Tři roky na čekané. Atletická federace vyhlásila konec podivným změnám občanství, zpřísní pravidla

ČTK ČTK
7. 3. 2018 11:47
Reprezentovanou zemi by atleti mohli změnit jen jednou za kariéru a až po dosažení 20 let.
Čtvrtkař Abdalelah Harún se narodil v Súdánu, od roku 2015 ale reprezentuje Katar. Představil se i na víkendovém halovém mistrovství světa v Birminghamu
Čtvrtkař Abdalelah Harún se narodil v Súdánu, od roku 2015 ale reprezentuje Katar. Představil se i na víkendovém halovém mistrovství světa v Birminghamu | Foto: Reuters

Birmingham - Mezinárodní atletická federace (IAAF) zpřísní pravidla pro změnu občanství atletů. Podle nových regulí by například musel sportovec čekat tři roky, než by mohl závodit za novou zemi.

IAAF už loni v únoru zmrazila možnost "přestupů" podle starých pravidel a zvláštní komise začala pracovat na nových směrnicích. K úpravě regulí vedlo federaci především množství odchodů afrických atletů pod vlajku Turecka či bohatých blízkovýchodních států typu Bahrajnu a Kataru.

Podle nových pravidel, jež se budou schvalovat v červenci na zasedání rady IAAF v Buenos Aires, by museli atleti na změnu občanství čekat tři roky. Reprezentovanou zemi by mohli změnit jen jednou za kariéru a až po dosažení 20 let. Zvláštní komise zároveň bude dohlížet na důvěryhodnost žádostí o přestup a na to, zda země nabízejí plné občanství a s ním spojená práva.

Do schválení návrhu zůstává v platnosti současné zmražení transferů mezi zeměmi.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy