V Třinci padaly rekordy. Zářili Maslák a Staněk nebo juniorky Švábíková s Bendovou

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
11. 6. 2017 18:06
Mistrovství republiky v atletice pokračovalo v Třinci nedělním programem a při nádherném počasí padaly rekordy. Maximum šampionátu vylepšili koulař Staněk a mílař Sasínek. Rovnou národní rekord zlomil na dvoustovce výtečný Maslák, juniorské maximum ve skoku o tyči dvakrát posunula Švábíková. Ženskou dvoustovku opanovala sedmnáctiletá Bendová, dálku vícebojařka Klučinová.
Diváci si v Třinci užili neděli plnou rekordů. Na dvoustovce vylepšil ten národní Pavel Maslák.
Diváci si v Třinci užili neděli plnou rekordů. Na dvoustovce vylepšil ten národní Pavel Maslák. | Foto: Dalibor Sosna

Třinec - Republikový šampionát v Třinci lákal v neděli diváky na našlapaný program s mnoha hvězdami tuzemské atletiky. A ty nezklamaly. Obecenstvo pobavily skvělými výkony a překonávaly rekordy. Řeč je o Pavlu Maslákovi, Tomáši Staňkovi, ale také juniorkách Amálii Švábíkové nebo Nikole Bendové.

Maslák zlomil rekord na dvoustovce

Pavel Maslák závodí na republice tradičně v kratších bězích a po sobotním zisku stříbrné medaile na stovce zazářil ještě více na dvojnásobné trati. Cílem proběhl v čase 20,46 a o tři setiny vylepšil vlastní český rekord z roku 2013. "Rychlostní test tady na republice vyšel skvěle. Včera jsem byl naprosto spokojený. Dneska mám takové tušení, že to mohlo být ještě lepší, i tak to ale beru," řekl rodák z Havířova.

Maslák se tedy i po překonání rekordu držel nohama pevně na zemi. "Od zatáčky foukal vítr spíše proti, trochu se otočil. Jednak jsem to asi přepálil, začátek byl o něco rychlejší, než měl být, a stálo mě to síly," hledal chyby český rekordman. "Podmínky byly super, na republiku se vždycky všichni skvěle připraví, proto tady padají rekordy," zmínil.

Starty na stovce a dvoustovce měly Maslákovi pomoct vzhledem k větší dynamice na jeho nejsilnější trati, čtvrtce. "Až to vyběhám a budu mít dobré podmínky na čtvrtku, mohlo by to být kolem národního rekordu i tam," věří Maslák. Fenomén české atletiky naznačil také své další plány. "Budu závodit třeba v Oslu nebo v Lille na mistrovství Evropy družstev. Dále soustředění v Miláně a závěrečná příprava před Londýnem proběhne v Nymburce."

Staňkovi vadilo povolené břevno

Koulař Tomáš Staněk nedávno přehodil letitý český rekord, když o jeden centimetr překonal dvaadvacetimetrovou hranici. Také v Třinci cítil formu. "Jsem spokojen s výkonem, ale jednadvacítek mohlo být více, nebýt problému s břevnem. Naštvalo mě to hodně, protože to by se na velkých závodech nemělo vůbec stávat," kroutil hlavou atlet pražské Dukly.

Co konkrétně Staňkovi vadilo? "Břevno vůbec nedrželo, už Láďa Prášil si stěžoval při rozcvičce. Drželo na dvou hřebíčkách a vyskakovalo. Při výkonu jsem do břevna skočil a ono uhnulo. Málem jsem si zvrtl kotník. Potom už se člověku samozřejmě nechce jít naplno. Pokazilo to soutěž, aspoň mně," litoval Staněk.

Navzdory špatnému sektoru vrhl Staněk ve druhém pokusu 21,61 a zlomil rekord šampionátu. "Cítil jsem se dobře, čekal jsem, že bych mohl něco podobného trefit. Byl to dobře trefený pokus, ale pak už jsem se bohužel brzdil," řekl koulař, který vynechal pátý a šestý pokus. Staněk obhájil na mistrovství republiky loňský titul, Ladislav Prášil skončil druhý za 20,04 metru.

Juniorské naděje o sobě daly nahlas vědět

Ve výškařském sektoru se příliš nedařilo Jiřině Ptáčníkové. Mistryně Evropy z roku 2012 si sice vylepšila letošní maximum, ale výkon 430 centimetrů byl pro ni spíše zklamáním vzhledem k tomu, že chtěla útočit na limit pro MS v hodnotě 455. Ptáčníková skončila třetí, mistryní republiky se stala Romana Maláčová, ale to jen díky lepšímu zápisu oproti druhé Amálii Švábíkové.

Sedmnáctiletá česká naděje v průběhu soutěže hned dvakrát zlepšila český juniorský rekord. "Trápila jsem se už na výšce 420, ale natřikrát jsem ji překonala. Pak už se to zvedlo a bylo to super. 445 vypadalo reálně, ale že zvednu rekord na 450, to jsem nečekala," řekla Švábíková. 

Mladá tyčkařka byla spokojena se sektorem a byla ráda, že se závod na náměstí týkal v pátek jen mužů. "Mám ráda exhibice a mítinky na náměstích, ale mistrovství republiky patří na stadion. Tyčkaři zde mají skvělý sektor přímo pod tribunou, takže podpora diváků je o to intenzivnější," pochvalovala si Švábíková atmosféru na třineckém stadionu.

Hejnová si zkusila rychlostní trénink

Další juniorská hvězda už mistrovský titul dobyla. Nikola Bendová, narozená v listopadu 1999, zvítězila na dvoustovce v osobním rekordu 23,38. V tomto závodě startovala také Zuzana Hejnová, která doběhla šestá. "Brala jsem mistrovství republiky jako rychlostní trénink a jsem spokojená. Odložilův memoriál se mi moc nepovedl, potřebuju se dostat do závodního rytmu a bude to lepší," věří atletka, která již má splněný londýnský limit na trati 400 metrů s překážkami.

Hejnová nedávno měnila trenéra. Německého kouče Balzera změnila za Danu Jandovou, kterou zná dobře z předchozí spolupráce. "S úvodem sezony jsem spokojená. S Danou jsme zatím nic neměnili. Čtvrtku musím potrénovat do kvality a do rychlosti. Trochu mi tam ten konec chybí. Jsem spíše vytrvalostní typ, tomu se musíme ještě věnovat," naznačila dvojnásobná mistryně světa.

Limity pro MS odolávaly

Na trati 400 metrů s překážkami kralovala Denisa Rosolová, časem 56,55 zaběhla své letošní maximum, bohužel limit pro MS v Londýně zůstal ještě 45 setin vzdálen. "Musela jsem měnit rytmus, což mě stálo hodně sil. Mrzí mě, že se mi nepovedlo zaběhnout limit zrovna tady, protože už jsem zde závodila jako mladší žákyně a mám to tu moc ráda," mrzelo Rosolovou.

Mistrovské limity odolaly také ataku oštěpařů Veselého, Frydrycha a Jílka nebo výškařky Michaely Hrubé, která se s výkonem 191 centimetrů stala mistryní republiky, ale o čtyři centimetry vyšší výšku už nezdolala. Spokojen jen na půl mohl být také mílař Filip Sasínek. Ten zvítězil v rekordu šampionátu, ale o Londýn bude muset ještě zabojovat. Dálku ovládla potřetí v kariéře vícebojařka Eliška Klučinová. Ta bude o postup na mistrovství světa bojovat příští týden na mítinku v Kladně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy