Tři roky na čekané. Atletická federace vyhlásila konec podivným změnám občanství, zpřísní pravidla

ČTK ČTK
7. 3. 2018 11:47
Reprezentovanou zemi by atleti mohli změnit jen jednou za kariéru a až po dosažení 20 let.
Čtvrtkař Abdalelah Harún se narodil v Súdánu, od roku 2015 ale reprezentuje Katar. Představil se i na víkendovém halovém mistrovství světa v Birminghamu
Čtvrtkař Abdalelah Harún se narodil v Súdánu, od roku 2015 ale reprezentuje Katar. Představil se i na víkendovém halovém mistrovství světa v Birminghamu | Foto: Reuters

Birmingham - Mezinárodní atletická federace (IAAF) zpřísní pravidla pro změnu občanství atletů. Podle nových regulí by například musel sportovec čekat tři roky, než by mohl závodit za novou zemi.

IAAF už loni v únoru zmrazila možnost "přestupů" podle starých pravidel a zvláštní komise začala pracovat na nových směrnicích. K úpravě regulí vedlo federaci především množství odchodů afrických atletů pod vlajku Turecka či bohatých blízkovýchodních států typu Bahrajnu a Kataru.

Podle nových pravidel, jež se budou schvalovat v červenci na zasedání rady IAAF v Buenos Aires, by museli atleti na změnu občanství čekat tři roky. Reprezentovanou zemi by mohli změnit jen jednou za kariéru a až po dosažení 20 let. Zvláštní komise zároveň bude dohlížet na důvěryhodnost žádostí o přestup a na to, zda země nabízejí plné občanství a s ním spojená práva.

Do schválení návrhu zůstává v platnosti současné zmražení transferů mezi zeměmi.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Provozovatel Zásilkovny koupil komunitní službu Zavezu

Skupina Packeta, která vlastní logisticko-technologickou firmu Zásilkovna a další společnosti zajišťující služby výdejních míst a logistiky, získala 100procentní podíl v komunitní kurýrní službě Zavezu.cz. Cenu firma nesdělila.

Služba Zavezu.cz funguje od roku 2016 a loni měla tržby 346 milionů korun. Propojuje lidi, kteří někam jedou, s těmi, kteří potřebují něco převézt. Využívají ji desítky tisíc lidí. "Zavezu je etablovaná a úspěšná služba, která má obrovský potenciál. Mezi našimi byznysy existuje řada synergií, které nám pomohou k dalšímu růstu. Jsem moc ráda, že v týmu zůstává zakladatel Zavezu David Pertl, se kterým budeme projekt dále rozvíjet," uvedla spolumajitelka Zásilkovny Simona Kijonková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hrad prohrál část sporu o majetkové přiznání Mynáře. Musí říct, zda ho kancléř odevzdal

Organizace Právo ve veřejném zájmu částečně uspěla ve sporu s prezidentskou kanceláří, po které se 4,5 roku domáhala informací o majetkovém přiznání kancléře Vratislava Mynáře. Soud pravomocně rozhodl o tom, že kanceláří musí organizaci poskytnout potvrzení o tom, kdy Mynář oznámení za rok 2013 odevzdal. Kancelář to odmítala s tím, že kancléř předal přiznání řediteli kanceláře jako soukromé osobě, nikoliv jako úředníkovi.

Organizace Právo ve veřejném zájmu podala správní žalobu poté, co od prezidentské kanceláře nezískala požadované údaje na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Domáhala se samotného majetkového přiznání a také sdělení, zda a kdy ho Mynář podal. Tuto informaci prezidentská kancelář podle soudu spolku poskytnout měla. Soudy však dříve daly zapravdu Hradu v tom, že prezidentská kancelář neměla povinnost přiznání zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy