Světovými atlety roku jsou Kipchoge a Ibargüenová

4. 12. 2018 22:00
Nejlepšími světovými atlety roku 2018 jsou maratonský rekordman Eliud Kipchoge a Caterine Ibargüenová, která vyhrála Diamantovou ligu v trojskoku i dálce.
Atleti roku Caterine Ibarguenová a Eliud Kipchoge pózují se šéfem IAAF Sebastianem Coem (vlevo) a monackým princem Albertem II. | Foto: Reuters

Kipchoge předčil mimo jiné světového rekordmana v desetiboji Kévina Mayera, Ibargüenová zase za sebou nechala loňskou vítězku, vícebojařku Naffisatou Thiamovou. Výsledky tradiční ankety mezinárodní federace IAAF byly dnes vyhlášeny v Monaku.

Keňan Kipchoge na jaře vyhrál maraton v Londýně a pak 16. září v Berlíně překonal světový rekord na této distanci nejvýrazněji od roku 1967. Jeho hodnotu stanovil na 2:01:39 hodiny. Čtyřiatřicetiletý olympijský šampion tím potvrdil pozici nejlepšího vytrvalce současnosti.

Svým fenomenálním výkonem předčil i Mayera, který rovněž 16. září posunul hranici desetibojařského historického maxima na 9126 bodů. Francouzi se ale nevydařilo ME, protože třikrát přešlápl v dálce.

Ve finálové pětici byli ještě sprinter Christian Coleman, tyčkař Armand Duplantis a překážkář Abderrahman Samba.

Atletkám vládla Ibargüenová, kterou mohli vidět i čeští fanoušci při zářijovém Kontinentálním poháru v Ostravě. Čtyřiatřicetiletá Kolumbijka zazářila zejména při vyvrcholení Diamantové ligy, kdy během 24 hodin vyhrála trojskok v Curychu a doplňkovou dálku v Bruselu.

Vítězství z loňského roku neobhájila Thiamová, která v sedmiboji v letošní sezoně ani jednou neprohrála a získala titul mistryně Evropy. Ve finálové pětici byly ještě sprinterská hrdinka ME Dina Asherová-Smithová, světová rekordmanka ve steeplu Beatrice Chepkoechová a Shaunae Millerová-Uibová, které se dařilo na 200 i 400 metrů.

Vycházející hvězdou roku se mezi muži stal tyčkař Duplantis, jenž při vítězství na ME v Berlíně v osmnácti letech vylepšil juniorský světový rekord na 605 centimetrů.

Mezi ženami triumfovala Američanka Sydney McLaughlinová, která v květnu posunula juniorský světový rekord na 400 metrů překážek na 52,75 sekundy a zařadila se na deváté místo historických tabulek mimo jiné před Zuzanu Hejnovou. Žádná jiná překážkářka letos neběžela rychleji.

Cenu prezidenta IAAF Sebastiana Coea dostal někdejší dlouholetý ředitel tradičního Weltklasse Andreas Brügger, pod jehož vedením se ze závodů v Curychu stal jeden z největších atletických mítinků na světě.

Za celoživotní trenérský přínos byl oceněn běžecký kouč Joe Vigil, jehož svěřenci získali dvě desítky medailí na světových šampionátech. Mimo jiné vedl olympijského vítěze v maratonu z roku 2004 Stefana Baldiniho.