Trojskokanka Devetzíová přijde kvůli dopingu o dva bronzy, trest dostal i sprinter Kimmons

ČTK ČTK
27. 9. 2016 23:23
Řecká trojskokanka Chrysopiyí Devetzíová, která ukončila kariéru už v roce 2009, byla zpětně usvědčena z dopingu a její bronzy z olympiády v Pekingu a mistrovství světa v Ósace připadnou ruské, respektive kazašské atletce. Dvouletý trest dostal také americký sprinter Trell Kimmons.
Trell Kimmons byl členem americké štafety, která získala stříbro na OH v Londýně. Po odhalení dopingového prohřešku Tysona Gaye ale stejně jako celý tým o cenný kov přišel.
Trell Kimmons byl členem americké štafety, která získala stříbro na OH v Londýně. Po odhalení dopingového prohřešku Tysona Gaye ale stejně jako celý tým o cenný kov přišel. | Foto: Ludvík Hradilek

Atény - Bývalá řecká trojskokanka Chrysopiyí Devetzíová přijde o bronzové medaile z mistrovství světa 2007 a z olympijských her v roce 2008 v Pekingu. Zpětné prověření jejího vzorku ze světového šampionátu v Ósace totiž odhalilo užití steroidů a Mezinárodní atletickáfederace IAAF Řekyni zpětně diskvalifikuje na dva roky od srpna 2007 ze všech soutěží.

Devetzíová, jež má ve sbírce i olympijské stříbro z Atén 2004, navíc dostala od IAAF za užití stanozololu zpětně i čtyřletý zákaz startů. Pro atletku to však už nic neznamená, protože v roce 2009 ukončila kariéru poté, co dostala dvouletý trest za odmítnutí dopingové kontroly během soustředění na Ukrajině.

Bronz z MS by měl nyní připadnout původně čtvrté Rusce Anně Pjatychové, na olympijských hrách v Pekingu skončila těsně za stupni vítězů Olga Rypakovová z Kazachstánu.

IAAF zároveň kvůli pozitivním výsledkům opakovaných dopingových testů zpětně potrestala ruské vytrvalce Ildara Minšina a Irinu Timofejevovou, žádný z nich se ale na velkých mezinárodních šampionátech na medailové příčky neprosadil.

Kimmons už o stříbro přišel dříve

Od domácí antidopingové agentury USADA dostal dvouletý zákaz startů americký sprinter Trell Kimmons. Jednatřicetiletý atlet měl pozitivní test na březnovém národním halovém šampionátu v Portlandu, v jeho vzorku se objevil zakázaný stimulant.

Během vyšetřování případu vyšlo najevo, že Kimmons užil preparát zřejmě nevědomky v potravinovém doplňku. Proti trestu se ale odvolávat nehodlá a distanc, který se zpětně počítá od 14. dubna 2016, přijal.

Kimmons byl před čtyřmi lety členem americké štafety, která získala stříbro na olympijských hrách v Londýně. Po odhalení dopingového prohřešku Tysona Gaye ale stejně jako celý tým o cenný kov přišel.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy