Řešil jsem dilema, zda ukončit sezonu, přiznal Vadlejch. Teď chce pomoct týmu Evropy

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
29. 8. 2018 9:06
Oštěpař Jakub Vadlejch obsadil sice na nedávném atletickém mistrovství Evropy až osmé místo, ale díky divoké kartě ho Český atletický svaz za předchozí výborné výkony do týmu Evropy v Kontinentálním poháru nominoval. Řadu týdnů léčil Vadlejch bolesti v zádech, ale už několik dní trénuje naplno. "Chci se prosadit už tento čtvrtek ve finále diamantové ligy v Curychu a potom příští víkend v Kontinentální poháru v Ostravě," zdůraznil v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Jakub Vadlejch na ME 2018
Jakub Vadlejch na ME 2018 | Foto: Iva Roháčková

Mistrovství Evropy vám podle představ nevyšlo. S jakými pocity jste po předchozích zdravotních problémech do Berlína odjížděl?

Už šest týdnů před šampionátem jsem cítil bolesti na různých místech v zádech. Přestože tělo nebylo v optimální pohodě, tak jsem z něj dokázal dostat výborný výkon. Například na závodech v Šamoríně jsem poslal oštěp až k 90 metrům, ačkoliv jsem se předtím nemohl dva dny ani pohnout. Proto bylo pro mě velice těžké říci, že na vrchol sezony do Berlína nepojedu. Do poslední chvíle jsem věřil, že se představím v dobrém světle.

Co tedy rozhodlo o tom, že na své předchozí vynikající výkony jste v Berlíně nenavázal?

Problém nebyl ani tak v bolavých zádech, jako v tvrdé realitě, že šest týdnů jsem nemohl pořádně trénovat. Tělo nebylo připravené na velký závod. Místo abych ladil formu, tak jsem dva týdny ležel v posteli a léčil se klidem.

Jaké dny následovaly po šampionátu?

S trenérem jsme řešili dilema, zda ukončit sezonu a dát se zdravotně stoprocentně do pořádku, nebo se dokonale připravit na finále Diamantové ligy a Kontinentální pohár s tím, že uvidíme, co tomu tělo řekne. Zvolili jsme druhou variantu a jsem rád, že mohu bez nejmenšího omezení naplno trénovat. Fyzicky se cítím mnohem líp než před mistrovstvím Evropy.

Jak se díváte na dvě zmíněné velké akce?

Ve čtvrtek na Diamantové lize v Curychu bude pro mě moc těžké prorazit  německý blok, stejně jako přehodit Estonce a Inda. Byl bych spokojen s kvalitním výkonem. Potom bude následovat zhruba týden plného tréninku směrovaného k ostravskému Kontinentálnímu poháru. Po letošním triumfu na Zlaté tretře chci být zase úspěšný, tentokrát v barvách evropského týmu. Je pro mě obrovská čest, že Český atletický svaz mě do této zcela výjimečné akce nominoval.

A máte už program aspoň do konce roku?

V září tři týdny odpočinku a od 1. října tříměsíční vojenské povinnosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy