Řešil jsem dilema, zda ukončit sezonu, přiznal Vadlejch. Teď chce pomoct týmu Evropy

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
29. 8. 2018 9:06
Oštěpař Jakub Vadlejch obsadil sice na nedávném atletickém mistrovství Evropy až osmé místo, ale díky divoké kartě ho Český atletický svaz za předchozí výborné výkony do týmu Evropy v Kontinentálním poháru nominoval. Řadu týdnů léčil Vadlejch bolesti v zádech, ale už několik dní trénuje naplno. "Chci se prosadit už tento čtvrtek ve finále diamantové ligy v Curychu a potom příští víkend v Kontinentální poháru v Ostravě," zdůraznil v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Jakub Vadlejch na ME 2018
Jakub Vadlejch na ME 2018 | Foto: Iva Roháčková

Mistrovství Evropy vám podle představ nevyšlo. S jakými pocity jste po předchozích zdravotních problémech do Berlína odjížděl?

Už šest týdnů před šampionátem jsem cítil bolesti na různých místech v zádech. Přestože tělo nebylo v optimální pohodě, tak jsem z něj dokázal dostat výborný výkon. Například na závodech v Šamoríně jsem poslal oštěp až k 90 metrům, ačkoliv jsem se předtím nemohl dva dny ani pohnout. Proto bylo pro mě velice těžké říci, že na vrchol sezony do Berlína nepojedu. Do poslední chvíle jsem věřil, že se představím v dobrém světle.

Co tedy rozhodlo o tom, že na své předchozí vynikající výkony jste v Berlíně nenavázal?

Problém nebyl ani tak v bolavých zádech, jako v tvrdé realitě, že šest týdnů jsem nemohl pořádně trénovat. Tělo nebylo připravené na velký závod. Místo abych ladil formu, tak jsem dva týdny ležel v posteli a léčil se klidem.

Jaké dny následovaly po šampionátu?

S trenérem jsme řešili dilema, zda ukončit sezonu a dát se zdravotně stoprocentně do pořádku, nebo se dokonale připravit na finále Diamantové ligy a Kontinentální pohár s tím, že uvidíme, co tomu tělo řekne. Zvolili jsme druhou variantu a jsem rád, že mohu bez nejmenšího omezení naplno trénovat. Fyzicky se cítím mnohem líp než před mistrovstvím Evropy.

Jak se díváte na dvě zmíněné velké akce?

Ve čtvrtek na Diamantové lize v Curychu bude pro mě moc těžké prorazit  německý blok, stejně jako přehodit Estonce a Inda. Byl bych spokojen s kvalitním výkonem. Potom bude následovat zhruba týden plného tréninku směrovaného k ostravskému Kontinentálnímu poháru. Po letošním triumfu na Zlaté tretře chci být zase úspěšný, tentokrát v barvách evropského týmu. Je pro mě obrovská čest, že Český atletický svaz mě do této zcela výjimečné akce nominoval.

A máte už program aspoň do konce roku?

V září tři týdny odpočinku a od 1. října tříměsíční vojenské povinnosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy