Tři roky na čekané. Atletická federace vyhlásila konec podivným změnám občanství, zpřísní pravidla

ČTK ČTK
7. 3. 2018 11:47
Reprezentovanou zemi by atleti mohli změnit jen jednou za kariéru a až po dosažení 20 let.
Čtvrtkař Abdalelah Harún se narodil v Súdánu, od roku 2015 ale reprezentuje Katar. Představil se i na víkendovém halovém mistrovství světa v Birminghamu
Čtvrtkař Abdalelah Harún se narodil v Súdánu, od roku 2015 ale reprezentuje Katar. Představil se i na víkendovém halovém mistrovství světa v Birminghamu | Foto: Reuters

Birmingham - Mezinárodní atletická federace (IAAF) zpřísní pravidla pro změnu občanství atletů. Podle nových regulí by například musel sportovec čekat tři roky, než by mohl závodit za novou zemi.

IAAF už loni v únoru zmrazila možnost "přestupů" podle starých pravidel a zvláštní komise začala pracovat na nových směrnicích. K úpravě regulí vedlo federaci především množství odchodů afrických atletů pod vlajku Turecka či bohatých blízkovýchodních států typu Bahrajnu a Kataru.

Podle nových pravidel, jež se budou schvalovat v červenci na zasedání rady IAAF v Buenos Aires, by museli atleti na změnu občanství čekat tři roky. Reprezentovanou zemi by mohli změnit jen jednou za kariéru a až po dosažení 20 let. Zvláštní komise zároveň bude dohlížet na důvěryhodnost žádostí o přestup a na to, zda země nabízejí plné občanství a s ním spojená práva.

Do schválení návrhu zůstává v platnosti současné zmražení transferů mezi zeměmi.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 1 hodinou

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy