Sportovní gesto. V závěru rozběhu pětky na MS jeden běžec podpíral druhého do cíle

ČTK ČTK
27. 9. 2019 19:53
Hrdiny úvodního rozběhu na 5000 metrů se na mistrovství světa v Dauhá stali běžci z chvostu pole.
Braima Suncar Dabo a Jonathan Busby na konci závodu na 5000 m, MS v atletice 2019
Braima Suncar Dabo a Jonathan Busby na konci závodu na 5000 m, MS v atletice 2019 | Foto: Reuters

Braima Suncar Dabó z Guiney-Bissau, který do posledního kola vbíhal s velkým odstupem poslední, zastavil na protilehlé rovince u vyčerpaného Jonathana Busbyho z Aruby a podpíral ho až do cíle.

Oba závodníci z atleticky rozvojových zemí neměli ve statistikách zapsaný žádný výkon na 5000 metrů na dráze a na konkurenty nestačili. Busbymu došly síly a už se jen potácel v hlubokém předklonu.

Dabó běžel a mohl ho pohodlně minout a nechat za sebou, ale předvedl sportovní gesto, zastavil a vzal soupeře kolem ramen. "Můj hlavní cíl byl reprezentovat co nejlépe svou zemi a jsem rád, že jsem tomu klukovi mohl pomoci. Viděl jsem, že neběží normálně, že je skloněný. Uvědomil jsem si, že by nedokončil. Moje myšlenky se upnuly k tomu, abych mu pomohl dokončit," řekl Dabó agentuře Reuters.

Za bouřlivého potlesku diváků soupeři pomáhal až do cíle, kde byl Busby o 19 setin dříve. Základní osobní rekord si ale stanovil jen reprezentant západoafrické Guiney-Bissau časem 18:10,87. Běžec z karibského ostrova Aruba byl nakonec diskvalifikován kvůli přijetí pomoci jiného závodníka.

Dabóovi jen stručně poděkoval. "Bylo mu špatně, nemohl moc mluvit. A nemluvíme stejným jazykem, takže by každopádně naše konverzace nebyla moc dlouhá," doplnil hrdina publika. Busby opustil plochu na vozíku, o jeho zdravotním stavu zatím nejsou žádné informace.

Rozběhy na 5000 m vyhrál Američan Paul Chelimo za 13:20,18, i když doběhl bez jedné tretry.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Rozhovor Erdogana se švédskou premiérkou ohledně NATO pokrok nepřinesl

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu v návaznosti na telefonát se švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou řekl, že v souvislosti se snahou Švédska vstoupit do NATO nenastal žádný pokrok. Informovala o tom agentura AFP. Více než měsíc poté, co Švédsko společně s Finskem požádaly o přijetí do aliance, a těsně před jejím summitem, tak jednání patrně zůstávají zablokovaná.

"Švédsko musí přijmout opatření týkající se tak důležitých otázek, jako je boj proti terorismu," uvedl turecký prezident. Erdogan podle AFP volá po konkrétních krocích, které reagují na požadavky Turecka.

Ankara svůj odpor vůči zahájení přijímacího procesu se dvěma skandinávskými zeměmi zdůvodňuje jejich údajnou podporou kurdských ozbrojenců, které turecká vláda označuje za teroristy. Kromě toho kritizuje, že Finsko a Švédsko omezují prodej zbraní do Turecka. Dosavadní odpovědi obou zemí na námitky Turecka minulý týden Ankara označila za "hodně vzdálené" od jejích představ.

Zástupci všech tří zemí o věci znovu jednali v pondělí v centrále NATO v Bruselu. Tématu se bude věnovat i summit Severoatlantické aliance v Madridu, který začíná v úterý. Hlavním motivem vrcholné schůzky budou nejspíše důsledky ruského útoku na Ukrajinu, který byl mimo jiné impulsem pro snahy Švédska a Finska vstoupit do NATO.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Z věznice Valdice na Jičínsku se v sobotu ráno pokusil uprchnout vězeň

Z věznice Valdice na Jičínsku se pokusil uprchnout vězeň. Než ho vězeňská služba dopadla, podařilo se mu překonat oplocení a ohradní zeď. Oznámila to mluvčí valdické věznice Eva Francová. Informaci s odkazem na TV Jičín přinesl server iDNES.cz. Věznice ve Valdicích patří k nejtěžším českým káznicím. Podle Francové si v ní aktuálně odpykává trest zhruba 1030 vězňů, z toho 18 doživotí.

"Příslušníci věznice okamžitě zareagovali. Vězeň na útěku byl zpacifikován a útěk nedokonal. Příslušníci vězeňské služby použili služební zbraň, nikdo nebyl zraněn. Informace k vězněné osobě podávat nemohu. Je to čerstvá věc, uskutečňuje se vyšetřování. Musí se prošetřit, jakým způsobem k tomu mohlo dojít a podobně," řekla Francová.

Informaci TV Jičín, že mělo jít o třiatřicetiletého muže, který si odpykává trest za vraždu, odmítla komentovat. Podle ní jde ve valdické věznici o ojedinělý případ. "V minulosti nějaké pokusy (o útěk) byly, ale letos a myslím si, že ani loni žádný pokus nebyl," řekla Francová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy