Špotáková je ve finále. Muži zdůraznili českou tyčkařskou kalamitu, končí i Maslák

Aktualizováno 6. 8. 2017 22:47
Českým tyčkařům se na MS v Londýně nedaří. Z kvalifikace nepostoupili po ženském triu ani Jan Kudlička s Michalem Balnerem, jimž se stala osudnou laťka ve výšce 560 centimetrů. Limit pro účast ve finále byl 575 centimetrů.
Barbora Špotáková.
Barbora Špotáková. | Foto: Reuters

Londýn - Z pětice českých atletů, která dnes na mistrovství světa v Londýně bojovala o postup do finále, uspěla jen oštěpařka Barbora Špotáková. Dvojnásobná olympijská vítězka překonala limit druhým hodem dlouhým 64,32 m.

Čtvrtkař Pavel Maslák byl v semifinále o 14 setin pomalejší než v rozběhu a časem 45,24 skončil celkově sedmnáctý. Také finále soutěže tyčkařů bude bez české účasti. Jan Kudlička i Michal Balner překvapivě ztroskotali už na výšce 560 centimetrů.

Druhá oštěpařka Nikola Ogrodníková zůstala při premiéře na MS centimetr pod šedesátimetrovou hranicí a to na postup nestačilo. "Nebyla to úplně ostuda, ale dneska jsem měla na víc a to jsem tady nepředvedla, takže mě to mrzí. Určitě na finále bylo," řekla.

Špotáková, která na stejném stadionu získala před pěti lety druhé olympijské zlato, nastupovala až mezi posledními. První pokus jí nevyšel. "Měla jsem tam nepříjemnost, kdy mě nechtěli pustit na pokus, pak jo, pak ne, pak že mám jít rychle. Pak člověk nemá ten svůj rituál, kterej je zvyklej před pokusem, a to je prostě špatně," řekla Špotáková.

Ve druhé sérii už limit 63,50 m přehodila, i když to nebyl technicky povedený hod. "Byla to prostě spíš taková rána jenom. Já jsem to nazvala prasehod vyloženě, abych jenom přehodila ten limit," řekla světová rekordmanka.

V úterý se pokusí rozšířit svou sbírku z MS, v níž je zlato z Ósaky a dvě stříbra. Její velká letošní soupeřka Chorvatka Sara Kolaková sice limit nesplnila, ale ve finále také bude.

Tyčkaři nechtěně napodobili trio svých kolegyň, které neuspěly v páteční kvalifikaci tyčkařek. Limit pro účast ve finále byl 575 centimetrů, ale na postup mezi nejlepších dvanáct nakonec stačilo překonat 560 centimetrů na první pokus.

Balner, jenž letos na mítinku v Hofu zdolal 580 cm, se trápil už od 545 cm, které skočil až na třetí pokus. O patnáct centimetrů výš však už laťku třikrát shodil. Podobně jako tyčkařky se potýkal s tím, že ho tyč neposouvala kupředu. "Už v rozcvičení jsem nedokázal udělat skok. Vracelo mě to zpátky. Bojoval jsem, co to šlo. Škoda, že jsem těch 560 nezapsal. Myslím, že tam nechybělo úplně moc," hodnotil své vystoupení.

Ještě větší zklamání prožil Kudlička. Nezdar v kvalifikaci ho potkal naposledy při jeho premiéře na mistrovství světa v Berlíně v roce 2009. Loni v Riu de Janeiro měl blízko k medaili, ale v letošní sezoně se mu příliš nedaří a start v Londýně to potvrdil. Po dobrém rozcvičení a slušném pokusu na 545 centimetrech se trápil.

"Na těch 560 jsem tři pokusy zvoral. Třetí už teda byl z nouze ctnost. To jsem doopravdy čekal do poslední vteřiny. Pak přišel nějaký poryv a foukalo proti, to už prostě v půlce rozběhu víte, že to je na prd," líčil Kudlička.

Dvojnásobný halový mistr světa Maslák nezopakoval výkon z rozběhu a ve svém semifinále obsadil časem 45,24 s až šesté místo. K postupu do elitní osmičky by mu však nestačilo ani vylepšení vlastního českého rekordu, který má hodnotu 44,79 s. Poslední postupující běžel ještě o 13 setin rychleji. "Věděl jsem, co musím běžet, tak možná to bylo trošku svazující," řekl.

Do finále nepostoupil nikdo z Evropanů. Masláka mrzelo, že nezopakoval výkon z rozběhu a neumístil se lépe mezi zástupci starého kontinentu. "Samozřejmě by to chtělo dotáhnout dál, ne na 17. místo. Přeci jenom bych se chtěl umisťovat výš," poznamenal.

Nejlepší čtvrtku předvedl Steven Gardiner z Baham, čas 43,89 s je národním rekordem a skvělou vizitkou pro úterní finále. Bez problémů postoupil i světový rekordman Wayde van Niekerk z Jihoafrické republiky. Zato Američan LaShawn Merritt, který získal medaile na všech pěti předchozích šampionátech, skončil až za Maslákem.

V rozběhu závodu na 3000 metrů překážek nečekaně vypadl Keňan Brimin Kipruto, olympijský vítěz z Pekingu 2008 a mistr světa z Tegu, který má ze světových šampionátů čtyři medaile a do Londýna přijel obhajovat bronz. Keňu, která v této disciplíně získala zlato na posledních pěti MS a devíti olympiádách, budou ve finále zastupovat olympijský šampion z Ria Conseslus Kipruto a Jairus Birech s Ezekielem Kemboiem. Přitom dvojnásobný olympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa Kemboi i Birech postoupili až časem.

Diskvalifikací skončil rozběh na 400 metrů překážek pro jedničku letošních tabulek Kyrona McMastera. Dvacetiletý reprezentant Britských Panenských ostrovů doplatil na předčasný start.