Tokio mě láká, ale nic nebudu lámat přes koleno, říká Špotáková. Synovi vybrala kuriozní jméno

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
16. 5. 2018 16:15
Jedním ze čtyř českých atletických ambasadorů zářijového Kontinentálního poháru v Ostravě je oštěpařka Barbora Špotáková, která v červenci čeká narození druhého syna. "V oštěpařském sektoru se samozřejmě neobjevím, ale určitě budu fandit evropským zástupcům a především pochopitelně českým reprezentantům," říká dvojnásobná olympijská vítězka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Barbora Špotáková na Atletovi roku 2017
Barbora Špotáková na Atletovi roku 2017 | Foto: Milan Kammermayer

Jak se chystáte na příchod druhého potomka?

Světlo světa by měl druhý synek spatřit někdy v červenci. Už jsme mu vybrali křestní jméno, asi i dost zvláštní, ale zatím ho držíme v tajnosti.

Jak vypadá bez standardního atletického tréninku váš současný program?

Jsem v pohodě, užívám si ještě klidného období. Využívám volných dní, kterých je v atletickém životě velice málo. Se synem Janečkem podnikám různé výlety. Dvakrát jsme například byli i na horách v Rakousku, kde se začal učit lyžovat, a jednou v Itálii. Hlídám si váhu a trochu jezdím na kole či koloběžce. Janeček mě přitom hlídá, abych už se prý tolik nenamáhala. (smích)

V Ostravě na začátku září se tedy představíte při Kontinentálním poháru jako fanynka?

Jinou možnost nemám. Janeček se před pěti lety narodil v květnu, takže v září už jsem zkusila závodit. Letos to samozřejmě nepůjde, ale na významné atletické akci nechci chybět. Vždyť během tříhodinového programu ve dvou dnech uvidí diváci nejlepší atlety naší planety. Věřím, že opravdu přijedou absolutní špičky, a to už jen proto, že vítězové jednotlivých disciplín mají slíbeno 30 tisíc dolarů, což je v atletice obrovská částka.

Co říkáte formě svých největších soupeřek?

Podávají dobré výkony, ale nic senzačního to není, určitě jsou porazitelné. Pozorně sleduju hlavně českou oštěpařku Nikol Ogrodníkovou, která na sebe upozorňuje vyrovnanými výkony přes 60 metrů. Bude záležet na tom, co se jí ve velkých závodech podaří ze svého kumštu prodat.

Kdy počítáte s návratem do oštěpařského sektoru?

V každém případě to chci zkusit, ale kdy se to stane, ukáže až čas. Netajím, že olympijské hry v Tokiu jsou pro mě velkou motivací. Je však otázka, jak zvládnu novou roli dvojnásobné matky, zda budu schopna a hlavně ochotna věnovat se vrcholovému sportu na úkor péče o dvě děti. Zatím vím jen to, že nic nebudu lámat přes koleno.

Větší psychické zátěže se neobáváte?

Pokaždé, když v mém životě o něco důležitého šlo, tak jsem to řešila s klidem. Možná i proto, že teprve v 26 letech jsem se propracovala k profesionální atletice. Sport u mě nikdy nebyl na prvním místě, protože v něm nejde o život. Zároveň však přiznám, že by mě moc těšilo, kdybych svoji atletickou kariéru uzavřela pěkným výsledkem na olympiádě v Tokiu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

Další zprávy