Oštěpařům se ve finále ME nedařilo, Cachová je v sedmiboji průběžně šestá

Aktualizováno 9. 8. 2018 21:55
Kateřina Cachová byla po dvou disciplínách třetí, po přece jen slabší kouli a dvoustovce klesla na šesté místo.
Jakub Vadlejch
Jakub Vadlejch | Foto: Reuters

Berlín - Po prvním dnu sedmiboje je na atletickém mistrovství Evropy v Berlíně v čele britská halová mistryně světa Katarina Johnsonová-Thompsonová. Díky vynikající závěrečné dvoustovce předstihla olympijskou vítězku a mistryni světa Nafissatou Thiamovou z Belgie. Kateřina Cachová byla po dvou disciplínách třetí, po přece jen slabší kouli a dvoustovce klesla na šesté místo.

Osmadvacetiletá česká sedmibojařka, která byla šestá i před dvěma lety v Amsterodamu, vstoupila do dvoudenní soutěže skvěle a v úvodu na překážkách vyrovnala své letošní maximum z Götzisu časem 13,29 sekundy. To ji vyneslo na druhé místo za Němku Louisu Grauvogelovou. Ve výšce si dokonce vyrovnala osm let starý osobní rekord 185 centimetrů, což byl třetí nejlepší výkon ze všech sedmibojařek.

Koule je pro ni kritickou disciplínou, ale handicap se snažila co nejvíc zmenšit. V druhé sérii si o dva centimetry zlepšila letošní maximum na 12,71 m, ale hned 17 soupeřek bylo lepších a Němka Carolin Schäferová, stříbrná z mistrovství světa, ji odsunula na čtvrté místo. I na dvoustovce byla Cachová v čase 24,25 o 21 setin rychlejší než v Götzisu, ale na udržení čtvrté příčky to nestačilo.

Thiamové se první den příliš nepovedl. Překážky nejsou její silnou zbraní, ale čas 13,69 byl hluboko i pod jejími možnostmi. Zařadil ji až na 14. místo a v té chvíli bylo rozhodnuto, že z útoku na 7000 bodů nic nebude. Ani ve výškařském sektoru, kde by Thiamová mohla s 201 centimetry bojovat o medaile mezi specialistkami, se jí tolik nedařilo. Zdolala jen 191 centimetrů, stejně jako Johnsonová-Thompsonová, která tak po dvou dílech seriálu vedla.

Po vrhu koulí ji Thiamová jasně předstihla a díky osobnímu rekordu 15,35 si zajistila stobodový náskok. Obhájkyně evropského zlata Anouk Vetterová z Nizozemska předvedla druhý nejdelší vrh 14,79 a z jedenáctého místa se podobně jako Rakušanka Ivona Dadicová posunula těsně za Cachovou. V závěrečné disciplíně prvního dne pak šly obě před českou sedmibojařku.

Nejrychlejší dvoustovku předvedla podle očekávání Johnsonová-Thompsonová s časem 22,88 a vrátila se do čela se skvělým součtem 4017 bodů. Favorizovaná Thiamová na ni ztrácí 87 bodů a v pátek bude mít co dohánět.

Oštěpaři na medaile neměli

Soutěž oštěpařů na mistrovství Evropy v Berlíně vyhrál domácí Thomas Röhler výkonem 89,47 metru a k olympijskému zlatu přidal další titul. Zdravotními problémy limitovaný Jakub Vadlejch byl s jediným platným pokusem až osmý, což pro něj bylo po loňském světovém stříbru zklamání. Naopak pro osmnáctiletou juniorku Amálii Švábíkovou je deváté místo ve skoku o tyči velkým povzbuzením.

Oštěpař Jakub Vadlejch ve finále ME v atletice 2018 v Berlíně
Oštěpař Jakub Vadlejch ve finále ME v atletice 2018 v Berlíně | Foto: Reuters

Stříbro v donedávna parádní české disciplíně vybojoval další německý oštěpař Andreas Hofmann, ale sen o tom, že obsadí celé stupně vítězů, domácím opět nevyšel. Loňský mistr světa a lídr letošních tabulek Johannes Vetter se po zranění stehna nedokázal vrátit do formy z úvodu sezony a skončil až pátý. Bronz si odveze Estonec Magnus Kirt.

Vadlejch dal všechno dal do prvního hodu, ale zapsal si jen 80,64 m. Další pokusy byly ještě horší, český oštěpař si je nenechal ani změřit a místo útoku na medaili z toho bylo jen osmé místo. Petr Frydrych také nenavázal na loňský bronz z MS a jediným platným pokusem 72,79 skončil ve dvanáctičlenném finále poslední.

Warnholm ovládl čtvrtku

Norský mistr světa Carsten Warholm vyhrál běh na 400 metrů překážek v čase 47,64 sekundy a splnil první část unikátní mise, během níž chce v pátek vyhrát i hladkou čtvrtku. V dramatickém souboji s obhájcem titulu Yasmanim Copellem z Turecka zlepšil o setinu osobní rekord i nejlepší letošní evropský čas.

Tyčkařka Amálie Švábíková ve finále ME v atletice 2018 v Berlíně
Tyčkařka Amálie Švábíková ve finále ME v atletice 2018 v Berlíně | Foto: Reuters

Byl to podobný souboj jako na loňském mistrovství světa v Londýně a se stejným výsledkem. Kubánec s tureckým pasem se tentokrát držel až do poslední překážky, ale mohutnému závěru dvaadvacetiletého Nora ani tentokrát neodolal. Třetí doběhl Ir Thomas Barr s velkou ztrátou.

Warholm si mohl vybrat neobvyklou kombinaci disciplín, protože byl díky svým časům v sezoně v obou nasazen přímo do semifinále. Přesto musí zvládnout čtyři rychlá kola během čtyř dnů. Zatím mu to vychází skvěle.

Na překážkách byl ještě o setinu rychlejší než při triumfu na Diamantové lize v Londýně. V pátek to ale bude mít mnohem těžší. Hned tři jeho soupeři na hladké čtvrtce mají letos na kontě lepší časy. Nejrychlejším Evropanem je Brit Matthew Hudson-Smith.

Osmnáctiletá juniorská mistryně světa ve skoku o tyči Amálie Švábíková splnila svůj berlínský cíl už postupem do finále. V něm si oddechla, když na první pokus zdolala základní výšku 430 centimetrů. Byla ráda, že se neopakovala situace z loňského MS v Londýně, kde základ třikrát shodila. "Měla jsem z toho asi největší strach. Pro mě jako pro juniorku je to docela velká výška," řekla Švábíková.

Laťku na 445 cm v kvalifikaci překonala, tentokrát byla nad její síly. V konkurenci špičkových tyčkařek obsadila deváté místo. "Samozřejmě mě trošku mrzí, že jsem neskočila těch 445, které jsem skočila v té kvaldě. Občas se to povede, občas ne," řekla po závodě. Pochvalovala si atmosféru na Olympijském stadionu. "Když si to necháte roztleskat, tak ty tribuny fakt duní," rozplývala se nejmladší členka české výpravy.

Gulijev útočil na rekord

Turek Ramil Gulijev vyhrál běh na 200 metrů, a zopakoval si tak loňský triumf ze světového šampionátu v Londýně. Před finále slíbil útok na 39 let starý evropský rekord Itala Pietra Menney, což vypadalo jako troufalost. Jenže Turek za ním zůstal o pouhé čtyři setiny sekundy a časem 19,76 se postaral o zatím zřejmě nejhodnotnější výkon šampionátu.

Gulijev letos jako jediný Evropan běhal časy pod hranici 20 sekund. Dokázal to hned třikrát, ale ve finále předvedl sprinterskou explozi. Osobní rekord zlepšil o 12 setin a soupeře nechal daleko za sebou.

Francouz Mahiedine Mekhissi vyhrál v Berlíně běh na 3000 m překážek a tuto disciplínu ovládl na mistrovství Evropy počtvrté. S titulem na 1500 m z roku 2014 má už pět zlatých medailí. A mohl mít ještě o jednu víc, ale v Curychu byl před čtyřmi lety po proběhnutí cílem na první pozici diskvalifikován, protože si v cílové rovince v rámci oslav svého náskoku svlékl dres.

Mekhissi i letos vede evropské tabulky časem 8:16,97. Dnes se běželo podstatně pomaleji, ale třiatřicetiletý Francouz ukázal, že umí vyhrávat nejen ve vysokém tempu, ale i v taktickém závodě, v němž rozhoduje finiš. Na dalších místech doběhli Španěl Fernando Carro a Ital Yohanes Chiappinell

Stříbro získal Brit Nethaneel Mitchell-Blake, který ve fotofiniši předstihl nejrychlejšího ze semifinále Švýcara Alexe Wilsona. Na obhájce titulu Španěla Bruna Hortelana, který se vrátil na dráhu po autonehodě, zbylo o setinu čtvrté místo.

V závěrečném běhu na 100 m překážek se zrodilo zatím největší překvapení šampionátu. Velkou favoritkou byla letos nejrychlejší Evropanka Alina Talajová z Běloruska, avšak mistryně Evropy z roku 2014 po kolizi na překážce závod nedokončila. Přesto zlato putuje znovu do Běloruska. Postarala se o to jednadvacetiletá Elvira Hermanová, která zvítězila v čase 12,67.

Mistrovství Evropy v atletice v Berlíně:

Finále:

Muži:

200 m (vítr +0,7 m/s): 1. Gulijev (Tur.) 19,76, 2. Mitchell-Blake (Brit.) 20,04, 3. Wilson (Švýc.) 20,04, 4. Hortelano (Šp.) 20,05, 5. Gemili (Brit.) 20,10, 6. Desalu (It.) 20,13.

400 m př.: 1. Warholm (Nor.) 47,64, 2. Copello (Tur.) 47,81, 3. Barr (Ir.) 48,31, 4. Vaillant (Fr.) 48,42, 5. Dobek (Pol.) 48,59, 6. Mägi (Est.) 48,75.

3000 m př.: 1. Mekhissi (Fr.) 8:31,66, 2. Carro (Šp.) 8:34,16, 3. Chiappinelli (It.) 8:35,81, 4. Kowal (Fr.) 8:36,77, 5. Seddon (Brit.) 8:37,28, 6. Arce (Šp.) 8:38,12.

Oštěp: 1. Röhler 89,47, 2. Hofmann (oba Něm.) 87,60, 3. Kirt (Est.) 85,96, 4. Krukowski (Pol.) 84,55, 5. Vetter (Něm.) 83,27, 6. Ruuskanen (Fin.) 81,70, …8. Vadlejch 80,64, 12. Frydrych (oba ČR) 72,79.

Ženy:

100 m př. (-0,5 m/s): 1. Hermanová (Běl.) 12,67, 2. Dutkiewiczová 12,72, 3. Rolederová (obě Něm.) 12,77, 4. Visserová (Niz.) 12,88, 5. Lobeová (Něm.) 13,00, 6. Koleczeková (Pol.) 13,11.

Tyč: 1. Stefanídiová 485, 2. Kiriakopúluová (obě Řec.) 480, 3. Bradshawová (Brit.) 475, 4. Sidorovová (Rus.) 470, 5. Guillonová-Romarinová (Fr.) 465, 6. Bengtssonová (Švéd.) 465, …9. Švábíková (ČR) 430.

Sedmiboj po čtyřech disciplínách: 1. Johnsonová-Thompsonová (Brit.) 4017 (100 m př.: 13,34 - výška: 191 - koule: 13,09 - 200 m: 22,88), 2. Thiamová (Belg.) 3930 (13,69 - 191 - 15,35 - 24,81), 3. Schäferová (Něm.) 3848 (13,33 - 179 - 14,12 - 23,75), 4. Dadicová (Rak.) 3846, 5. Vetterová (Niz.) 3802, 6. Cachová (ČR) 3787 (13,29 - 185 - 12,71 - 24,25).

Kvalifikace:

Muži:

800 m - rozběhy: 1. Kszczot (Pol.) 1:46,31, …5. Hodboď 1:46,50 - postoupil do semifinále, 26. Šnejdr (oba ČR) 1:48,70 - nepostoupil.

110 m př. - rozběhy: 1. Dal Molin (It.) 13,40.

Výška: 1. Nědosekov (Běl.) a Przybylko (Něm.) oba 225.

Ženy:

400 m - semifinále: 1. Nielsenová (Brit.) 51,21.

100 m př. - semifinále: 1. Dutkiewiczová (Něm.) 12,71.

Dálka: 1. Španovičová (Srb.) 684.

Disk: 1. Perkovičová (Chorv.) 64,54, …9. Staňková (ČR) 57,81 - postoupila do finále.

Oštěp: 1. Hussongová (Něm.) 67,29, …4. Ogrodníková 61,27, 11. Šedivá (obě ČR) 59,34 - obě postoupily do finále.