Uplácel Katar, aby získal MS v atletice? Le Monde získal dokumenty, které naznačují korupci

ČTK ČTK
18. 11. 2016 21:34
Francouzský deník Le Monde má dokumenty, které tvrdí, že se Katařané pokusili částkou 3,5 milionu dolarů (89 milionů korun) podplatit mezinárodní atletickou federaci IAAF, aby se atletické mistrovství světa 2017 uskutečnilo právě v Kataru.
Pařížské sídlo deníku Le Monde.
Pařížské sídlo deníku Le Monde. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský deník Le Monde získal dokumenty, jež naznačují, že se Katařané pokusili částkou 3,5 milionu dolarů (89 milionů korun) získat pořadatelství mistrovství světa v atletice 2017. Úplatek směřoval na konto firmy, kterou vlastnil Papa Massata Diack, bývalý marketingový poradce a syn někdejšího šéfa mezinárodní atletické federace IAAF Laminea Diacka.

Podle Le Monde na podzim roku 2011 investiční fond Oryx Qatar Sports Investments (QSI), jenž má vazby na katarskou vládu, převedl 3,5 milionu dolarů ve dvou platbách na konto Diackovy společnosti Pamodzi Sports Marketing. K platbám došlo pár dnů před volbou pořadatele atletického MS 2017, kterou nakonec vyhrál Londýn. Katarská metropole Dauhá uspěla až o tři roky později s kandidaturou na MS 2019.

Obě volby už začala právě kvůli podezření na korupci ze strany Katařanů letos v lednu prověřovat etická komise IAAF. Například šéf britského atletického svazu Ed Warner uvedl, že zástupci Kataru vpředvečer první volby rozdávali hnědé obálky členům Rady IAAF.

Diack otec i syn byli v lednu v souvislosti s krytím dopingového skandálu v Rusku potrestáni doživotním zákazem činnosti v atletice, ve Francii je proti nim navíc vedeno trestní řízení.

 

Právě se děje

Další zprávy