mám před sebou ještě několik závodů, zhruba pět. Před mistrovstvím míváme soustředění v Nymburce a pak už pojedeme do Londýna, na místo činu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy