Vadlejch chvíli vedl, nakonec byl při letošním debutu v Diamantové lize čtvrtý

13. 7. 2021 21:54
Oštěpař Jakub Vadlejch skončil při letošním debutu v atletické Diamantové lize čtvrtý v Gatesheadu výkonem 80,85 metru. Vyhrál favorizovaný Němec Johannes Vetter, který ale tentokrát výrazně zaostal za devadesátimetrovou hranicí. O triumfu rozhodl v šesté sérii hodem dlouhým 85,25 metru.
Jakub Vadlejch na MS v Kataru
Jakub Vadlejch na MS v Kataru | Foto: Ivana Roháčková

Vadlejch v Gatesheadu v této sezoně startoval až napodruhé. Byl přihlášený na květnový úvodní mítink Diamantové ligy, ale kvůli zranění třísel nenastoupil a až do konce června nezávodil. Vrátil se na mistrovství republiky a pak na dnešní podnik, který byl náhradou za Londýn. Výkonem 80,85 ze druhé sérii chvíli vedl, ale do finálové trojice nakonec nepronikl. Dělilo ho od ní 22 centimetrů, o které byl lepší Němec Julian Weber.

Svůj nejhorší závod v sezoně necelý měsíc před olympijskou soutěží předvedl Vetter. Mistr světa z roku 2017 poprvé od dubna nepřekonal 90 metrů. V Gatesheadu zaostával takřka o deset metrů za svými obvyklými výkony, do finále postoupil ze druhého místa hodem dlouhým 82,13 metru. Ve finále se o více než tři metry zlepšil a jasně zvítězil. Weber ani olympijský vítěz z Londýna Keshorn Walcott se v šesté sérii nedostali za 80 metrů.

Po zaváhání v Monaku, kde skončil při svém prvním letošním evropském startu pátý, potvrdil roli nejrychlejšího sprintera sezony Američan Trayvon Bromell. Na stovce zvítězil za 9,98 sekundy. "Beru tohle vítězství a chci se vrátit do tréninku, dát se dohromady a připravit se na Tokio," řekl šestadvacetiletý sprinter.

Závod na 400 metrů překážek, které se letos běhají bez zraněné Zuzany Hejnové, ovládla Femke Bolová. Jednadvacetiletá Nizozemka, jež v letošních tabulkách zaostává jen za světovou rekordmankou Sydney McLaughlinovou, časem 53,24 nadělila druhé Američance Shamier Littleové více než sekundu. Dvoustovku vyhrála olympijská vítězka Elaine Thompsonová-Herahová z Jamajky za 22,43.